REKONSTRUKCJA BITWY LIMANOWSKIEJ

19 maja br. na specjalnie przygotowanym polu bitwy (pola obok Cmentarza Wojskowego nr 368 na Jabłońcu) wyposażonym w okopy, transzeje oraz zabudowania, w miejscu ostatniego boju słynnej Bitwy pod Limanową stoczonej w dniach 8-12 grudnia 1914 roku, odbyła się historyczna rekonstrukcja pt.: „Bitwa limanowska 1914 oczami Polaków i Słowaków”.


Rekonstrukcja zrealizowana była w ramach mikroprojektu „Polsko-słowackie braterstwo broni – bitwa limanowska 1914”. Mikroprojekt realizowany jest przez Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej wraz z partnerem słowackim: Muzeum w Kieżmarku, a dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Związku Euroregion „Tatry”.
W rekonstrukcji wzięło udział kilkudziesięciu rekonstruktorów z 8 grup rekonstrukcji historycznych:
- Projekt Odkrywcy Historii - jako 56 Infanterie Regiment
- Grupa Rekonstrukcji Historycznych k.u.k  Sturmtruppen - jako 58 Infanterie Regiment
- Grupa Rekonstrukcji Historycznych Gorlice 1915
- Klub vojenskej histórie Zapad Bratyslava
- Andrzej Rudziński
- Konna Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Kresy"
- Grupa Rekonstrukcji Historycznych Alpen Rot
- Grupa Rekonstrukcji Historycznych Rosja w Ogniu
- Grupa Rekonstrukcji Historycznych "Pod Obcymi Sztandarami" 69 Riezański Pułk Piechoty
Rekonstruktorzy ożywili cienie z odległej przeszłości i wprowadzili licznie zgromadzonych widzów w bitewny świat, gdzie codziennością była broń ciężka, używana przez walczące strony m.in. Minewerfer M14, karabiny maszynowe Maxim oraz Schwarzlose. Inscenizacji towarzyszyły efekty pirotechniczne, nadające realności widowisku, a także w celach edukacyjnych historyczny komentarz objaśniający.Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć autorów:

fot. Jacek Kotlarz
fot. z drona Michał Kosiarski
fot. czarno-białe Krystian Jaworz

Tagi

GALERIA