Otwarcie Miasteczka Ruchu Drogowego

Ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne otwarcie miasteczka ruchu drogowego przy ul. Kusocińskiego, nie odbędzie się jak planowano 28 kwietnia br., ale 5 maja br. !

 

 

OPIS MIASTECZKA RUCHU DROGOWEGO     
Infrastruktura, w której porusza się współczesny człowiek stwarza coraz większe zagrożenie. Każdy rok przynosi ogromną ilość wypadków na drogach. Niestety Województwo Małopolskie, według statystyk, jest na drugim  niechlubnym miejscu,  co do ilości wypadków z udziałem dzieci do lat 14. Rok 2013 przyniósł wiele wypadków w kraju, a większość z nich dotyczyła terenów zabudowanych, w tym aż  73% to wypadki na przejściach dla pieszych. Pojazdów na drogach jest coraz więcej, także pieszy powinien poruszać się po drogach z coraz większą ostrożnością i dyscypliną. Budowa miasteczka ruchu drogowego miała na celu zwiększenia świadomości korzystania z infrastruktury drogowej wśród dzieci i młodzieży. Miasteczko Ruchu Drogowego będzie idealną formą nauki poprzez zabawę. Taka inicjatywa ma na celu naukę przepisów ruchu drogowego, korzystania z dróg, placów jak również poszanowania praw osób niepełnosprawnych. Dzieci i młodzież powinny być przygotowani do umiejętnego poruszania się po drogach i placach.


Miasteczko ruchu drogowego lokalizowane jest w samym sercu miasta Limanowa - „Ścieżka zdrowia” przy ul. Kusocińskiego. Działka przeznaczona na budowę  miasteczka ruchu drogowego jest bardzo dobrze skomunikowana. Można do niej dojechać ulicą Bronisława Czecha, drogą krajową nr 28, a bezpośrednio ścieżką rowerową (ul. Kusocińskiego). W najbliższym sąsiedztwie znajduje się boisko sportowe, siłownia plenerowa, "ścieżka zdrowia", tereny zieleni rekreacyjnej.
Miasteczko obrazuje rzeczywiste miejsca na drogach, gdzie obowiązują ściśle określone zasady poruszania się. Korzystanie z placu daje możliwość umiejętności nabywania wiedzy, a jednocześnie jej praktycznego wykorzystania.

 PARAMETRY:


* długości jezdni: 271,033 m.b., 674 m²

 

* długości ścieżek rowerowych: 61,175 m.b,


* elementy ruchu drogowego: zjazd na autostradę, ulice, skrzyżowania, ścieżki rowerowe, rondo, chodniki, pas postojowy, tory kolejowe, znaki, sygnalizacja świetlna.


* elementy małej architektury: ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery, przystanek tramwajowy, altana, lampy


* wyposażenie obiektu w sprzęt niezbędny do jego funkcjonowania - gokarty
Szczególną atrakcją, która zapewne ucieszy użytkowników będzie wypożyczalnia gokartów. Miasto zakupiło 22 sztuki pojazdów, w tym: 2 gokarty 2-osobowe i 20 gokartów 1-osobowych. Wielkość gokartów dostosowana jest do różnych grup wiekowych np. od 2-3 lat, od 3-8 lat i powyżej 8 lat.


* zagospodarowanie terenu wokół miasteczka
(dodatkowe funkcje dla dzieci i młodzieży, np. plac zabaw, tor sprawnościowy, tor doskonalenia jazdy dla rowerów/motorowerów): w sąsiedztwie miasteczka ruchu drogowego znajduje się boisko sportowe, siłownia plenerowa, zespół małej architektury do wypoczynku, w przyszłości planuje się również budowę placu zabaw

 

Koszt inwestycji to ok. 280 tys. zł, z czego miasto uzyskało z Województwa Małopolskiego dotację w wysokości 50%.

 

Miasteczko czynne będzie codzienniew godzinach od 14.00 do 19.00.

 

 

 

 

Inwestycja realizowana przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu "Budowa miasteczek ruchu drogowego (rowerowego) w województwie małopolskim".

 

 

 

Tagi

GALERIA