Strona główna» CIEKAWIE SPĘDZIĆ CZAS

CIEKAWIE SPĘDZIĆ CZAS


Co robić w Limanowej mając do dyspozycji kilka dni? Zarówno miejskie instytucje jak i prywatne firmy oferują coraz więcej atrakcyjnych sposobów spędzenia wolnego czasu. Każdy, kto lubi czynny wypoczynek znajdzie w Limanowej coś dla siebie.

 


 
Ciekawie spędzić czas...
   
Przede wszystkim warto wędrować pieszo, rozkoszujac się urokami krajobrazu i korzystając z łagodnego mikroklimatu. Z Limanowej można wyruszyć na wycieczki w okoliczne góry - na Miejską Górę, Jabłoniec, Lipowe, Golców, Sałasz, Ostrą, Jaworz, Paproć czy Modyń, które są stosunkowo łatwo dostępne dla przeciętnego turysty. Zachecamy do tego w rozdziale "Wędrówki". Niewątpliwą atrakcją tych okolic są także tereny doskonale nadające się do turystyki rowerowej. Wokół Limanowej znaleźć można wiele tras, które zadowolą zwolenników tego rodzaju wypoczynku.

 

Niepowtarzalny kontakt z naturą zapewnią też konne wyprawy w teren. Klub Jeździecki "Parada" posiada kilkanaście koni (w tym koniki huculskie dla dzieci) i oferuje jazdę w terenie, naukę dla początkujących, doskonalenie jazdy, przejażdżkę bryczką lub powozem i hipoterapię. Z podobnych propozycji można skorzystać w Klubie Jeździeckim "Oxer", zapraszającym latem na dwutygodniowy wypoczynek oraz na imprezy okoicznościowe. Miłośnicy koni powinni także odwiedzić Ośrodek Hipoterapii i Rekreacji Konnej "Konik Polski". Specjalizuje się on w hipoterapii, ale można tam też organizować obozy jeździeckie, imprezy plenerowe, przejechać się bryczką. Ogromną atrakcją mogą być organizowane na życzenie kuligi konne, zwłaszcza nocą z pochodniami, zakończone ogniskiem i pieczeniem kiełbasy. Przyjacielskim spotkaniom w Limanowej sprzyjają bowiem nieograniczone możliwości grilowania i urządzania ognisk w plenerze. Uroczym zakątkiem najlepiej przygotowanym do tego typu spotkań jest kamieniołom obok ośrodka pod Łysą Górą.

 

Stosunkowo czyste potoki, sezonowo zarybiane, są niemałą gratką dla wędkarzy. W najbliższym Potoku Starowiejskim oraz rzece Łososince najczęściej można spotkać klenie oraz pstrągi, niekiedy pokaźnych rozmiarów. Atrakcyjne miejsca do wędkowania znaleźć można też w najbliższej okolicy. Dojazd do nich nie zajmie więcej niż kilkanaście lub kilkadziesiąt minut. Szczegółowymi informacjami na ten temat służą wędkarze zrzeszeni w limanowskim kole Polskiego Związku Wędkarskiego.

  

Także miejscowe tereny łowieckie cieszą się uznaniem myśliwych, zarówno krajowych jak i zagranicznych, a limanowskie Koła Łowieckie "Jaworz" i "Ostra" są otwarte na gości i chętne do

współpracy. Tam właśnie można szukać szczegółowych informacji na ten temat. Miłośnicy łowiectwa mogą także odwiedzić "Domek Myśliwski" - godną obejrzenia prywatną kolekcję trofeów.

 

 

W zimie górzysty teren zapewnia dobre warunki do uprawiania sportów zimowych. Możliwości dla amatorów narciarstwo biegowego są wprost nieograniczone. W wielu miejscach można pojeździć na sankach, a miłośników białego szaleństwa z pewnością zadowolą wyciągi narciarskie na Łysej Górze i w najbliższych okolicach: Kasinie Wielkiej, Szczawie i Laskowej. Ta ostatnia stacja narciarska jest czczególnie godna polecenia. Różnorodność wyciągów i tras, zarówno pod względem długości jak i stopnia trudności pozwoli każdemu na sprawdzenie swych narciarskich umiejętności.

 

Na amatorów sportu czekają korty tenisowe przy parku miejskim, przyszkolne boiska i hale sportowe oraz prywatne siłownie, kryta pływalnia a latem odkryty basen kąpielowy z boiskiem do piłki plażowej. Przez cały rok miasto organizuje turnieje: piłki nożnej, siatkowki, koszykówki, tenisa stołowego i ziemnego a także biegi przełajowe i inne formy sportowej rywalizacji. Ich organizatorami są najczęściej kluby sportowe "Limanovia" i "Płomień", a także działające wśród najmłodszych mieszkanców miasta Uczniowskie Kluby Sportowe. Chętni mogą także spróbować swych sił w sportach walki - takich jak Taekwondo. Młodzi limanowianie uprawiający tę dyscyplinę sportu wielokrotnie odnosili sukcesy na zawodach o randze krajowej i międzynarodowej.

 

Znajdzie się tu także coś dla amatorów silniejszych wrażeń. Pobliska góra Łopień kryje w sobie pełne tajemnic jaskinie, których nie radzimy jednak zwiedzać bez przewodnika. W oddalonej o 6 milometrów od Limanowej miejscoości Młynne można (wypożyczając niezbędny sprzęt) urządzić zawody paintbollowe, a wyprawa do Łososiny Dolnej (27 km) na lotnisko Aeroklubu Podhalańskiego umożliwi skorzystanie z lotów widokowych, także na Limanową. Taki lot pozwala z lotu ptaka spojrzeć na okolicę i dostarcza niezapomnianych wrażeń.

 

 

Nie można zapominać, że z Limanowej jest wszędzie blisko. Korzystając z własnego lub wynajętego samochodu warto wybrać się na jednodniowe wycieczki do Krakowa, Zakopanego, Wieliczki, Krynicy, Starego Sącza lub na Słowcję. Można też zwiedzić niedalekie, urocze miejsca w powiecie limanowskim: owiany legendami Szczyrzyc z klasztorem Cystersów i muzeum klasztornym, urzekającą niezwykłym klimatem "Orkanówkę" - muzeum biograficzne Władysława Orkana w Porębie Wielkiej, słynącą z wód mineralnych oraz nastrojowego kościółka i muzeum partyzancjkiego Szczawę, piękny staropolski dwór Michałowskich w Laskowej, szereg zabytkowych kościółków wpisanych w Szlak Architektury Drewnianej.

 

Jeśli już mowa o wyjazdach - warto wybrać się w podróż bardzo malowniczą lokalną linią kolejową. Można nią dotrzeć do Nowego Sącza, a w przeciwnym kierunku do Dobrej, Tymbarku, Mszany Dolnej, Rabki i Chabówki. W tej ostatniej miejscowości znajduje się, wart odwiedzenia, skansen kolejowy. Prawdziwą atrakcją dla miłośników kolei są kursujace na tej trasie - niestety sporadycznie - pociągi retro.

 

Gdy zaś poczujemy się lekko zmęczeni aktywnym wypoczynkiem, możemy obejrzeć film w sali kinowej Limanowskiego Domu Kultury lub spotkać się wirtualnie z dobrymi znajomymi, korzystając z którejś z kawiarenek internetowych.

 

 

Na wszystkich gości czekają miejsca noclegowe w obiektach turystycznych, wczasowych, sezonowych ośrodkach campingowych. W okolicy można też skorzystać z gościnności prywatnych pensjonatów i gospodarstw agroturystycznych. Oferują one smaczne wyżywienie, serdeczne przyjęcie i domową atmosferę, a nierzadko także własne propozycje czynnego wypoczynku. Do dyspozycji turystów jest również fachowa kadra przeszkolonych przewodników.

 

Do Limanowej warto przyjechać. Pobyt w tej miejscowości i jej uroczych okolicach może zapewnić aktywny wypoczynek, pełen relaks i powrót z bagażem miłych wspomnień uwiecznionych w pamięci, w sercu i na fotografiach. 

  Dni Limanowej

 

Dni Limanowej

 

  Dni Limanowej

 

  Dni Limanowej

 

Dni Limanowej

 

  Dni Limanowej

 

  Dni Limanowej

 

  Dni Limanowej

 

Dni Limanowej

 

  Dni Limanowej

 

  Dni Limanowej

 

Dni Limanowej

 

  Dni Limanowej

 

  Dni Limanowej

 

  Dni Limanowej

 

Dni Limanowej

 

  Dni Limanowej

 

  Dni Limanowej

 

Dni Limanowej

 

  Dni Limanowej

 

  Dni Limanowej

 

  Dni Limanowej

 

Dni Limanowej

 

  Dni Limanowej

 

  Dni Limanowej

 

Dni Limanowej

 

  Dni Limanowej

 

  Dni Limanowej