Strona główna» Aktualności

2017-06-08 13:08

Folk pod gwiazdami – BACIARY i TURNIOKI na Dni Limanowej 2017

29 lipca 2017, w sobotę, na scenie Dni Limanowej 2017 wystąpią Baciary i Turnioki, gwiazdy folkowego grania, zespoły łączące tradycję z nowoczesnością.

Pierwszy dzień Dni Limanowej 2017 upłynie pod znakiem folkowych brzmień. Na scenie pokażą się m.in. zespoły regionalne uczestniczące w 25. Festiwalu Święto Dzieci Gór, a gwiazdami wieczoru będą zespoły Turnioki i Baciary. Obydwa łączą góralskie brzemienia z nowoczesnymi i swoją energią zarażają każdego kto przybędzie na ich występ.

Turnioki to zespół folkowo- rockowy inspirowany muzyką góralską. Historia powstania zespołu sięga roku 2000, kiedy to z inicjatywy lidera i gitarzysty zespołu Arkadiusza Wiecha powstał zespół składający się z sześciu muzyków, który przyjął nazwę Turnioki – pochodną od turni – ostrych skalistych szczytów górskich. Od samego początku zespół rozpowszechnia muzykę Polskich i Słowackich gór we własnych, współczesnych i ciekawych aranżacjach, niejednokrotnie zapuszczając się w rejony muzyki rock we wszystkich jej odmianach. Zawsze jednak utwory zabarwione są elementami charakterystycznymi  dla muzyki góralskiej.

Baciary powstałe w 2002 roku na Podhalu i założone przez Andrzeja i Janusza Body, zyskały sławę, dzięki swojemu nowoczesnemu podejściu do grania, czasami już zapomnianych, melodii śpiewanych dawno temu przez naszych dziadków czy rodziców. Skład zespołu zmieniał się na przestrzeni lat, a obecnie tworzą go Jan Strama, Władysław Lassak, Andrzej Body, Janusz Body, Maciej Marduła i Bartek Marduła. Zespół ma na swoim koncie 6 płyt, na których znajdują się te najbardziej znane i lubiane utwory, takie jak: "Żyje się raz", "Oczy zielone", "Nic do stracenia", "Jak się bawią ludzie”.

Na zakończenie pierwszego dnia czeka nas zabawa przy rytmach największych przebojów muzyki biesiadnej, folkowej i tanecznej, czyli dyskoteka, która tradycyjnie potrwa do północy.

Gospodarzami Dni Limanowej są: Burmistrza Miasta Limanowa Władysław Bieda oraz Rada Miasta Limanowa. Za organizację wydarzenia odpowiada Limanowski Dom Kultury.

Już dzisiaj zapraszamy na Dni Limanowej 2017: 29-30 lipca, plac przy Limanowskim Domu Kultury!

Źródło: LDK

Autor: UMLimanowa