Ewa Mól w czołówce najlepszych ekodoradców Małopolski

Są skuteczni, pracowici, zaangażowani, a przy tym bardzo sympatyczni. Pomagają mieszkańcom w uzyskaniu dofinansowania do termomodernizacji domu lub wymiany źródła ogrzewania na ekologiczne. Posiadają dużą wiedzę na temat zagrożeń, jakie niesie za sobą smog i potrafią skutecznie edukować oraz udzielać porad w zakresie walki o czyste powietrze. Mowa o 60 ekodoradcach, którzy z ogromną determinacją pracują w 55 małopolskich gminach. Ich aktywność i zapał do pracy zostały docenione. Trzech najlepszych i najbardziej skutecznych w 2017 roku małopolskich ekodoradców otrzymało od wicemarszałka Wojciecha Kozaka gratulacje i wyróżnienia.
Podczas wydarzenia podsumowującego dotychczasową realizację projektu LIFE, za efekty swojej pracy w 2017 roku, trzech ekodoradców otrzymało wyróżnienia w następujących kategoriach:

• W kategorii: Najsympatyczniejszy, najbardziej pomocny ekodoradca zwyciężył Piotr Zawała, ekodoradca Gminy Gdów. Wyboru dokonali inni ekodoradcy, podczas anonimowego głosowania internetowego.

• W kategorii: Najbardziej skuteczny, pracowity ekodoradca w zakresie promowania projektu w mediach (prasa, media społecznościowe, TV, radio) zwyciężyła Ewa Mól, ekodoradczyni Miasta Limanowa. Wykazała się ona dużą skutecznością w mediach społecznościach. Na co dzień prowadzi fanpage „Limanowa w zdrowej atmosferze, a także publikuje artykuły na stronie gminy www.miasto.limanowa.pl. Ponadto opublikowała kilkadziesiąt spotów radiowych w zakresie energii odnawialnej w lokalnej rozgłośni radiowej RDN Nowy Sącz. Łącznie w 2017 roku ukazało się aż 95 publikacji jej autorstwa.

• W kategorii: Najbardziej skuteczny, pracowity ekodoradca w zakresie zorganizowanych spotkań z mieszkańcami, udzielonych porad etc. zwyciężyła Paulina Białoń z Gminy Nowy Targ. Ekodoradczyni w 2017 roku spotkała się i udzieliła porad aż 15 289 osobom. Zorganizowała wiele konkursów dla dzieci, przeprowadziła prelekcje dla przedszkolaków, dzieci i młodzieży. Zorganizowała też dzień otwarty z ekodoradcą, podczas którego przyjmowała zainteresowane strony, organizowała również liczne spotkania z mieszkańcami przy okazji innych wydarzeń gminnych np. przy okazji Podhalańskiej Wystawy Zwierząt Hodowlanych, zorganizowała bieg „MTB Obidowa LIFE”, które zgromadziły wiele osób, również dzieci, zainteresowanych zdrowym i aktywnym stylem życia, przeprowadziła akcje sadzenia drzew pn.: „Aleja czystego powietrza”.

Małopolscy ekodoradcy to grupa 60 wykształconych specjalistów, którzy na terenie województwa pracują od października 2016. Dotychczas udzielili porad i pomocy prawie 250 tys. mieszkańcom. Zorganizowali około 2,5 tys. spotkań i warsztatów z udziałem lokalnej społeczności. Przez ponad półtora roku ciężkiej pracy przeprowadzili kontrolę ponad 2100 palenisk, gdzie stwierdzono 41 przypadków naruszeń obowiązujących przepisów. Ponadto przygotowali 216 wniosków o dofinansowanie projektów o łącznej wartości prawie 391,5 mln zł.

Ekodoradcy zostali zatrudnieni dzięki projektowi LIFE, którego głównym celem jest wspieranie działań antysmogowych w województwie. Na jego realizację Małopolska otrzymała 42 mln zł unijnego wsparcia, a całkowita wartość projektu to ok. 17 mln euro (70 mln zł).

Źródło: www.malopolska.pl

Tagi