Obchody stulecia odzyskania niepodległości w Limanowej

Już za dwa tygodnie 28 października br. Limanowa świętować będzie 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, poprzez uroczystość 100. rocznicy poświęcenia kościoła pw. Matki Boskiej Bolesnej oraz odsłonięcie pomnika Komendanta Józefa Piłsudskiego. Patronat Narodowy nad uroczystością objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda w stulecie odzyskania niepodległości.

Limanowianie chcąc w godny sposób uczcić ten ważny jubileuszowy rok, pragną zostawić przyszłym pokoleniom trwałą i przyjazną, bo żywą, pamiątkę w postaci wzniesienia pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. Chcąc uczcić naszego bohatera oraz Jego pobyt w 1914 roku w Limanowej, Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej Jabłoniec 1914 podjęło inicjatywę budowy pomnika komendanta Józefa Piłsudskiego. Pomnikiem tym chcemy docenić także wszystkich bohaterów, dążących do odzyskania niepodległości Polski - na polach bitewnych i w gabinetach politycznych. Mieszkańcy miasta zawsze z dużym szacunkiem podchodzili do historii naszego kraju, a przez to również do ludzi, którzy ją tworzyli. Największym pomnikiem naszej narodowej historii w Limanowej jest Bazylika upamiętniająca 100. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Mamy też Krzyż postawiony na 500 rocznicę bitwy pod Grunwaldem,  pomnik Nieznanego Żołnierza postawiony w 100 rocznicę Powstanie Listopadowego oraz Jubileuszowy Krzyż na Miejskiej Górze wzniesiony dla uczczenia 2000-lecia chrześcijaństwa. Pomnik Józefa Piłsudskiego, wspólnie postawiony przez społeczeństwo Limanowszczyzny, podobnie jak tamte pomniki, będzie wyrazem naszego patriotyzmu. Będzie to również nasz wkład w ogólnonarodowe obchody 100-lecia odzyskania niepodległości.

PROGRAM OBCHODÓW – 28 października 2018 r.
godz. 12.00    BAZYLIKA pw. Matki Boskiej Bolesnej
Uroczysta Msza w 100.rocznicę poświęcenia Kościoła, pod przewodnictwem Ekscelencji księdza biskupa Andrzeja Jeża Biskupa Tarnowskiego
godz. 13.30      MAŁY RYNEK - odsłonięcie pomnika Komendanta Józefa Piłsudskiego
  1/  rozpoczęcie uroczystości,
  2/  odegranie hymnu Rzeczypospolitej Polskiej,
  3/  odegranie hejnału miasta Limanowa
  4/  przemówienie organizatora
  5/  odsłonięcie pomnika komendanta Józefa Piłsudskiego,
  6/  wypuszczenie 1000 biało-czerwonych balonów
  7/  śpiew w wykonaniu Chóru Canticum Iubilaeum
  8/  słowo i błogosławieństwo Biskupa Tarnowskiego Andrzeja Jeża
  9/  salut armatni
10/  okolicznościowe przemówienia
11/  składanie wieńców
12/  śpiew w wykonaniu Chóru Chłopięcego
13/  zakończenie uroczystości – poczęstunek na płycie rynku
godz. 17.00 -  BAZYLIKA pw. Matki Boskiej Bolesnej
Koncert z okazji 100. rocznicy poświęcenia kościoła pw. Matki Boskiej Bolesnej i 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w wykonaniu chórów i zespołów działających przy Bazylice pw. Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej oraz Orkiestry Dętej „Echo Podhala”.

Prosimy o obecność pocztów sztandarowych i delegacji z kwiatami.

Przygotowując się do patriotycznych uroczystości, zachęcamy mieszkańców do wszelkiej aktywności na rzecz utrwalania postaw patriotycznych w naszym środowisku. Jest to praca, którą pozostawimy potomnym zarówno w wymiarze materialnym, jak i przede
wszystkim duchowym. Zapraszamy do udziału w uroczystościach!