Wiadomości

Piątek, 10 maja 2019

REKONSTRUKCJA HISTORYCZNEJ AKCJI GAŚNICZEJ ORAZ ZAWODY STRAŻACKIE


Do rekonstrukcji  zostały użyte odrestaurowane w ramach tego mikroprojektu dwa historyczne wozy strażackie tzw. sikawki konne z ok 1920 roku oraz odnowione mundury strażackie, składających się z bluzy, spodni, pasa z toporkiem, hełmu i butów w ilości 20 sztuk. Podczas rekonstrukcji  został nagrany materiał filmowy, który następnie zostanie powielony na płytach DVD w ilości 500 sztuk. W ramach działań promocyjnych tego zadania zaplanowane jest wydanie 500 sztuk ulotek w języku polskim i słowackim o historii i działaniach obecnych straży.

Również w ramach przedmiotowego projektu zostały wybudowane dwie przeszklone gabloty przy budynkach OSP w Limanowej  i  Łososinie Górnej służące do ekspozycji oraz ochrony przed zniszczeniem odrestaurowanych zabytkowych wozów strażackich wraz z modelami koni i manekinami ubranymi w odnowione mundury strażackie.

Wydarzenia odbyły się w ramach mikroprojektu pn. „Ochrona tradycji i technik pożarniczych z przełomu wieków na obszarze pogranicza Polsko - Słowackiego” dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu INTERREG V-A Polska – Słowacja 2014-2020. Rekonstrukcja nastąpiła  po części oficjalnej Powiatowo - Miejskich obchodów Święta Strażaka.

Kolejna rekonstrukcja akcji gaśniczej z wykorzystaniem odrestaurowanych wozów i mundurów strażackich odbędzie się 9 czerwca br. w Dolnym Kubinie na Słowacji.