Umowa na rewitalizację w rękach władz Miasta Limanowa

Podczas LXX Uroczystej Sesji Rady Miasta Limanowa przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego Urszula Nowogórska, wicemarszałek Stanisław Sorys oraz Leszek Zegzda z zarządu województwa przekazali burmistrzowi Władysławowi Biedzie umowę gwarantującą przyznanie dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 (RPO).

 
 
Już do końca 2020 r. rynek w Limanowej zmieni się nie do poznania za sprawą unijnego dofinansowania w wysokości 12 mln zł. To jednak nie wszystkie zmiany, które czekają na mieszkańców – w pobliżu Potoku Jabłonieckiego zostaną zbudowane nowe alejki parkowe oraz kładki dla pieszych i rowerzystów. Otoczenie zyska też nowe rośliny, w cieniu których będzie można odetchnąć po aktywnym wypoczynku w okolicy.


Oblicze całej Małopolski zmienia się za sprawą unijnych dotacji na rewitalizację. Warto podkreślić, że w obecnej perspektywie finansowej RPO przekazujemy aż 222,6 mln zł na 37 projektów, dzięki którym mieszkańcy małych i średnich miast zyskają nowe miejsca do wypoczynku, ale też po prostu – spędzania wspólnie wolnego czasu i organizowania własnych inicjatyw – mówił wicemarszałek Stanisław Sorys. Z kolei Leszek Zegzda dodał, że przyznane środki to świetna informacja nie tylko dla Małopolan, ale też dla turystów, którzy coraz chętniej odwiedzają nasz region: Tylko w ubiegłym roku Małopolskę odwiedziło prawie 16 milionów osób, a coraz więcej z nich – oprócz głównych atrakcji regionu takich jak Kraków, Wieliczka czy Zakopane – odwiedza też mniejsze, a równie piękne miejscowości regionu – podkreślił Zegzda i dodał, że teraz na pewno coraz chętniej będą oni korzystać z nowych możliwości wypoczynku i rekreacji, które pojawią się w Limanowej.

 

Jeszcze piękniejszy rynek

Dzięki przyznanej dotacji nie do poznania zmieni się m.in. limanowski rynek, który stanie się harmonijną przestrzenią wypoczynku, na której nie zabraknie m.in. miejsc do zabaw dla dzieci. Pojawią się także stojaki dla rowerzystów, którzy na rynku będą mogli odpocząć po przejażdżkach „na dwóch kółkach”. To jednak nie wszystko – pojawi się tam też więcej ławek, fontanna oraz drzewa, pod którymi będzie można schronić się w upalne dni. Rozbudowane zostanie też znajdujące się na głównym placu Limanowej Centrum Informacji Turystycznej, w którym pojawią się nowe kawiarenki i restauracje. Co jeszcze? Warto dodać, że limanowski rynek będzie teraz jeszcze bardziej estetyczny, gdyż projekt przewiduje także uporządkowanie kolorystyki otaczających go budynków oraz ujednolicenie szyldów reklamowych.

 

Zaparkuj i… idź do parku

Oprócz wypoczynku na limanowskim rynku, będzie można miło spędzić czas także w parku w pobliżu Potoku Jabłonieckiego. Pojawią się tam ścieżki dla pieszych i rowerzystów oraz specjalna strefa rekreacji wodnej, z której na pewno chętnie skorzystają najmłodsi. Z kolei wśród pięknie położonych drzew i roślin będzie można chociażby zorganizować piknik z najbliższymi, ale to nie wszystko. Mieszkańcy będą mogli też organizować tam wydarzenia plenerowe, takie jak koncerty czy rozgrywki na świeżym powietrzu. Z kolei uczniowie będą mogli poznać tam piękno limanowskiej przyrody, chociażby podczas lekcji terenowych.

To jednak nie wszystko, gdyż przyznane dofinansowanie pozwoli też na budowę nowoczesnego, dwupoziomowego parkingu przy ul. ks. Łazarskiego. W sumie będzie mogło tam zaparkować blisko 270 samochodów. Dzięki temu turyści będą mogli przyjechać do miasteczka, zostawić swój samochód i udać się w dalszą wędrówkę – pieszo lub na rowerach. I to nie tylko na odnowiony rynek czy do parku przy Potoku Jabłonieckim, ale też dalej, odkrywając piękno Beskidu Wyspowego.

 

Całkowita wartość projektu to ponad 19 mln zł.

 

na podstawie www.malopolska.pl

 

 

 

 

Tagi