Kultura i Promocja

Wakacje z Muzeum

2906 Wakacje z Muzeum

„Tajemnice ogrodu szyfrów” Pod tym enigmatycznym tytułem kryją się bezpłatne plenery edukacyjno-artystyczne zaproponowane w ramach oferty „Wakacje w Muzeum LIPIEC 2020”. Ze względu na stan epidemii muzealnicy zapraszają na wakacyjne warsztaty w plenerze. Tematem prz

KONCERT

2606 KONCERT "TOTUS TUUS"

Zapraszamy do bazyliki kolegiackiej w Limanowej na mszę świętą i koncert Totus Tuus w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła 29.06. 2020 r. Msza święta rozpocznie się o godzinie 16.00. W czasie liturgii zostanie wykonana Missa Ioannis Pauli Secundi .

JUBILEUSZOWY KONCERT CHÓRU MĘSKIEGO W SOWLINACH

2506 JUBILEUSZOWY KONCERT CHÓRU MĘSKIEGO W SOWLINACH

21 maja br. Chór Męski Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej uświetnił nabożeństwo Mszy Świętej w parafii św. Stanisława Kostki w Sowlinach.

XXIII LETNIE KONCERTY MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ

0406 XXIII LETNIE KONCERTY MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ

Organizowany od ponad dwudziestu dwóch lat przez Limanowski Dom Kultury cykl Letnich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej znalazł się w gronie beneficjentów programu Narodowego Centrum Kultura – Interwencje 2020 i otrzymał dofinansowanie w kwocie 29000 złotych.

JUBILEUSZ 95- LECIA CHÓRU MĘSKIEGO

2805 JUBILEUSZ 95- LECIA CHÓRU MĘSKIEGO

31 maja 2020 r. jubileusz 95-lecia istnienia obchodził najstarszy w diecezji tarnowskiej oraz najstarszy w Limanowej Chór Męski, działający przy Bazylice Matki Boskiej Bolesnej. Po wzruszającym koncercie, chór przewodniczył Mszy Św., celebrowanej przez Księdza Prałata Józefa Porębę. Członkowie chóru przy dyrygenturze Teresy Staśko, zaśpiewali głosem chwały Wielkiemu Bogu i Bożej Matce.

AKROBATYKA PANA BECKA

2505 AKROBATYKA PANA BECKA

Stąpanie po cienkiej linie dyplomacji było i jest sztuką niezwykle ryzykowną. Oceny Józefa Becka w tej dziedzinie nigdy nie były jednoznaczne. Interesującą charakterystykę osobowości Józefa Becka, jako ministra spraw zagranicznych, przedstawił w swoim szkicu Eugeniusz Kwiatkowski – wicepremier rządu w latach 1935-1939:

CZYM JEST PODWÓJNY ALBERT?

2205 CZYM JEST PODWÓJNY ALBERT?

Kiedyś stanowiły niezbędny i funkcjonalny dodatek do każdego eleganckiego stroju zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Z czasem upowszechniły się na tyle, że na ich stosowanie mogły sobie pozwolić także niższe warstwy społeczne. Wykonywano je z najróżniejszych materiałów: złota, srebra, miedzi, tombaku, stali, taśmy, końskich i ludzkich (sic!) włosów; ozdabiano kamieniami szlachetnymi i półszlachetnymi, emaliowano i grawerowano. Były ozdabiane najróżniejszymi motywami ikonograficznymi, częstokroć o wyjątkowo rozbudowanej i niejednoznacznej symbolice. Służyły do zapinania kluczy, pieczęci, zegarków, damskich torebek, tabakierek, kosmetyczek oraz wielu innych drobnych przedmiotów codziennego użytku. Posiadały wiele form i kształtów, przez co stosowano wobec nich odmienne nazewnictwo, np.: châtelaine, fob chain, guard chain lub też pektoralik. Mowa oczywiście o dewizkach – biżuterii rozpowszechnionej w Europie od XVI do pierwszej połowy XX w., których definicja wymaga uwzględnienia niezwykle szerokiego materiału i z racji tego nie posiada zwięzłej, jednoznacznej formy.

MARYJO TOBIE ZAWIERZYŁEM

1505 MARYJO TOBIE ZAWIERZYŁEM

W przyszłą niedzielę o godz. 14.30 Telewizja Trwam wyemituje program słowno-muzyczny z Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej, zatytułowany: „Maryjo, Tobie zawierzyłem”, w hołdzie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w setną rocznicę urodzin.

CHÓR CHŁOPIĘCY ŚW. JANOWI PAWŁOWI II

1405 CHÓR CHŁOPIĘCY ŚW. JANOWI PAWŁOWI II

W niedzielę 17 maja 2020 o godz. 17.30 i 21.30 w Programie 1 Telewizji Polskiej będzie transmitowane wyjątkowe wydarzenie „Cała Polska śpiewa dla Jana Pawła II”, dedykowane Wielkiemu Papieżowi, którego setna rocznica urodzin przypada w najbliższy poniedziałek 18 maja.

archiwum wiadomości