SZULANCE, BRYNDZOWNIK, STRAPACZKI I INNE PRZEPISY…

Książka kucharska KULINARNE TRADYCJE LIMANOWEJ I DOLNEGO KUBINA jest owocem polsko-słowackich warsztatów kulinarnych OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA, zorganizowanych i przeprowadzonych w ramach mikroprojektu „POZNAĆ PRZESZŁOŚĆ I ZADBAĆ O JEJ PRZYSZŁOŚĆ - kulinarne tradycje Limanowej i Dolnego Kubina ważnym elementem krajobrazu kultury pogranicza polsko-słowackiego”.


Do udziału w tym wydarzeniu zostały zaproszone trzy Koła Gospodyń Wiejskich z Dolnego Kubina i trzy koła z Limanowej. To właśnie Koła Gospodyń Wiejskich, nie tylko kultywują kulinarne tradycje, ale równocześnie przechowują skarby lokalnej kultury. Główne cele i założenia warsztatów zostały osiągnięte. A były nimi: integracja pokoleń, wymiana doświadczeń kulinarnych, wzbogacenie wiedzy na temat potraw tradycyjnych oraz udokumentowanie tradycyjnych przepisów do bazy internetowej i wydawnictwa. A ponieważ najsmaczniejszą przyprawą naszych kuchni jest pomysłowość gospodyń potrawy najpierw zostały wyselekcjonowane, potem przygotowane, by na końcu je zaprezentować bardzo licznie zgromadzonej na degustacji publiczności. Wśród kuchni słowackiej królowały: szulance z makiem, bryndzownik, orawska kapustnica, strapaczki z kapusta kiszoną, gołąbki, knedle śliwkowe, bryndzowe haluszki. Z kuchni polskiej najlepiej smakowały: pierogi z kapustą i grzybami, żur na zakwasie, kapusta z grochem, pierogi z suszonymi śliwkami, czy zupa grzybowa, ciasta kruche z owocami i buchty. Jak mówili uczestnicy „była to prawdziwa uczta dla oczu i podniebienia”.

Kulinarna publikacja wraz z akcesoriami rozdawana będzie uczestnikom podczas promocji mikroprojektu kulinarnego na limanowskim rynku w dniu 3 maja br., bezpośrednio po części patriotycznej około godziny 11. Mamy nadzieję, że proponowane przez nas smaki pogranicza polsko-słowackiego przypadną do gustu czytelnikom, a bogato ilustrowane przepisy zachęcą do ich realizacji, co spowoduje, że tradycja kulinarna naszych regionów będzie kontynuowana.


Poniżej jedna z kulinarnych propozycji, którą znajdziecie Państwo w książce:
Wydarzenie: PROMOCJA MIKROPROJEKTU KULINARNEGO
Atrakcje: degustacja potraw regionalnych i występy zespołów
Kiedy: 3 maja 2019 r.
O której: 11.00 – 13.00
Gdzie: rynek Limanowa
Organizator: Wydział Promocji Urzędu Miasta Limanowa
Mikroprojekt realizowany jest dzięki uzyskanemu dofinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu INTERREG V-A PL-SK 2014-2020, za pośrednictwem Euroregionu „TATRY”.

Tagi