Miejskie obchody Dnia Strażaka

6 maja 2018 r. na rynku w Limanowej odbyły się Miejskie Obchody Dnia Strażaka. Święto to obchodzone 4 maja ustalono w dzień wspominania św. Floriana w Kościele katolickim, patrona wszystkich strażaków. Oficjalnie święto zostało ustanowione w 2002 roku przez Sejm RP.


Uroczystości były okazją do przedstawienia zgromadzonym jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z Limanowej i Łososiny Górnej oraz zaprezentowania sprzętu i umiejętności strażaków, jak również do złożenia podziękowań. W obchodach wzięła udział delegacja strażaków z partnerskiego miasta z Burmistrzem Gminy Wathlingen Wolfgangiem Grube na czele.Miejskie obchody Dnia Strażaka były znakomitą okazją do wyrażenia głębokiego podziwu dla Straży Pożarnych, dla tradycji i etosu, stworzonego przez wiele pokoleń Strażaków. Ale również do przyznania pośmiertnego odznaczenia państwowego „Medalu za Ofiarność i Odwagę” dla druha Józefa Jajeśnicy.

W bieżącym roku mija 39 lat od najbardziej tragicznego wydarzenia w długiej historii OSP Limanowa - Łososina Górna. 27 kwietnia 1979 roku w akcji gaszenia płonącego zajazdu w Sowlinach zginął druh Józef Jajeśnica. Podczas akcji ratowniczo-gaśniczej mężczyzna został przygnieciony przez spadający komin. Józef Jajeśnica trafił do szpitala, jednak obrażenia jakich doznał były tak poważne, że jego życia nie udało się uratować.

Odznaczenie w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na ręce żony, Pani Haliny Jajeśnicy przekazał Poseł na Sejm VIII kadencji Pan Józef Leśniak.W związku z uroczystością Rada Miasta Limanowa przyznała odznaczenia miejskie „PRZYJACIEL MIASTA LIMANOWA” dla:

dh Zdzisława Twaroga z OSP Limanowa
dh Pawła Michury z OSP Łososina Górna

Strażacy zostali wyróżnieni miejskimi odznaczeniami, w dowód uznania za wieloletnią służbę w szeregach oraz zaangażowanie w  ratowaniu mienia i osób przed żywiołem ognia.

Bezpośrednio po części oficjalnej odbył się pokaz akcji ratowniczo-gaśniczej z wykorzystaniem sprzętu strażackiego.Celem ćwiczeń był pokaz społeczeństwu limanowskiemu z okazji „Dnia Strażaka” formy uwalniania osób uwięzionych w pojazdach oraz udzielenia im kwalifikowanej pierwszej pomocy. Ratownicy pokazują technikę stabilizacji rozbitych pojazdów, wykonanie dostępu do osób poszkodowanych uwięzionych w pojeździe, ewakuację poszkodowanych z rozbitego pojazdu oraz udzielenie im niezbędnej pomocy. W ćwiczeniach, udział brały zastępy straży z OSP Limanowa, OSP Łososina Górna, Podczas ćwiczeń widzowie mogli ocenić pracę strażaków-ratowników. Założenia taktyczne oraz jego praktyczną realizację, sprawność ewakuacji poszkodowanych i prawidłowość udzielenia im kwalifikowanej pierwszej pomocy, organizację łączności na terenie działań.

Serdeczne podziękowania dla strażaków ochotników z OSP Limanowa i OSP Łososina Górna za przeprowadzenie pokazu akcji strażackiej oraz Panu Marcinowi Łomzikowi (www.lomzik.pl TYMBARK RECYKLING POJAZDÓW) za dostrczenie samochodów do pokazu.

Tagi

GALERIA