V Jubileuszowy Niepodległościowy Złaz Turystów na Jabłońcu

Już za nami V Jubileuszowy Niepodległościowy Złaz Turystów na Jabłońcu, który odbył się w niedzielę 8 listopada br. na pięknym jabłoneckim wzgórzu. Jak co roku niebo nam zesłało piękną pogodę, było ciepło i słonecznie, choć bardzo, ale to bardzo wiało.

 

 

Złaz rozpoczął się Mszą świętą celebrowaną przez ks. Prałata Józefa Porębę, który w homilii przypomniał nam, jak ważna jest miłość do Ojczyzny i życie w prawdzie.  Chór Chłopięcy Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej pod kierownictwem pani dyrygent mgr Haliny Dyczek uświetnił nam uroczystość pięknym śpiewem pieśni patriotyczno-religijnych. 


W imieniu organizatorów powitałam znamienitych gości Konsul Generalną Węgier w Krakowie panią prof. Adrienne Körmendy, mgr Wacława Zonia zastępcę Burmistrza Miasta Limanowa.  Janusz Kądziołka Radny Miasta, a jednocześnie sekretarz Komisji Rewizyjnej naszego Stowarzyszenia powitał dr. Józefa  Leśniaka Posła na Sejm RP, mgr Jolantę Juszkiewicz  Przewodniczącą i Jana Winiewskiego wiceprzewodniczącego Rady Miasta Limanowa.  Prezes Zarządu naszego Stowarzyszenia mgr inż. Marek Sukiennik powitał służby mundurowe, tj. Roberta Nowaka (dowódcę) inspektora Związku Strzeleckiego Jednostki nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paulone w Tymbarku wraz z kilkunastoma młodymi Strzelcami, grupę rekonstrukcyjną Limanowskiego Stowarzyszenia Historii Ożywionej Jabłoniec 1914 (naszego Stowarzyszenia) pod dowództwem kpr. Tomasza Twaroga i pod zwierzchnictwem Bogusława Sukiennika członka Zarządu naszego Stowarzyszenia oraz V drużynę harcerska „Dzieci Gór” z ZSS nr 1 w Limanowej pod opieką druhny przewodnik  Grażyny Nowak. Na uroczystości był również Łukasz Kądziołka limanowianin z urodzenia, który wraz z bratem Wojciechem doprowadził do wydania i przetłumaczenia książki Juliera o bitwie limanowskiej z języka węgierskiego  na język polski. 


Było wielu mieszkańców Jabłońca, dużo dzieci, młodzieży dorosłych z różnych okolic, którzy od pierwszego złazu są z nami. Podczas  uroczystości można było spotkać np. przewodnika beskidzkiego pana Zenona Duchnika w żołnierskim stroju oraz gości z zagranicy. Grupa rekonstrukcyjna reprezentowana przez  Józefa Twaroga - wiceprezesa Zarządu naszego Stowarzyszenia na koniu Faluna,  Bogdana Sukiennika na Jaworce i Władysława Twaroga - Członka Komisji Rewizyjnej na Belamo pojawiła na koniach rasy klacz małopolska. Właśnie na koniach tej rasy polscy żołnierze walczyli podczas pierwszej wojny światowej. Nasi ułani pięknie prezentowali się w strojach belinackich i bardzo chętnie opowiadali wszystkim zainteresowanym o swoich koniach i strojach.

 

Po Mszy świętej złożyliśmy wiązanki kwiatów pod obeliskiem Othmara Muhra, a dzieci i młodzież zapaliły znicze na żołnierskich grobach.

 

Konkurs wiedzy historycznej z okresu pierwszej wojny światowej na limanowszczyźnie cieszył się dużą popularnością wśród dzieci i młodzieży. Dzięki hojności sponsorów pani Konsul Generalna Węgier wraz z naszym prezesem mogła wręczyć dzieciom i młodzieży cenne nagrody.


Laureaci konkursu:

Kategoria: szkoły ponadgimnazjalne:
Katarzyna Kiryłów kl. I  Ekonom Limanowa
Karolina Chlipała kl. III Zespól Szkół Ekonomicznych Nowy Sącz

Kategoria: gimnazjum:
I miejsce: Iwona Juszczak   ZSZ nr 1 Limanowa,
Szymon Nowak   ZSZ nr 1 Limanowa, Aleksandra Śliwa  Słopnice
II miejsce: Szymon Górszczyk  Pisarzowa
III miejsce: Dominik Chlipała   Kamienica
IV miejsce: Klaudia Opyd   Zbludza 

 

Kategoria: szkoła podstawowa  klasy  4 -6:
I miejsce:Wojciech Nowak z kl. 5 ZSS nr 1 w Limanowej
II miejsce: Anna Czachura z kl. 5 z Mordarki
Jakub Poręba z kl. 6 ZSS nr 1 w Limanowej
Martyna Wojcieszak z kl. 4 ZSS nr 1 w Limanowej
III miejsce: Alicja Młynarczyk z kl. 4 ZSS nr 1 w Limanowej
Szymon Nowak z kl. 5 ZSS nr 1 w Limanowej
Julia Wąsik z kl. 4 ZSS nr 1 w Limanowej
Wyróżnienia: Anna Śliwa  z kl. 4 ZSS nr 1 w Limanowej
Przemysław Kita  z kl. 5 ZSS nr 1 w Limanowej
Emilia Wójtowicz z kl. 4 ZSS nr 1 z Limanowej
Dawid Zelek z SP nr 1 z Siekierczyny
Aleksander Chudy z kl. 5 ZSS nr 3 w Limanowej
Wiktoria Biel z kl. 4 ZSS nr 3 w Limanowej

 

Wszystkie dzieci w kategorii: szkoła podstawowa  klasy  0 - 3 otrzymały maksymalną ilość punktów i zdobyły ex aequo pierwsze miejsce: Szymon Dominik kl. 0 z Przedszkola nr 1 w Limanowej, Dawid Nowak kl.0, Jakub Szewczyk kl. I, Grzegorz Woźniak i Jakub Wójcik kl. II z ZSS nr 1 w Limanowej, Oliwia Szewczyk kl. I i Wiktor Jasica kl. III z ZSS nr 3 w Limanowej, Albert Jasica kl. II i Łukasz Czachura kl. III z Mordarki oraz Mateusz Tokarczyk kl. III z Limanowej.  Nasuwa się refleksja: albo pytania były za łatwe, albo mamy bardzo mądre dzieci. Skłaniam się ku tej drugiej wersji. Mamy mądre dzieci, które uczestnicząc w takich uroczystościach z roku na rok wzbogacają swoją wiedzę o Ojczyźnie.

 

Najmłodszą uczestniczką Złazu była 11-miesięczna Michalina Wojcieszczak z Limanowej, a najstarszymi Władysława Franczak z Limanowej i Stanisław Leśniak ze Starej Wsi.

 

Już piąty raz na Złazie był Szymon Dominik z Limanowej, który dumnie prezentował na piersi 5 plakietek, a pierwszą otrzymał jako najmłodszy uczestnik Złazu w 2011 roku. 

Na zakończenie uczestnicy Złazu mogli zjeść gorący posiłek i napić się gorącej herbaty.

Sponsorzy:  Urząd Miasta Limanowa, Sklep TIK-TAK Bogdan i Marek Sukiennik, Impuls Maciej Wrona, Tip-Top Andrzej Biernat, GRAFICOM  Firma  Reklamowa, ALEJA RÓŻ  Pracownia Florystyczna, Sklep BOBAS Adrianna i Janusz Kwiatkowscy, Sklep SEZAM Jarosław Musiał, TRE SAT Janusz Trela.

 

Bardzo dziękujemy sponsorom: Proboszczowi Parafii MBB w Limanowej ks. Prałatowi dr. Wiesławowi Piotrowskiemu za przychylność, pani Mirosławie Szewczyk z Siekierczyny za znicze,  państwu Elżbiecie i Antoniemu Małuchom z Jabłońca za udostępnienie prądu, państwu Marii i Stanisławowi Czachurskim za udostępnienie łąki, pani mgr Kazimierze Ziębie - dyrektor ZSS nr 1 za udostępnienie nagłośnienia oraz organiście Ignacowi Tokarczykowi.

 

Dziękuję bardzo za pomoc przy organizacji Złazu członkom naszego Stowarzyszenia, a szczególnie mgr  Monice Futiakiewicz i Oli Futiakiewicz, a przede wszystkim tym, którzy spotykają się z nami na Jabłońcu co rok.  Zapraszamy za rok w niedzielę poprzedzającą Narodowe Święto Niepodległości.

                                                

 

Tagi