Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka w Szkole Podstawowej Nr 3

Dnia 20 listopada przypada rocznica uchwalenia najważniejszego dokumentu traktującego o prawach najmłodszych - Konwencja o prawach dziecka, 10 grudnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 3 w Limanowej ochoczo i z radością włączyli się w obchody tych wydarzeń.


W ramach wyrażenia swojej solidarności z dziećmi z całego świata w dniu 20 listopada założyli niebieskie ubrania, tym samym wsparli ogólnoświatową inicjatywę  UNICEF-u, której tegoroczne hasło brzmi Go Blue3 grudnia na sali gimnastycznej zostało zorganizowane spotkanie z: Sędzią Sądu Rejonowego Joanną Rawską Pietrzkiewicz, doktorem nauk politycznych Pawłem Ptaszkiem, sierżantem sztabowym Dariuszem Cibą, aspirantem Tomaszem Zarębą, księdzem Bartoszem Miźińskim.  W trakcie spotkania każdy z zaproszonych gości zabrał głos, omawiając, w powiązaniu ze swoją profesją, kwestie związane z prawami dziecka. Goście wypowiadali się na temat historii praw dziecka, przestrzegania tych praw w szkole, w domu, w środowiskach, w których dzieci przebywają. Przypomnieli również o tym, że oprócz praw, dzieci mają obowiązki, których przestrzeganie i wykonywanie jest niezbędne do osiągnięcia pełnego rozwoju.

Tłem tak ważnego i niecodziennego spotkania były słowa Janusza Korczaka, wielkiego przyjaciela dzieci, który powiedział: Dzieci nie będą dopiero, ale już są ludźmi. Zwieńczeniem tych uroczystości była akademia przygotowana przez uczniów klasy 5d . W trakcie akademii występujący uczniowie  w wierszach i piosenkach mówili o prawach jakie mają dzieci i dorośli. Zwrócili uwagę na to, że korzystając z praw nie można ograniczać praw innych - kolegów, koleżanek i dorosłych. Każdy człowiek, czy to dziecko czy dorosły ma prawo do godnego życia w pokoju, miłości i w poczuciu bezpieczeństwa. Przypomnieli  również, że oprócz praw mamy także obowiązki wynikające z roli ucznia, dziecka, Polaka i człowieka.

źr./fot.: Szkoła Podstawowa Nr 3

Tagi

GALERIA