Patronat Narodowy Prezydenta RP dla naszych obchodów

100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Limanowej, uroczystości 100. rocznicy poświęcenia Kościoła - Bazyliki Mniejszej pw. Matki Boskiej Bolesnej oraz odsłonięcia i poświęcenia pomnika Komendanta Józefa Piłsudskiego,

Rok 2018 uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej ustanowiony został Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. W tym roku przypada także 100. rocznica poświęcenia Bazyliki Mniejszej pw. Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej. Dla nas, mieszkańców Limanowej, kolejnym niezwykle ważnym wydarzeniem wpisującym się w narodowe świętowanie stulecia niepodległości Ojczyzny, będzie odsłonięcie i poświęcenie pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego wybudowanego z inicjatywy Stowarzyszenia „Limanowianie w Stulecie Niepodległości”.

Samorząd Miasta, Parafia Limanowska oraz Stowarzyszenie „Limanowianie w Stulecie Niepodległości, pragną wspólnie z całą społecznością lokalną w sposób szczególny uczcić ważne narodowe i miejskie wydarzenia.

Miło nam poinformować, że nasze przedsięwzięcie – obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Limanowej, uroczystość 100. rocznicy poświęcenia Kościoła- Bazyliki Mniejszej pw. Matki Boskiej Bolesnej oraz odsłonięcie i poświęcenie pomnika Komendanta Józefa Piłsudskiego, Patronatem Narodowym w Stulecie Odzyskania Niepodległości objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda.

W kwietniu 2017 r., z inicjatywy Pana Prezydenta, Sejm RP przyjął ustawę o Narodowych Obchodach Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Dla godnego upamiętnienia niepodległościowego czynu i nadania jak najbardziej wspólnotowego, powszechnego charakteru jubileuszowym uroczystościom, został również ustanowiony Patronat Narodowy Prezydenta RP nad przedsięwzięciami związanymi ze stuleciem odzyskania niepodległości.

W piśmie skierowanym przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, skierowanym do Burmistrza Władysława Biedy, Podsekretarz Stanu Wojciech Kolarski napisał:

„W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy dziękuję Panu Burmistrzowi oraz Księdzu Wiesławowi Piotrowskiemu, Proboszczowi Parafii pw. Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej, za skierowane do Pana Prezydenta zaproszenie cło objęcia Patronatu Honorowego nad obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Limanowej oraz uroczystością 100. rocznicy poświęcenia Kościoła - Bazyliki Mniejszej pw. Matki Boskiej Bolesnej, które to wydarzenia odbędą się 28 października 2018 roku. Organizowane przez Państwa w roku jubileuszu naszej Ojczyzny uroczystości, połączone z odsłonięciem pomnika Komendanta Józefa Piłsudskiego jednego z ojców naszej niepodległości, z pewnością będą znakomitą okazją do wspólnego świętowania przez mieszkańców Limanowej tej wyjątkowej rocznicy. Życzę Państwu pomyślnych przygotowań oraz wiele satysfakcji z udanej realizacji planowanych uroczystości.”

Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Limanowej,  uroczystości 100. rocznicy poświęcenia Kościoła - Bazyliki Mniejszej pw. Matki Boskiej Bolesnej oraz odsłonięcie i poświęcenie pomnika Komendanta Józefa Piłsudskiego, odbędą się 28 października br.

Informacja o Patronacie Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy nad obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Limanowej  oraz uroczystość 100. rocznicy poświęcenia Kościoła- Bazyliki Mniejszej pw. Matki Boskiej Bolesnej na
www.prezydent.pl/aktualnosci/patronaty/rok-2018/art,3,pazdziernik-2018-r.html.