Niemieccy harcerze z wizytą w Limanowej

W dniach 22 – 30 lipca 2017 r. w ramach współpracy partnerskiej między Miastem Limanowa a Zbiorczą Gminą Wathlingen gościmy grupę harcerzy z Nienhagen. Odwiedziny są okazją do zwiedzania i do zawierania nowych znajomości.

W czasie tygodniowego pobytu harcerze zwiedzają miasto i okolicę. Wzięli udział  w niedzielnym Jarmarku Historycznym Marii Magdaleny prezentując na scenie harcerskie piosenki. Przed nimi szereg imprez z okazji Dni Limanowej.

Wizyta jest doskonałą okazją do poznania kultury polskiej oraz nawiązania nowych znajomości, tym razem przez młode pokolenie. W spotkaniach integracyjnych młodzież chętnie opowiada o różnicach i podobieństwach, jakie łączą oba miasta i kraje. Nasi harcerze z Drużyny Harcerskiej ZHP „Dzieci Gór” wraz dh. pwd. Grażyną Nowak przybliżają obrzędowość i polskie zwyczaje harcerskie. Radny Mateusz Wroński służąc jako tłumacz i przewodnik opiekuje się zagranicznymi gośćmi. W wycieczkach po okolicy towarzyszy im młodzież z Chóru Chłopięcego oraz Canticum Iubilaeum.

W poniedziałek, 24 lipca, grupa niemieckich harcerzy odwiedziła limanowski magistrat. Gości przyjął Burmistrz Miasta Limanowa Władysław Bieda oraz Przewodnicząca Rady Jolanta Juszkiewicz: „Bardzo się cieszymy, że możemy was gościć w naszym mieście. W tym roku mija 20 lat od momentu rozpoczęcia współpracy między Limanową a Wathlingen. Jej bardzo ważnym i wymiernym elementem jest wasza obecność tutaj. To, co najpiękniejsze we współpracy między miastami partnerskimi to możliwość wzajemnego poznawania się i nawiązywania przyjaźni.” Podczas spotkania młodzież podzieliła się również swoimi wrażeniami z pobytu w Limanowej.

Jest to kolejna inicjatywa mająca na celu wzajemne przybliżenie obu kultur, lecz także integrację i perspektywę poznawania nowych ludzi oraz zawierania często długotrwałych przyjaźni. Być może jest to początek współpracy młodego pokolenia harcerzy.