Strona główna» Aktualności

2017-06-20 14:09

Dni Limanowej 29-30 lipca 2017

Burmistrz Miasta Limanowa oraz Limanowski Dom Kultury zapraszają na Dni Limanowej 2017. W dniach 29-30 lipca na placu przy Limanowskim Domu Kultury nie zabraknie dobrej, wspólnej zabawy oraz koncertów gwiazd, którymi w tym roku będą: Varius Manx & Kasia Stankiewicz, Baciary oraz Turnioki.

Pierwszy dzień wydarzenia rozpocznie finał VIII Limanowskiego Talent Show. 13 finalistów z całego powiatu limanowskiego zawalczy o uznanie w oczach jury i publiczności oraz o główną nagrodę w wysokości 1500 zł. Dalsza część dnia upłynie już pod znakiem folkowych brzmień.  Na scenie pokażą się m.in. zespoły regionalne uczestniczące w 25. Festiwalu Święto Dzieci Gór. Dzięki współpracy Limanowskiego Domu Kultury z Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu, Limanowa od kilku lat może gościć zespoły dziecięce z całego świata i tym samym poznać tamtejsze tańce i folklor.

Gwiazdami pierwszego dnia Dni Limanowej 2017, będą zespoły TURNIOKI I BACIARY. Obydwa zespoły łączą góralskie brzemienia z nowoczesnymi i swoją energią zarażają każdego kto przybędzie na ich występ. Turnioki folk góralski łączą przede wszystkim z muzyką rockową – z całym wachlarzem jej odmian, a w środku umiejscawiając siłę ludowych polek i ciekawie zaaranżowane tańce góralskie. Baciary powstałe w 2002 roku na Podhalu i założone przez Andrzeja i Janusza Body, zyskały sławę, dzięki swojemu nowoczesnemu podejściu do grania, czasami już zapomnianych, melodii śpiewanych dawno temu przez naszych dziadków czy rodziców. Skład zespołu zmieniał się na przestrzeni lat, a do najbardziej znanych i lubianych utworów należą: "Żyje się raz", "Oczy zielone", "Nic do stracenia", "Jak się bawią ludzie".

Niedziela rozpocznie się tradycyjnie programem dla najmłodszych. Na scenie wystąpi również finalista ubiegłorocznego Limanowskiego Talent Show, Krzysztof Kapera, a także działająca przy Limanowskim Dom Kultury Orkiestra Dęta „Echo Podhala”. Gwiazdą drugiego dnia wydarzenia będzie zespół Varius Manx & Kasia Stankiewicz. Ubiegłoroczne, wspólne występy Varius Manx i Kasi Stankiewicz z okazji obchodów 25-lecia zespołu były bardzo wyrazistym momentem w życiu zespołu oraz bardzo zauważalnym na rynku muzycznym. Znakomity odbiór jubileuszowej trasy koncertowej, cały “worek nagród” przywieziony z Festiwalu Opolskiego, bardzo dobrze przyjęty utwór "Ameryka" oraz fantastyczny odbiór fanów scementowały współpracę na kolejne lata.

Koncert zespołu Varius Manx to gigantyczna dawka przebojów!! Grupa zaprezentuje materiał z 27 lat swojej działalności. Usłyszymy doskonale znane utwory, hity lat 90-tych, takie jak „Orła cień”, „Zanim zrozumiesz”, „Pocałuj noc”, „Ruchome piaski”, „Zamigotał świat”, a także nieco nowsze piosenki jak „Maj”, „Piątek” czy „Ameryka”.

Zarówno podczas pierwszego jak i drugiego dnia Dni Limanowej 2017, nie będzie mogło zabraknąć dyskoteki. Przy rytmach największych przebojów muzyki tanecznej będziemy się bawić do północy.

Na przybyłych w tych dniach na plac przy Limanowskim Domem Kultury gości będą czekać również wesołe miasteczko, gastronomia, animacje dla najmłodszych, konkursy z nagrodami, stoiska regionalne i komercyjne, a przede wszystkim fantastyczna zabawa i niezapomniana atmosfera.

30 lipca na scenie przy LDK wystąpi zespół Sorry Boys z charyzmatyczną wokalistką Belą Komoszyńską.

Zespół powstał w Warszawie z inicjatywy Tomasza Dąbrowskiego i Piotra Blaka, następnie dołączyła do niego Bela Komoszyńska. Ich debiutancka płyta „Hard Working Classes” ukazała się jesienią 2010 roku i zebrała znakomite recenzje.

Kolejne wydawnictwo Sorry Boys, „Vulcano”, ujrzało światło dzienne trzy lata później i zostało uznane za jeden z najlepszych polskich albumów 2013. Album ugruntował pozycję zespołu jako nowatorskiego i niebojącego się sięgać po nieoczywiste rozwiązania muzyczne.

W roku 2016 muzycy zaprezentowali najnowszy album  „Roma”, napisany w połowie po polsku i angielsku,  który ponownie znalazł się w większości najważniejszych podsumowań najlepszych płyt, m.in. Gazety Wyborczej, cyt.: To jeden z tych zespołów, który tchnął nowe życie w polski pop, który szturmem wziął sceny klubowe i festiwalowe. lch ostatni album "Roma" to majstersztyk. Wydawnictwo przyniosło zespołowi nominację do Fryderyka 2017 w kategorii „Album Roku - Muzyka Alternatywna” i przysporzyło wielu nowych fanów. Single:

„Wracam”  http://bit.ly/2dQpdYM

„Zwyczajne Cuda” http://bit.ly/2pK9XDP

Sorry Boys intensywnie koncertują grając trasy klubowe i goszcząc na najważniejszych festiwalach muzycznych w Polsce. Grupa pojawiła się także na zagranicznych festiwalach - szczególne uznanie zdobyła podczas jednego z najważniejszych festiwali  „The Great Escape” w brytyjskim Brighton. W tym roku Sorry Boys pojawią się na scenie głównej festiwalu Open’er oraz wezmą udział w koncertach Męskiego Grania.

Na Dniach Limanowej wystąpią w niedzielę przed zespołem Varius Manx & Kasia Stankiewicz.

Więcej na temat Dni Limanowej na www.ldk.limanowa.pl oraz www.fb.com/LimanowskiDomKultury

Źródło: LDK

Autor: UMLimanowa