SMAKI POGRANICZA W DOLNYM KUBINIE

1 czerwca br. na placu przed Miejskim Centrum Kultury w Dolnym Kubinie, polskie i słowackie gospodynie, na suto zastawionych straganach, serwowały licznie przybyłym gościom smaki tradycyjnych potraw pogranicza.

Szybko okazało się, że z naszymi sąsiadami łączą nas nie tylko Tatry, ale nade wszystko zamiłowanie do dobrej kuchni, bogatej w rozmaite smaki. Nie zabrakło smakoszy chleba ze smalcem, kołaczy czy orawskiej kapustnicy, a polskie „smacznego” i słowackie „dobrú chut” przeplatały się wzajemnie.

Do wyeksponowania potraw posłużyły zrekonstruowane regionalne stragany (stoiska), które z daleka przykuwały uwagę licznie zgromadzonych gości i były doskonałym uzupełnieniem regionalnego charakteru wydarzenia.

Degustacji towarzyszyły występy roztańczonych i rozśpiewanych zespołów regionalnych. Polsko-słowackiej publiczności zaprezentował się folklorystyczny zespół gospodarzy "ORAVA", a także Zespół Regionalny „Limanowianie” i „Mali Limanowianie”.

Uczestnikom imprezy rozdane zostały książki kulinarne ze smakami polsko-słowackiego pogranicza oraz gadżety promujące projekt, które także cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020