Kultura i Promocja

„Z klamką po prośbie” – inauguracyjny wykład z cyklu „W Ogrodach Klio”

1311 „Z klamką po prośbie” – inauguracyjny wykład z cyklu „W Ogrodach Klio”

W piątek 8.11.2019 w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej odbył się wykład inaugurujący cykl popularyzujący historią, historię sztuki, archeologią i etnografię pn. „W Ogrodach Klio”, którego tematykę: „Od kampanii wrześniowej do Landkommissariat Limanowa. Początki okupacji na Ziemi Limanowskiej” zaprezentował dr Dawid Golik - politolog, historyk dziejów najnowszych, pracownik Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

45. Festiwal Folklorystyczny

1311 45. Festiwal Folklorystyczny "Limanowska Słaza"

Wydarzenie kultywuje i chroni od zapomnienia niezwykle bogate dziedzictwo kultury Lachów Limanowskich, Lachów Sądeckich, Lachów Szczyrzyckich, Lachów od Dobrej, Zagórzan, Górali Sądeckich. Tegoroczny, 45. Festiwal odbędzie się w dniach od 28 listopada do 1 grudnia. Z uwagi na przebudowę Limanowskiego Domu Kultury, podobnie jak w ubiegłym roku miejscem realizacji wydarzenia będzie tymczasowa siedziba LDK - budynek Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 w Limanowej przy ul. Reymonta 3.

„W życiu piękne są tylko chwile...” – zaduszkowy koncert w limanowskim muzeum

0811 „W życiu piękne są tylko chwile...” – zaduszkowy koncert w limanowskim muzeum

Jam na MARSIE cieszy się coraz większą popularnością, czego dowody mogą Państwo obejrzeć w naszej foto - i videorelacji. 2 listopada miał miejsce koncert zaduszkowy wpisujący się w ramy nowego cyklu muzycznego w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej, w czasie którego śpiewał dla nas Sebastian Atrament.

„W Ogrodach Klio”

0811 „W Ogrodach Klio”

Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej rozpoczyna nowy cykl wykładów naukowych i popularyzujących historię, historię sztuki, archeologię oraz etnografię pn. „W Ogrodach Klio”. Patronką idei jest helleńska muza Klio (Κλειώ – głosząca sławę), w Rzymie nazywana Clio, córka boga Zeusa i tytanidy Mnemosyne – opiekunka nauk historycznych i pokrewnych (wraz z ośmioma siostrami należąca do orszaku Apollona), której atrybutem jest gliniana tabliczka/papirus/pergamin oraz rylec/gęsie pióro służące do spisywania dziejów. Muza pielęgnuje Historię w swoich ogrodach – horti historiae, gdzie zapuszczają się adepci tej dziedziny nauki, szukający natchnienia do prowadzenia badań, wiedzy metodologicznej oraz właściwego języka narracji. Jednak rozległe ogrody Klio zawierają również pułapki czyhające na nieostrożnych badaczy – uproszczenia metodologiczne, niewłaściwe analogie, nadinterpretacje, konstrukcje narratywistyczne– dlatego też poruszanie się po nich wymaga stałego przewodnictwa muzy.

2. Konkurs Heligonistów Województwa Małopolskiego

0411 2. Konkurs Heligonistów Województwa Małopolskiego

Już po raz drugi Małopolskie Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu wraz ze Stowarzyszeniem ,,Heligonki Pod Kickami" oraz Zespołem Regionalnym Spod Kicek z Mordarki organizują Konkurs Heligionistów Województwa Małopolskiego.

Zapraszamy na koncert zespołu „Surreal Players”

0411 Zapraszamy na koncert zespołu „Surreal Players”

Limanowski Dom Kultury zaprasza na koncert zespołu „Surreal Players”, który odbędzie się 9 listopada o godz. 18:00 w sali kinowej przy ul. Łososińskiej 23 w Limanowej.

Koncert „W Hołdzie Ojczyźnie i Maryi - Limanowskiej Pani”

0411 Koncert „W Hołdzie Ojczyźnie i Maryi - Limanowskiej Pani”

11 listopada o godzinie 21.00 w Bazylice kolegiackiej Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej odbędzie się wyjątkowy koncert pieśni patriotycznych i maryjnych „W HOŁDZIE OJCZYŹNIE I MARYI – LIMANOWSKIEJ PANI”.

Podsumowanie z wernisażu wystawy pt.

2810 Podsumowanie z wernisażu wystawy pt. "Malarstwo i rzeźba"

Prace limanowskich autorów obfitujące w bogatą kolorystykę, a precyzyjnie wykonane rzeźby o różnorodnej tematyce prezentują się wyjątkowo spektakularnie. Niektóre z obrazów przywołują w odbiorcy wspomnienie o pięknych letnich i jesiennych dniach. Dzieła zachęcają do głębszej refleksji i osobistej interpretacji przekazu. To wszystko w Miejskiej Galerii Sztuki.

Powakacyjne dokonania limanowskiego Chóru Chłopięcego

2810 Powakacyjne dokonania limanowskiego Chóru Chłopięcego

1 września 2019 r. Chór Chłopięcy Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej uczcił 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, biorąc udział w prawykonaniu „Reguiem dla świata”- 13-częściowego dzieła Tomasza Radziwonowicza. Kompozytor osobiście dyrygował dziełem. Wykonawcami byli m.in. Orkiestra Sinfonia Viva, Górecki Chamber Choir, Chór Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, limanowski Chór Chłopięcy oraz soliści.

Wernisaż wystawy pt. ,,Malarstwo i rzeźba’’

2110 Wernisaż wystawy pt. ,,Malarstwo i rzeźba’’

W dniu 24 października 2019 r. o godzinie 17:00 w Miejskiej Galerii Sztuki w Limanowej odbędzie się wernisaż wystawy pt. ,,Malarstwo i rzeźba’’. Autorami prezentowanych prac są aż czterej artyści związani z limanowszczyzną: Bogusław Juszkiewicz, Mariola Kozioł-Rusnarczyk, Anna Rosiek i Marian Wójtowicz.

archiwum wiadomości