Spotkanie integracyjne Środowiskowego Domu Samopomocy z Limanowej i Żegociny

W Żmiącej, w Gospodarstwie Ogrodniczym Państwa Anny i Stanisława Nowaków odbyło się spotkanie integracyjne zorganizowane przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Limanowej. Do wspólnej zabawy zaproszono uczestników z Środowiskowego Domu Samopomocy w Żegocinie wraz z Panią Kierownik Ewą Tajs oraz terapeutką. Po uroczystym powitaniu gości przez Panią Kierownik Izabelę Cieślicką, podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Limanowej pod kierunkiem terapeutek Iwony Zygmunt i Agnieszki Liszki przedstawili sztukę pt. „Pan Twardowski i rodacy”.

 

Spotkanie - konkursy, gry i zabawy prowadziły - terapeutka Iwona Zygmunt oraz zaproszona na tę okazję animatorka, organizatorka czasu wolnego dla dzieci i dorosłych Anna Mordarska, która przygotowała oprawę muzyczną i taneczną. W atmosferze ogólnej wesołości, przy akompaniamencie akordeonu (grali uczestnicy Ignacy Tokarczyk oraz Robert Hec) organizatorzy zapraszali do wspólnej zabawy przychodzących na spotkanie gości.Aż do popołudnia biesiadowano przy drewnianych stołach, bawiono się, śpiewano i opowiadano dowcipy. Wszystkim biesiadnikom bardzo smakowały ciasta upieczone w ŚDS w ramach terapii kulinarnej oraz przez sponsora, cukiernię Grzyb z Tęgoborzy, degustowano regionalne przysmaki, smakowano pieczoną rybę.Na zakończenie spotkania uczestnicy otrzymali zestaw upominkowy sponsorowany przez  Burmistrza Miasta Limanowa (Wydział Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki).
 
Pogoda była piękna, więc  program spotkania udało się w pełni zrealizować.

Dzięki takim spotkaniom, jak zapewnia Pani Kierownik Izabela Cieślicka: „uczestnicy mają okazję poznać nowych ludzi, spędzić czas w atmosferze dobra i wyjątkowej życzliwości. Ludzka integracja społeczna to wspólne uczenie się zachowań społecznych, przeżywanie uznania i satysfakcji w grupie. Należy więc dążyć do tego aby każdy człowiek mógł samorealizować się oraz wzbogacać społeczeństwo tym, co do niego wnieść może. Musimy pamiętać, że społeczeństwo jest różnorodne, lecz wszyscy jego członkowie są tak samo ważni. Celem społecznej integracji jest więc normalizacja sytuacji społecznej osób niepełnosprawnych, które są izolowane społecznie, żyją na marginesie życia społecznego, nie mając dostępu do wielu decyzji i działań, instytucji i dóbr dostępnych dla pełnosprawnych”.

Wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji spotkania serdecznie dziękujemy.

Iwona Zygmunt

Tagi

GALERIA