Architektura regionalna w rysunkach i projektach Antoniego Nowotarskiego

11 października 2013 r. o godz. 17.00 w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej odbędzie się wernisaż wystawy Architektura regionalna w rysunkach i projektach Antoniego Nowotarskiego.

 

Antoni Nowotarski – ur. w roku 1908 w Sporyszu k. Żywca, zmarł w roku 1988 – z tego 44 lata mieszkał i pracował w Zakopanem. Był kierownikiem budowy, nauczycielem w Technikum Budowlanym, dyrektorem PB Podhale, naczelnym inżynierem w Dyrekcji Inwestycji Miejskich w Zakopanem, projektantem.

 

Zakochany w Podhalu i jego regionalnej architekturze, w latach 1962-1982 stworzył ok. 90 ołówkowych rysunków zabytkowych obiektów – kościołów, zamków i zwykłych chałup. W miarę upływu lat rozszerzał zasięg geograficzny dokumentowanych obiektów z Podhala na Spisz i Orawę. Wiele z tych obiektów już nie istnieje – ich ślad pozostał w tych rysunkach i pamięci starych ludzi.

 

Zachowane rysunki techniczne dokumentują jego dorobek jako projektanta. Część została zrealizowana, część pozostała na papierze w fazie koncepcji ale świadczy o jego rozmachu i zarazem szczegółowych przemyśleniach. Regionalne szkice i projekty to tylko część schedy twórczej – pozostawił też dziesiątki rysunków z wypraw zagranicznych w latach 70 i początku 80.

 

Autorzy wystawy wędrują po Polsce i po świecie śladami Stryja Antoniego fotografując i malując stan obecny obiektów według rysunków powstałych 50-35 lat temu. Rysunkom na wystawie towarzyszą obrazy olejne art. plast. Elżbiety Ledeckiej z Częstochowy i obrazy akwarelowe arch. Zenona Remiego z Zakopanego, który pomagał Antoniemu w urządzaniu wystaw. Fotografie i kompozycja plansz – arch. Lech Nowotarski z Częstochowy.

 

Architektura regionalna w rysunkach i projektach Antoniego Nowotarskiego
Wernisaż: 11 października 2013 r., godz. 17.00
Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej, ul. J. Marka 13
Limanowa

 

 

 

Tagi