Niezapomniana podróż pociągiem retro z Krakowa w Beskid Wyspowy

Serdecznie zapraszamy do udziału w bezpłatnym jednodniowym wyjeździe studyjnym pod nazwą „Pociągiem retro w Beskid Wyspowy”. Wyjazd połączony jest z Galicyjskim Piknikiem Kolejowym oraz Biciem Rekordu Świata w Śpiewaniu Piosenki Kolejowej „Ósma dwie” Krzysztofa Krawczyka na stacji kolejowej w Dobrej w dniu 26 czerwca 2016 roku.


 

Historia stacji kolejowej w Dobrej sięga roku 1884, zbudowana została przez Austriaków  jako stacja na szlaku Galicyjskiej Kolei Transwersalnej. Przez lata służyła jako szlak komunikacyjno-towarowy.

 

W latach dziewięćdziesiątych XX wieku linia ta została zamknięta. Kilka lat temu dzięki grupie pasjonatów na trasie kolejowej znów zaczęły pojawiać się pociągi w zabytkowym składzie. Obecnie przejazdy pociągami  „retro” wpisały się w krajobraz Beskidu Wyspowego. Atutem jest malownicza trasa kolejowa, która prowadzi terenami Galicji.

 

Pociąg „retro” staje się inspiracją wydarzeń kulturalnych w regionie. Podobnie było w przypadku Galicyjskiego Pikniku Kolejowego. Naszym celem jest chęć ukazania piękna terenów i kultury Beskidu Wyspowego, odświeżenia zanikających tradycji kolejarskich na tym terenie, stworzenie możliwości nieszablonowego spędzenia wolnego czasu. Efektem naszych starań stało się utworzenie dodatkowej atrakcji, która dostarczy rozrywki zarówno turystom jak i mieszkańcom.

 

Ważniejszymi punktami programu będą: przejazd pociągiem retro przez Beskid Wyspowy, Przegląd Kolejowej Piosenki,  w którym wezmą udział przedstawiciele Gmin wchodzących w skład Forum Gmin Beskidu Wyspowego. Ciekawym i skłaniającym do refleksji punktem będzie dyskusja panelowa pt. „Komunikacja motorem i łącznikiem w rozwoju gospodarczym, poszukiwanie wpływu linii kolejowej na życie mieszkańców Galicji z perspektywy gospodarczej, kulturowej, społecznej”. Kluczowym punktem programu będzie próba pobicia rekordu świata w ilości osób śpiewających jednocześnie piosenkę kolejową – w tym roku będzie to „Ósma dwie” Krzysztofa Krawczyka. Ciekawostką będzie wystawa fotograficzna poświęcona historii linii kolejowej „Chabówka – Nowy Sącz” pozyskana od Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu. Całości dopełnią stoiska z produktami regionalnymi, gastronomią, bazą gastronomiczno-noclegową. Dla najmłodszych będzie przygotowany darmowy kącik atrakcji. Urozmaiceniem będzie parada kolejarzy.

 

Mamy nadzieję, że pobudzimy tym wydarzeniem zainteresowanie zabytkową linią kolejową Chabówka – Nowy Sącz, jedną z najpiękniejszych tego typu w Europie. Pragniemy zachęcić również do wędrówek po Beskidzie Wyspowym, który oprócz wielu walorów turystycznych posiada bogate dziedzictwo kulturowe Zagórzan, Lachów, Białych Górali, Kliszczaków i Podhalan.

 

 

Program wyjazdu studyjnego:

Godz.10.00 – Kraków Główny – zbiórka

Godz.10.14 – odjazd pociągu retro Kraków Główny

Godz.12.27 – przyjazd pociągu do Chabówki

Godz.12.47 – odjazd pociągu retro z Chabówki

Godz.14.07 – przyjazd pociągu do Dobrej

Godz.14.10 – powitanie pociągu retro Chabówka – Dobra

Godz.14.30 – rozgrzewka przed „rekordem”

 

Godz.15.00Bicie rekordu świata w śpiewaniu piosenki kolejowej „Ósma dwie” Krzysztofa Krawczyka

Godz.15.15 – Przegląd Piosenki Kolejowej

Godz.15.30 – Panel dyskusyjny „komunikacja motorem i łącznikiem w rozwoju gospodarczym, poszukiwanie wpływu linii kolejowej na życie mieszkańców Galicji z perspektywy gospodarczej, kulturowej, społecznej”

Godz.15.30 – przejazd pociągiem retro na trasie Dobra – Kasina Wielka – Dobra, powrót godz. 16.30

Godz.16.00 – występy Zespołu Regionalnego JURKOWIANIE z Jurkowa i Orkiestry Dętej OSP Dobra

Godz.16.40 – podsumowanie Przeglądu Piosenki Kolejowej

Godz.17.00 – pożegnanie pociągu retro Dobra – Chabówka

Godz.17.30 – powrót autobusem z Dobrej do Krakowa (ok. godz.19.00)

 

 

 

Organizatorzy: Forum Gmin Beskidu Wyspowego, Urząd Gminy Dobra, GOK w Dobrej Skansen Taboru Kolejowego Chabówka, Stowarzyszenie Lokomotywa, Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei, Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej, Towarzystwo Miłośników Regionu Dobrzańskiego

 

 

 

Tagi