Święto pieczonego ziemniaka w MP nr 2 w Limanowej

W dniu 16.10 w Miejskim Przedszkolu nr 2 w Limanowej odbyła się uroczystość z okazji Święta Drzewa i Pieczonego Ziemniaka. Od samego rana przedszkolaki brały udział w różnych konkurencjach w których w roli głównej był nasz "solenizant" - ZIEMNIAK.




Slalomy, rzucanie do celu czy skoki w workach- to tylko niektóre z konkurencji w których wychowankowie toczyli zaciekłą rywalizację. W tym dniu również do przedszkola przybył Pan Leśniczy, który przyniósł do posadzenia drzewko. Przybliżył dzieciom, podczas krótkiej pogadanki, najważniejsze wiadomości dotyczące lasu, zwierząt a przede wszystkim ochrony środowiska i recyklingu- wszystko to połączone było bajką edukacyjną wydaną przez Lasy Państwowe - "Dzik Ryjek" oraz "Wycieczka do lasu"- dotyczącą podstawowych zasad zachowania się w lesie. Podarował również dzieciom malowanki. Dzieci wspólnie z Panem Leśniczym tradycyjnie posadziły drzewo w przedszkolnym ogrodzie i zobowiązały się dbać o drzewko regularnie je podlewając. W przedszkolnym ogródku rozpalono także wielki ruszt na którym usmażyły się kiełbaski i upiekły świąteczne ziemniaczki! Było pysznie!

A skąd się wzięło Święto Pieczonego Ziemniaka? Najczęściej utożsamiane jest ono z uczczeniem przybycia do naszego kraju tej wyśmienitej, wszechobecnej na polskich stołach bulwy. Opowiada się z tej okazji, głównie dzieciom, jak to król Jan III Sobieski przysłał swej ukochanej Marysieńce niepozorną roślinę, a ona, nie otrzymawszy przy tym żadnej „instrukcji obsługi", potraktowała go jak... kwiatek ogrodowy. Coś chyba musi być na rzeczy, bo we wszelakich ziemniaczanych podaniach i legendach jest mowa o tym, że dopiero przypadek sprawił, iż ludzie odkryli jego prawdziwe, czyli kulinarne przeznaczenie. Podobno był to pożar, w którym owe „kwiatki" spaliły się aż do korzeni, odsłaniając przy tym upieczone, smakowicie pachnące warzywo. Kiedy już w naszym kraju poznano się na walorach ziemniaka i zaczęto go masowo uprawiać, zrodziła się tradycja pieczenia po zakończonych wykopkach ziemniaków w popiele.

Dziś już pewnie mało które dziecko wie, jak wyglądają wykopki (w przeszłości były nawet urzędowe dni wolne z tej okazji). Ba... Można wątpić, czy wszystkie dzieci wiedzą, iż ziemniaki rosną w ziemi, a nie na przykład na drzewie. Ale tradycja pieczenia jesienią ziemniaków została do dziś i ma się nieźle, choć pod różną postacią się je serwuje. W Przedszkolu Miejskim nr 2 od wielu lat kultywuje się tradycje pieczenia ziemniaka którą łączy się ze świętem drzewa a przede wszystkim ze świetną zabawą!
Źródło:Miejskie Przedszkole nr 2 w Limanowej

Tagi

GALERIA