IV Spacer Historyczny po Limanowej

Dokładnie 249 lat temu, 14 marca 1769 roku wybuchł wielki pożar Limanowej. Ogień strawił między innymi drewniany kościół parafialny. Świątynia ta została wzniesiona na początku XVI wieku i była zbudowana w stylu gotyckim.

Niestety ogień strawił cały budynek jak i większość wyposażenia. Jednak zdołano uratować z wnętrza gotycką Pietę i późnogotycką chrzcielnicę z 1527 roku. Jednak w dzisiejszej trzeciej świątyni po za figurą Matki Boskiej Bolesnej i chrzcielnicą są jeszcze pewne elementy związane z pierwszym kościołem limanowskim. Co to jest? Dowiedzą się wszyscy chętni, którzy przyjdą w sobotę na IV Spacer Historyczny po Limanowej.

W najbliższą sobotę 17 marca odbędzie się IV Spacer Historyczny po Limanowej. Temat jego tym razem brzmi: „Co pozostało z poprzednich kościołów parafialnych w limanowskiej Bazylice?” Uczestnicy spaceru tym razem dowiedzą się o przeszłości limanowskiej parafii a także jak wyglądały poprzednie drewniane kościoły. Pierwsza limanowska świątynia parafialna spłonęła w 1769 roku. Drugi kościół został rozebrany na wiosnę 1911 roku, aby na jego miejscu można było wznieść obecny trzeci murowany kościół. Uczestnicy spaceru dowiedzą się, co pozostało do dzisiaj z tych drewnianych świątyń Dowiedzą się także, dlaczego w obecnej bazylice poszczególne ołtarze i kaplice mają wezwania, jakie mają.

Spacer poprowadzi: Karol Wojtas. Start spaceru przed wejściem głównym do Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej o godz. 15.30.

Zapraszamy wszystkich chętnych!!!

autor: Karol Wojtas