WĘGIERSCY PIELGRZYMI UCZCILI PAMIĘĆ POLEGŁYCH NA JABŁOŃCU

Dzisiaj (tj. 07.08.2019 r.) w godzinach przedpołudniowych kilkudziesięcioosobowa piesza pielgrzymka węgierska przybyła na Cmentarz Jabłoniecki aby uczcić pamięć żołnierzy poległych podczas jednej z najważniejszych bitew I wojny światowej w 1914 roku, kiedy wojska polskie i austro-węgierskie zatrzymały siły rosyjskie.

Pielgrzymi pod przewodnictwem Dominikanina Andrzeja Kosteckiego oraz ojca Tomasa Köbli swoją podróż rozpoczęli przy Czerwonym Klasztorze nad Dunajcem. W drodze do Krakowa zatrzymali się na Wzgórzu Jabłonieckim, w miejscu, w którym zostali pochowani walczący ramię w ramię z Polakami, Węgierscy żołnierze.

Przybyłych gości powitał Burmistrz Miasta Limanowa Władysław Bieda razem z Markiem Sukiennikiem Prezesem Limanowskiego Stowarzyszenia Historii Ożywionej 1914. Gościem honorowym spotkania była prof. Adrienne Körmendy Konsul Generalny Republiki Węgierskiej. Kolejno, w uformowanym szpalerze przed obeliskiem obersta Othmara Muhra, delegacje składały symboliczne znicze, w których wyrażała się pamięć o bohaterskiej śmierci dowódcy 9. pułku cesarsko-królewskich huzarów Grófa Nádasdy Ferenca z Sopronu.

Oprócz modlitwy i złożenia zniczy na mogile Ottmara Muhra na terenie cmentarza umieszczony został symboliczny słup z krzyżem Św. Andrzeja, który nawiązuje do prastarych węgierskich wierzeń odnoszących się do przemijania ludzkiego bytu.