SOCJALIZM ROZRYWKOWY – V JARMARK HISTORYCZNY ŚW. MARII MAGDALENY

Już 21 lipca 2019 r. w Parku Miejskim w Limanowej odbędzie się V Jarmark Historyczny św. Marii Magdaleny „Born in the PRL… w drodze do demokracji”, który przeniesie uczestników w realia socjalistycznej rzeczywistości. Tradycyjnie limanowski park zapełni się różnorodnymi stoiskami producentów regionalnych oferujących rzemieślnicze wyroby i rękodzieło, a także rekonstruktorami (w tym roku spotkamy byłych żołnierzy AK, ubeków, żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego, milicjantów i uzbrojonych po zęby zomowców) oraz nieśmiertelnymi klasykami polskiej motoryzacji.


O godz. 12.00 rozpocznie się gra miejska „Pan tu nie stał”, przeznaczona dla dzieci od 6 do 12 roku życia (z możliwością wykorzystania wsparcia rodziny), rozgrywana w dwóch kategoriach: przodownik pracy oraz imperialistyczny szpieg. Pozwoli ona uczestnikom na poznanie realiów życia codziennego w PRL z punktu widzenia wspierających i zwalczających komunistyczny system, na których czyhały dywersje i machina biurokratyczna. Na wszystkich graczy, którym uda się ukończyć rozgrywkę, czekają dyplomy i atrakcyjne nagrody (zminiaturyzowane klasyki PRL). Zakończenie gry o godz. 17.00.
    O 15.00 z Rynku Miejskiego do Parku wyruszy korowód złożony z rekonstruktorów, zespołów regionalnych oraz zabytków socjalistycznej myśli technicznej, prowadzony przez Dziecięco-Młodzieżową Orkiestrę Dętą Sanktuarium Św. Floriana w Chorzowie. Następnie na scenie w Parku odbędzie się oficjalna inauguracja V Jarmarku Historycznego, zakończona tradycyjnie wystrzałem z repliki XVIII w. armaty wiwatowej. Po części oficjalnej scenę opanuje zespół regionalny Spod Kicek z Mordarki prezentujący spektakl obrzędowy „Zielone Świątki” – nawiązujący do tradycji obchodzenia tego święta na Ziemi Limanowskiej.
    O 16.00 na tyłach Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej odbędzie się inscenizacja pn. „Rozbicie Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Limanowej – kwiecień 1945” przedstawiająca uwolnienie więźniów z limanowskiej siedziby UB przez byłych żołnierzy AK z grupy kaprala Jana Wąchały „Łazika” 17 kwietnia 1945 r., w wyniku czego doszło do starcia z funkcjonariuszami UB. Inscenizacja została przygotowana przez SRH 1 Pułk Strzelców Podhalańskich AK, SRH 1 Pułk Strzelców Podhalańskich, GRH Gorlice 1915, Klub Historyczny im. 1 PSP AK SŁOPNICE, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział Nowy Sącz.
    Bezpośrednio po wystrzałach rekonstruktorów akcja przeniesie się na scenę, gdzie mgr Przemysław Bukowiec wygłosi wykład „Polska Policja Państwowa w latach 1918-1945” z okazji przypadającego w tym roku 100-lecia powstania tej formacji. Następnie parkiem zawładną, dzięki Youngtimer Nowy Sącz, władcy polskich szos w latach istnienia Polski Ludowej, m.in. legendarny Fiat 125p i jego mniejszy kolega Fiat 126 p.  Goście jarmarku będą mieli okazje zapoznać się z ich historią i mechaniką działania (dla młodszych uczestników imprezy ważna informacja: w „maluchu” bagażnik jest z przodu!).
    O 17.30 południowa część parku zamieni się w szarą ulicę z początku lat 80. XX w., na której Milicja Obywatelska przy wsparciu ZOMO i żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego będzie egzekwować prawa stanu wojennego i ścierać się z rodzącym się ruchem społecznym Solidarności. W inscenizacji wezmą udział SRH 1 Pułk Strzelców Podhalańskich AK, SRH 1 Pułk Strzelców Podhalańskich, GRH Gorlice 1915, Klub Historyczny im. 1 PSP AK SŁOPNICE, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział Nowy Sącz, Teatr „Co się stało?!” z Limanowej oraz uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Orkana w Limanowej.    O 18.00 obok sceny będzie miało miejsce podsumowanie gry miejskiej „Pan tu nie stał” oraz wręczenie czterokołowych nagród uczestnikom, natomiast o 18.30 na scenie wystąpi Sylwia Zelek („Limanowska Anna German. Swym śpiewem wyciska łzy i kruszy skały”[GAZETA KRAKOWSKA], laureatka wielu nagród muzycznych międzynarodowych i krajowych), której na klawiszach towarzyszyć będzie Paweł Sopel (pianista klasyczny, jazzowy i rozrywkowy, aranżer, kompozytor), w recitalu piosenek Anny German i Anny Jantar.
    O 19.30 Na scenie pojawi się Projekt Volodia z koncertem-spektaklem „Nowe brzmienie Włodzimierza Wysockiego”. Zespół Projekt Volodia powstał w 2007 roku. Miał być jednorazowym projektem, praktycznie tylko na jeden koncert, do którego pomysłodawca Janusz Kasprowicz zaprosił wrocławskich muzyków. Przedstawił on wizję zaaranżowania i wykonania utworów znanego barda i aktora Włodzimierza Wysockiego, którego jest dożywotnim wielbicielem. Pomimo początkowo założonej efemeryczności do 2018 r. zespół nagrał trzy płyty.
https://www.youtube.com/watch?time_continue=21&v=8Y44sQBNwo0    Na zakończenie Jarmarku o 21.00 Artur Kmiecik (muzyk, gitarzysta, kompozytor, producent, pedagog, wizjoner, posiadający olbrzymie doświadczenie praktyczne i sceniczne) i Bożena Mazur-Kołek (wokalistka, autorka tekstów, miłośniczka bluesa) zaprezentują w wersji akustycznej historię „Historię Polskiego Rocka” – najlepsze utwory polskiej muzyki rozrywkowej z lat 70. I 80. XX w. z repertuaru m.in. Budki Suflera, Perfektu, Lombardu i Dżemu.
    Wydarzenie jest organizowane przez Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej i Miasto Limanowa, przy współpracy z Polskim Towarzystwem Historycznym Oddział Limanowa, Limanowskim Domem Kultury, Miejską Biblioteką Publiczną w Limanowej i Komendą Powiatową Policji w Limanowej.

Oficjalny trailer V Jarmarku: https://www.youtube.com/watch?v=-5K0h8SDfpc

 

Tagi

GALERIA