Zakończenie XVI Gwiaździstego Rajdu Szlakami Świętego Jana Pawła II.

Dobiegł końca XVI Gwiaździsty Rajd Szlakami Świętego Jana Pawła II. Jak co roku wzięli w nim udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, którzy przez wiele dni przemierzali Szlaki Papieskie w Beskidzie Wyspowym, Beskidzie Sądeckim i Gorcach, aby uczcić przejazd Wielkiego Polaka przez Limanową, rozważać jego nauczanie, a także poznawać historię i walory turystyczne swojego regionu.

   
   
Ich wędrówki udokumentowane zostały w pięknych kronikach rajdowych, będących owocem wielu wspólnych wrażeń. Na metę znajdującą się przy Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Limanowej uczestnicy przybyli 8 czerwca, aby wspólnie wziąć udział w uroczystym podsumowaniu Rajdu. Gospodarze uroczystości podjęli wędrowców ciepłym posiłkiem, następnie przedstawiciele poszczególnych drużyn tradycyjnie wzięli udział w konkursie związanym z nauczaniem Świętego Jana Pawła II.W tym roku motywem przewodnim konkursu było stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę, a rozważane zagadnienie wolności narodu oparte zostało na dwóch homiliach wygłoszonych przez Papieża do rodaków –na Placu Zwycięstwa w Warszawie  w 1979 r. oraz na Jasnej Górze w 1983 r.

Punktem kulminacyjnym uroczystości była plenerowa Msza Święta w intencji ojczyzny i polskiej młodzieży, sprawowana przez ks. Stanisława Wojcieszaka, ks. Krzysztofa Czyżowskiego,ks. Roberta Pociechę oraz ks. Bartosza Mizińskiego.Nadmienić należy, iż kontemplowaniu tak bliskiej Janowi Pawłowi II przyrody sprzyjała piękna słoneczna pogoda. Uroczystość uświetnili goście: Prezes Fundacji Szlaki Papieskie Urszula Własiuk, Dyrektor Wydziału Promocji, Projektów i Przedsiębiorczości Starostwa Powiatowego w Limanowej Justyna Tokarczyk, Burmistrz Miasta Limanowa Władysław Bieda, Przewodnicząca Rady Miasta Limanowa Jolanta Juszkiewicz, Zastępca Wójta Gminy Limanowa Marian Mąka oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Limanowa Jan Legutko.

Po Mszy Świętej Dyrektor ZSTiO Jan Skrzekut, wraz z zaproszonymi gośćmi oraz uczestnikami Rajdu, zasadzili Dąb Niepodległości. Drzewko, będące świadectwem dla kolejnych pokoleń,posadzone zostało w ogrodzie przed głównym wejściem do budynku ZSTiO, obok Dębu Jana Pawła II.

Na zakończenie uroczystości wykonano pamiątkowe fotografie oraz nagrodzono zwycięzców konkursu.Poniżej prezentujemy listę laureatów:

Szkoły podstawowe:
I miejsce – ZSP nr 1 „Lamorożce z 1”
II miejsce – ZSP nr 1 „Stokrotki”
III miejsce – ZSP nr 1 „Karolki”

Gimnazjum:
I miejsce – ZSP nr 3 „Trójka”

Szkoły ponadgimnazjalne:
I miejsce – ZSTiO – klasa 1TS
II miejsce –  ZSTiO – klasa 1TIa
III miejsce – ZSTiO – klasa 1F/H „Świstaki”

W konkursie kronik rajdowych:

I miejsce
•    ZSTiO „Tatrzańskie Miśki”
•    ZSP nr 1 „Słoneczkowe Gaduły z 1”
II miejsce 
•    ZSP nr 1 „Stokrotki”
•    ZSP nr 1 „Lamorożce”
III miejsce
•    ZSP nr 1 „Karolki z 1”

Motyw przewodni tegorocznego Rajdu stał się także inspiracją do zorganizowania przez ks. Roberta Pociechę wyjścia na Cmentarz Wojskowy na Jabłońcu. W wyprawie wzięli udział uczniowie ZSTiO wraz z nauczycielami i wychowawcami. Na miejscu uczestnicy wysłuchali niezwykłej prelekcji na temat historii krwawej bitwy pod Limanową. Zajęcia przygotowane zostały przez Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej Jabłoniec 1914. Dzięki prezesowi Stowarzyszenia, panu Markowi Sukiennikowi oraz jego grupie rekonstrukcyjnej, młodzież miała okazję nie tylko poznać historię walk Polaków o odzyskanie niepodległości, ale także obejrzeć oryginalne żołnierskie umundurowanie i wojskowe akcesoria walczących na naszych terenach bohaterów. Ponadto – dzięki inspirującej pasji organizatorów – spotkanie stało się dla obecnych wspaniałą lekcją patriotyzmu.

Tegoroczny XVI Gwiaździsty Rajd Szlakami Świętego Jana Pawła II miał charakter szczególny, ponieważ przypadł na rok wyjątkowy dla Polaków, w którym świętujemy stulecie odzyskania utraconej wolności. Organizatorzy imprezy zadbali więc o to, aby uświadomić młodym ludziom, jak wielkimi wartościami w życiu i nauczaniu Papieża Polaka były pamięć o historii, wierność tradycji i szacunek dla bohaterów narodowych.

                                                                                                         autor: mgr Marta Smoleń


ORGANIZATORZY:
Powiat Limanowski
Miasto Limanowa
Gmina Limanowa
Parafia Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej
Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Limanowej
Fundacja Szlaki Papieskie
Nadleśnictwo Limanowa
PTTK o/Limanowa
GOPR o/Limanowa

PATRONAT MEDIALNY

Tygodnik Katolicki „Niedziela”
Radio RDN Małopolska
Radio RDN Nowy Sącz
Wiadomości z Powiatu
Informator Miejski
TV 28

Gazeta Krakowska
 Portal „Ziemia Limanowska”

NA FACEBOOKA:

XVI Gwiaździsty Rajd Szlakami Świętego Jana Pawła II już za nami! Uroczyste zakończenie odbyło się w ZSTiO 8 czerwca b.r. Prezentujemy fotorelację. Dziękujemy Organizatorom oraz uczestnikom i już dziś zapraszamy wszystkich do udziału w imprezie w przyszłym roku!

Źródło: Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Jana Pawła ll w Limanowej

Tagi

GALERIA