Konkurs Szopek i Grup Kolędniczych 2014

Tradycyjnie jak co roku w ostatnią niedzielę adwentu odbył się w limanowskiej Bazylice Konkurs Szopek i Grup Kolędniczych. Celem konkursu było pielęgnowanie tradycji bożonarodzeniowej - podkreślenie i propagowanie pięknej tradycji szopki polskiej oraz kolędowania z uwzględnieniem akcentów regionalnych. Organizatorami konkursu byli: parafia pw. Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej oraz Urząd Miasta Limanowa.


 

Cele, jakie przyświecały konkursowi to: kultywowanie i upowszechnianie tradycji kolędowania, zachowanie tradycji budowania szopek bożonarodzeniowych, prezentacja zwyczajów i obrzędów bożonarodzeniowych Limanowszczyzny, rozwijanie wrażliwości estetycznej oraz uzdolnień plastycznych dzieci, młodzieży i dorosłych, kształtowanie aktywnej i twórczej postawy społeczeństwa wobec sztuki oraz tradycji kulturowej związanej z obrzędami okresu Bożego Narodzenia.

 

Konkurs prowadzony był w dwóch kategoriach:

 

1) szopek bożonarodzeniowych – zadaniem uczestnika konkursu było wykonanie przestrzennej pracy plastycznej (szopki bożonarodzeniowej, statycznej lub ruchomej). Koniecznie należało uwzględnić wyraźne elementy tradycji Bożego Narodzenia. Oceniane były: nawiązanie do tradycji, architektura (najlepiej związana z regionem limanowskim), figurki, elementy ruchome, kolorystyka, dekoracyjność i ogólne wrażenie estetyczne.

 

2) grup kolędniczych – zadaniem grupy było zaprezentowanie tradycji kolędowania. Przez grupę kolędniczą rozumieć należy: grupę z gwiazdą, pastuszków (bez atrybutów kolędniczych), grupę z turoniem lub koniem, „herodów” czy szopkę lalkarską. Przedstawiony program i ewentualnie towarzysząca muzyka miały zawierać tradycje kolędowania z Limanowej i okolic (mogły być dawne kolędy lub pastorałki oraz powinszowania).

 

Komisja w składzie: ks. Daniel Świątek, Jolanta Szyler, Monika Kempny, Stanisław Strug oceniała w kategorii szopek: szopki wykonane przez dzieci oraz młodzież i dorosłych. Podobnie było z grupami kolędniczymi, tutaj też wyróżniono dwie podkategorie: grupy kolędnicze dzieci oraz młodzieżowe grupy kolędnicze.

 

Zadawalającym jest fakt, że co roku powiększa się liczba uczestników konkursu. W tym roku przygotowano aż 21 pięknych tradycyjnych szopek bożonarodzeniowych i wystąpiło 10 grup kolędniczych. Cieszy również, że wciąż żywa jest tradycja kolędowania. Do konkursu zgłaszają się wciąż młodsi mieszkańcy naszego miasta i sięgają do starego repertuaru kolęd i pastorałek, które śpiewali nasi pradziadkowie. Muzyka zawsze była i będzie nieodzownym elementem wszelkiego świętowania. I tak kolędy i pastorałki które wykonywane były na konkursie, symbolizowały radość i uświetniły czas oczekiwania na Boże Narodzenie w ostatnią niedzielę adwentu Anno Domini 2014.

 

KONKURS SZOPEK I GRUP KOLĘDNICZYCH - LIMANOWA 2014 R.

 

KATEGORIA SZOPEK (dzieci)

I m – Żłobek „Beztroski Maluch”

II m – Emilia Wójtowicz

II m – Niepubliczne Przedszkole im. bp. Piotra Bednarczyka

III m – Klaudia, Dariusz, Sebastian i Karol Kruczek

III m – Zuzanna, Łucja, Maksymilian Ryndak

WYRÓŻNIENIA:

Mateusz i Natalia Michura

Maciej Sukiennik

Nikola Smorońska

Zofia Szkarłat

Natalia Dutka i Patrycja Twaróg

Michał Pietryga

Magdalena i Julia Dziadoń

Klaudiusz i Oliwier Baran

Amelia Baran

Kamila i Hubert Bukowiec

 

KATEGORIA SZOPEK (młodzież i dorośli)

Pierwszych miejsc nie przyznano

WYRÓŻNIENIA:

Witalis Bugajski

Irena Wątroba

Tomasz Michalik

Tomasz Pietryga

Anna Dziadoń

 

KATEGORIA grup kolędniczych (dzieci)

I m – Grupa Kolędnicza Z TURONIEM klasa 2 „a” z Zespołu Szkół Samorządowych nr 3

II m – MALI GÓRALE z Miejskiego Przedszkola Nr 1

III m – MALI KOLĘDNICY z Miejskiego Przedszkola Nr 1

WYRÓŻNIENIA:

Amelia, Sebastian Seruga i Dorota Bugajska

Emilia, Kamil, Szymon, Ewelina Pałka

ODWAŻNI KOLĘDNICY z Miejskiego Przedszkola Nr 1

MALI KOLĘDNICY z Przyszowej

MALI KOLĘDNICY - Twarogowie

 

KATEGORIA grup kolędniczych (młodzież i dorośli)

I m – Grupa SAMI SWOI

WYRÓŻNIENIA:

Grupa ŚWIECĄCE GWIAZDKI


Tagi

GALERIA