UROCZYSTOŚĆ NA JABŁONIECKIM CMENTARZU

Jabłoniecka nekropolia – cmentarz nr 368, największy i najpiękniejszy w X Okręgu Cmentarnym, zwanym limanowskim, w Oddziale grobów Wojennych, perła architektury grobownictwa wojennego w Galicji Zachodniej, jest miejscem symbolicznym.


To właśnie na tym wzgórzu, 10 i 11 grudnia pamiętnego roku 1914, miał miejsce - decydujący i rozstrzygający o wyniku bitwy pod Limanową – bój spieszonych cesarsko-królewskich huzarów z 10. elitarnej dywizji kawalerii z Budapesztu, z atakującą od Kaniny siłami czterech pułków 120-tysięczną 15. carską dywizją piechoty z Odessy. W morderczej walce wręcz, „na śmierć, czy na życie”, węgierscy huzarzy pod dowództwem płk. Josefa Rotha, wspomagani siłami żołnierzy austriackich, polskich, słowackich, czeskich, niemieckich, ukraińskich zatrzymali rosyjski „Walec Parowy” i uchronili monarchię przed inwazją na jej centralne prowincje. Zwycięstwo okupili wysoką ceną. Straty w zabitych i rannych sięgały czterdziestu procent stanów osobowych. Spośród 21 oficerów, 13 poległo, m.in. zginął pułkownik Othmar Muhr wraz z innymi oficerami, pozostali odnieśli rany.Na jabłonieckim cmetarzu 19 maja br. odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji poległych w czasie I wojny światowej, odczytano apel pamięci, złożono kwiaty i znicze na żołnierskich mogiłach.W dalszej kolejności otwarto PUNKT INFORMACJI HISTORYCZNEJ z infrastrukturą turystyczną. Wszystkie te wydarzenia zakończone rekontrukcją bitwy, odbyły się w ramach mikroprojektu „Polsko-słowackie braterstwo broni – bitwa limanowska 1914”. Mikroprojekt realizowany jest przez Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej wraz z partneremsłowackim:MuzeumwKieżmarku, a dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem ZwiązkuEuroregion„Tatry”.W uroczystościach wzięli udział m.in.: Tomáša Kašaj Konsul Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie, Andrzej Tombiński Konsul Generalny Republiki Austrii w Krakowie, rekonstruktorzy z historycznych grup rekonstrukcyjnych oraz 20-osobowa delegacja partnerów mikroprojektu z Kieżmarku na Słowacji z dyrektorką tamtejszego muzeum Panią Erika Vintulovą.
Poległych huzarów przygarnęła do snu wiecznego nasza kamienista beskidzka ziemia. Leżą na południowym stoku  Jabłonieckiej Golgoty.

Tagi

GALERIA