JUŻ W NIEDZIELĘ UROCZYSTOŚCI NA JABŁOŃCU

Zapraszamy do udziału w niedzielnych uroczystościach na wzgórzu Jabłoniec – cmentarzu z czasów I wojny światowej. Spotkajmy się na wzgórzu Jabłoniec - w miejscu ostatniego boju słynnej Bitwy pod Limanową stoczonej w dniach 8-12 grudnia 1914 roku i oddajmy cześć rodakom, których mogiły rozsiane na różnych frontach I wojny świtowej znaczą szlak ku odrodzonej Rzeczypospolitej.

Przywołajmy również pamięć żołnierzy różnych narodowości, w tym żołnierzy węgierskich, austriackich, słowackich, czeskich, ukraińskich, niemieckich i rosyjskich,  którzy polegli na wszystkich polach bitew I wojny światowej.  Dla nich zapalmy symboliczny znicz pamięci!

Program niedzielnych uroczystości:
od godz. 10.30 cmentarz na Jabłońcu
- Msza Święta w intencji ofiar historycznej bitwy
- apel poległych
- złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na mogiłach żołnierskich
- otwarcie Punktu Informacji Historycznej
- rekonstrukcja historyczna „Bitwa Limanowska 1914 oczami Polaków i Słowaków”od godz. 15.00 Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej
- otwarcie stałej eskpozycji - interaktywnej wystawy pn.:”Polsko-słowackie braterstwo broni – bitwa limanowska 1914”
- wykład historyczny dr Wacława Szczepanika pt.: „Skład narodowościowy armii austro-węgierskiej na terenie Galicji w początkowym okresie wojny”
Wydarzenie organizowane jest w ramach mikroprojektu pt.: „Polsko-słowackie braterstwo broni – bitwa limanowska 1914”, dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Związku Euroregion „Tatry”.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z cmentarza jabłonieckiego przygotowanego do niedzielnej uroczystości!