POLSKO-SŁOWACKIE WARSZTATY KULINARNE

28 i 29 września br. w Limanowej odbyły się polsko-słowackie warsztaty kulinarne pn: ”Ocalić od zapomnienia”, realizowane w ramach projektu „POZNAĆ PRZESZŁOŚĆ I ZADBAĆ O JEJ PRZYSZŁOŚĆ - kulinarne tradycje Limanowej i Dolnego Kubina ważnym elementem krajobrazu kultury pogranicza polsko-słowackiego”. Na realizację tego projektu miasto otrzymało dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu INTERREG V-A PL-SK 2014-2020, za pośrednictwem Euroregionu „TATRY”.
O projekcie słów kilka…

Limanowa i Dolny Kubin posiadają wieloletnie i bogate doświadczenie we wzajemnej współpracy. Współpraca obu miast jest długotrwała i ugruntowana, ale do tej pory zupełnie nieodkryty i nieznany pozostał aspekt tradycji kulinarnej obu regionów, który łączy transgranicznych partnerów. Można zaobserwować wspólne inspiracje, przenikanie się tradycji, podobne sposoby przygotowywania potraw, podobne przyrządy kucharskie, wciąż żyją osoby znające te tradycje, ale nigdy nie zostało to zinwentaryzowane, ocalone i przekazane młodemu pokoleniu. Współpraca obu partnerów i ich zaangażowanie w inwentaryzację, gromadzenie i dokumentowanie tradycji kulinarnych, przepisów, przyrządów kucharskich po obu stronach granicy jest konieczne, aby wspólne tradycje kulinarne pielęgnować, zachować je i upowszechnić.

W projekcie zaplanowano różnorodne działania i różne formy ich realizacji. Pierwszym działaniem było zorganizowanie polsko-słowackich warsztatów kulinarnych z udziałem kół gospodyń, seniorów i młodzieży, jakie miały gościnnie miejsce 28 i 29 września br. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łososinie Górnej. Podczas warsztatów udokumentowane zostały  tradycyjne sposoby wykonywania potraw regionalnych w formie fotografii, filmów, które zostaną następnie zamieszczone w internetowej bazie przepisów regionalnych. Efekty projektu zostaną także udostępnione w formie tradycyjnej publikacji dystrybuowanej po polskiej i słowackiej stronie. Ponadto poddane zostały rekonstrukcji stare regionalne drewniane stragany (stoiska), z zachowanych elementów i przywrócone do użytkowania, dzięki czemu uratowane zostały elementy materialnego dziedzictwa kulturowego tych regionów. Te odnowione stragany zostały wykorzystane m.in. podczas warsztatów kulinarnych, w przyszłym prezentowane zostaną podczas  organizacji 2 imprez plenerowych w Limanowej i Dolnym Kubinie z pokazami kulinarnymi, dystrybucją książek i promocją projektu.

Efektem realizacji projektu po jego zakończeniu będzie m.in. rozbudowa internetowej bazy, współpraca kół gospodyń i seniorów, możliwość nauki wykonywania tradycyjnych potraw przez młodych ludzi, wykorzystanie nabytej wiedzy i umiejętności podczas wspólnych spotkań i imprez, wykorzystywanie odnowionych regionalnych straganów do kolejnych przedsięwzięć dot. tradycji kulinarnych, co jeszcze bardziej wzmocni cel projektu i przyczyni się do zachowania i upowszechniania tradycji kulinarnych Limanowej i Dolnego Kubina.

Smacznie i wesoło - relacja z warsztatów kulinarnych…
Kulinarna integracja, życzliwość oraz zniewalające smaki to uczucia, które towarzyszyły przeprowadzonym polsko-słowackim warsztatom kulinarnym. Do udziału w wydarzeniu zostały zaproszone trzy Koła Gospodyń Wiejskich z Dolnego Kubina i trzy koła z Limanowej. To właśnie Koła Gospodyń Wiejskich, nie tylko kultywują kulinarne tradycje, ale równocześnie przechowują skarby lokalnej kultury. Główne cele i założenia warsztatów zostały osiągnięte. A były nimi: integracja pokoleń, wymiana doświadczeń kulinarnych, wzbogacenie wiedzy na temat potraw tradycyjnych oraz udokumentowanie tradycyjnych przepisów do bazy internetowej i wydawnictwa. A ponieważ najsmaczniejszą przyprawą naszych kuchni jest pomysłowość gospodyń potrawy najpierw zostały wyselekcjonowane, potem przygotowane, by na końcu je zaprezentować bardzo licznie zgromadzonej na degustacji publiczności. Wśród kuchni słowackiej królowały: szulance z makiem, bryndzownik, orawska kapustnica, strapaczki z kapusta kiszoną, gołąbki, knedle śliwkowe, bryndzowe haluszki. Z kuchni limanowskiej najlepiej smakowały: pierowgi z kapustą i grzybami, żur na zakwasie, kapusta z grochem, pierogi z suszonymi śliwkami , czy zupa grzybowa, ciasta kruche z owocami i buchty. Jak mówili uczestnicy „była to prawdziwa uczta dla oczu i podniebienia”

Mamy nadzieję ,że kulinarne propozycje pogranicza polsko-słowackiego spodobają się czytelnikom i użytkownikom, a przepisy zachęcą do ich realizacji, co spowoduje, że tradycja kulinarna naszych regionów będzie kontynuowana.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii zdjęć z warsztatów.

Tagi

GALERIA