Światłowód dla mieszkańców Limanowej

W przyszłym roku w Limanowej powstanie sieć szybkiego światłowodowego internetu Orange. W jej zasięgu znajdzie się ponad 3200 gospodarstw domowych w mieście. Orange Polska i władze Limanowej podpisały porozumienie o współpracy, które usprawni tę inwestycję i pozwoli przeprowadzić ją w sposób przyjazny dla mieszkańców. Na inwestycje operator zamierza przeznaczyć ponad 3 mln zł.

 

Porozumienie pozwoli  skrócić czas wykonania robót technicznych.  Dzięki temu już w 2018 r.  z technologii światłowodowej będzie mogło  korzystać ponad 3,2 tys. limanowskich gospodarstw.  Zdecydowaną większość, blisko 2,5 tys. operator  zrealizuje  w ramach swojego programu światłowodowego realizowanego obecnie w całym kraju.  Ponad 800 gospodarstw domowych,  znajdujących się na terenie tzw. białych plam internetowych, będzie podłączona w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Blisko połowa podłączonych gospodarstw domowych to budynki jednorodzinne. 

Porozumienie przewiduje także wspieranie budowy społeczeństwa informacyjnego poprzez włączenie się Orange w różnego rodzaju działania edukacyjne.

Porozumienie w Limanowej  to kolejny przykład dobrej współpracy pomiędzy operatorem a samorządem lokalnym i  zwiększenia dostępności infrastruktury światłowodowej.

Już teraz z superszybkiego internetu Orange korzysta ponad 200 tys. użytkowników. Sieć światłowodowa operatora jest dostępna dla ponad 2,3 milionów gospodarstw domowych w całym kraju.

W latach 2016 - 2020 Orange planuje przeznaczyć na rozbudowę sieci światłowodowej w Polsce ponad 4,2 mld zł. Dzięki temu z usługi Światłowód Orange będzie mogło skorzystać nawet 5 mln gospodarstw domowych. Skala projektu sprawia, że będzie on miał istotny wpływ na sytuację społeczno-ekonomiczną w Polsce w najbliższych latach. W krótkim okresie poprzez wzrost produkcji, konsumpcji, zatrudnienia czy wpływów do budżetu. W długim - przez zwiększenie potencjału rozwojowego kraju.


Kolejnym elementem stymulującym rozwój i dostępność nowych technologii jest rozbudowa zasięgu sieci mobilnego dostępu do szybkiego internetu 4G LTE, który w sieci Orange obejmuje już ponad 99,8% Polaków. Kolejnym krokiem w rozwoju usług mobilnych Orange będzie wdrożenie sieci komórkowej nowej generacji 5G, której sprawne działanie będzie możliwe dzięki wykorzystaniu rozwiniętych sieci światłowodowych zdolnych do szybkiej transmisji wielokrotnie większych niż obecnie ilości danych.


Wojciech Jabczyński,                       
Rzecznik Orange Polska                   
biuro.prasowe@orange.com                   
https://twitter.com/RzecznikOrange                
Nasz blog: www.blog.orange.pl

 

Tagi