227. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Limanowianie, jak co roku, licznie zgromadzili się w sercu miasta na majowej uroczystości, aby dać wyraz patriotycznej postawy i podkreślić ważne wydarzenie w historii Polski, jakim było uchwalenie Konstytucji 3 Maja.


Konstytucja 3 Maja - druga na świecie, a pierwsza w Europie - była widomym znakiem siły narodu polskiego, który w trudnym okresie dziejowym zdołał położyć podwaliny pod odrodzenie narodowe. Konstytucja 3 Maja połączyła chrześcijańskie tradycje Europy i wartości Oświecenia, umożliwiła powstanie i przetrwanie narodu polskiego przez okres zaborów, niewoli i okupacji.  Wartości zawarte w pierwszej pisanej konstytucji w Europie - wolność wyznania, równość wobec prawa, tolerancja, podział władzy, rządy oparte na woli narodu - stały się fundamentem rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce.

Miejskie obchody zainaugurowała uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny, która celebrowana była w Bazylice pw. Matki Boskiej Bolesnej, a następnie uroczystość patriotyczna kontynuowana była na rynku.Rozbrzmiał hymn, a na maszt wciągnięta została flaga, w asyście młodzieży ze Związku Strzeleckiego „Strzelec” oraz Stowarzyszenia Historii Ożywionej Jabłoniec 1914. Następnie członkowie Regionalnego Zespołu "Limanowianie" odegrali hejnał miasta "Echo Trombity", autorstwa prof. Ludwika Mordarskiego. Uroczystość uświetnił widowiskowy salut armatni wykonany przez rodzinę Ardeckich z ozdobnej armaty wiwatowej, wzorowanej na armacie francuskiej z końca XVIII wieku, która jest własnością Muzeum Regionanego Ziemi Limanowskiej. W dalszych punktach programu znalazł się także koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej „Echo Podhala”. Natomiast uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Limanowej przedstawili program artystyczny.

Podczas uroczystości na limanowskim rynku rozstrzygnięto również KONKURS „JESTEŚMY PATRIOTAMI”, promujący patriotyczne wychowanie młodzieży.

Tagi

GALERIA