II Spacer Historyczny po Limanowej „Limanowa czasów Franciszka Józefa I”

W niedzielę 10 września odbył się drugi spacer historyczny po Limanowej. Tematem przewodnim spaceru była Limanowa za czasów panowania Franciszka Józefa I. W niedzielne popołudnie grupa trzydziestu kilku osób przemierzyła ulice naszego miasta, aby od prowadzących spacer Tomasza Jacka Lisa i Karola Wojtasa dowiedzieć się wielu ciekawych faktów z przeszłości Limanowej.

 

Spacer rozpoczął się na stacji kolejowej gdzie prowadzący wprowadzili uczestników w okres panowania Franciszka Józefa i autonomii galicyjskiej.

 

W tym miejscu prowadzący spacer także przedstawili uczestnikom, jaki wpływ na rozwój Limanowej miały takie wydarzenia jak: utworzenie powiatu limanowskiego w 1867 roku, budowa linii kolejowej Chabówka – Nowy Sącz oraz jej otwarcie w 1884 roku, czy też budowa rafinerii w Sowlinach. W latach 1867 – 1914 Limanowa z biednego galicyjskiego miasteczka stała się ważnym ośrodkiem dla regionu.

 

 

Kolejnym punktem na trasie spaceru był cmentarz choleryczny przy ulicy Kolejowej.

 

Tam uczestnicy mogli dowiedzieć się o epidemiach chorób zakaźnych, które nawiedzały Ziemie Limanowską w XIX wieku.

 

Następnie uczestnicy spaceru przeszli ulicami miasta przystając w kilku ważnych miejscach takich jak miejsce, w którym dawnej znajdowała się apteka rodziny Zubrzyckich i Bączkowskich. Tam przybliżono zebranym postacie Waleriana Zubrzyckiego oraz jego córki Klementyny Zubrzyckiej – Bączkowskiej. Podczas przejścia ulicami miasta uczestnicy mogli zobaczyć zachowane do dziś budynki, które powstały w okresie galicyjskim. 

 

Po przejściu przez Rynek uczestnicy przeszli ulicą Matki Boskiej Bolesnej, aby zobaczyć budynki dawnego C.K. Starostwa (dziś budynek Urzędu Gminy Limanowa) i Sądu Powiatowego (dziś budynek Miejskiej Biblioteki Publicznej). Na schodach pałacyku „Pod Pszczółką” mogli dowiedzieć się o funkcjonowaniu administracji samorządowej w Galicji. Uczestnicy także dowiedzieli się o powstałych w okresie autonomii galicyjskiej w Limanowej organizacjach i instytucjach takich jak: Ochotnicza Straż Pożarna, Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” czy też teatr amatorski. Limanowska OSP jest jedną z najstarszych w regionie. Została ona powołana do istnienia w 1874 roku i była jedną z grona kilkunastu najstarszych w Galicji. Podczas spaceru przypomniano także osoby, które przyczyniły się do rozwoju miasta i regionu takie jak np.: Antoni Józef Mars, Józef i Bronisława Beckowie, ks. Kazimierz Łazarski, W tym miejscu spacer dobiegł końca a zainteresowani pytali o kolejne spacery, które odbędą się w najbliższym czasie.

 

 autor: Karol Wojtas

 

Tagi

GALERIA