JUBILEUSZ 50-LECIA PAŃSTWOWEJ SZKOŁY MUZYCZNEJ

Państwowa Szkoła Muzyczna im. Grażyny Bacewicz świętuje dzisiaj jubileusz 50-lecia swojej działalności. Z tej okazji po Mszy Św. odbędzie się uroczystość jubileuszowa połączona z koncertem wychowanków i spotkaniem nauczycieli, uczniów i wychowanków oraz sympatyków szkoły. Nie zabraknie momentu uhonorowania najbardziej zasłużonych nauczycieli.

Z okazji jubileuszu Rada Miasta Limanowa przyznała również okolicznościowe odznaczenia. Tytułem i Medalem „Za zasługi dla Miasta Limanowa” odznaczeni zostaną: Dyrektor Szkoły Wincenty Curzydło oraz wieloletnia, zasłużona nauczycielka Edyta Lachor-Mitkowska. Tytułem i medalem „Przyjaciel Miasta Limanowa” uhonorowani zostaną: Renata Czaja oraz Sławomir Szymocha.

Państwowa Szkoła Muzyczna w Limanowej rozpoczęła swoją działalność w 1969 roku. Powstała na bazie filii PSM im. Fryderyka Chopina w Nowym Sączu, założonej z inicjatywy Mieczysława Mirka. W początkowym okresie w filii uczyło się 30 uczniów w klasie fortepianu, skrzypiec, klarnetu trąbki i akordeonu. Kadra nauczycielska składała się w większości, z nauczycieli dojeżdżających z Nowego Sącza. W roku 1966 Filia otrzymała na własność zabytkowy budynek przy ulicy Kościuszki 23, który służy szkole po dziś dzień. Od 1984 r. szkoła nosi imię Grażyny Bacewicz, wybitnej polskiej skrzypaczki i kompozytorki. Placówka na przestrzeni 50 lat działalności, wychowała już kilka pokoleń muzyków. Obecnie do szkoły uczęszcza ponad 200 dzieci. Szkoła zapewnia naukę w zakresie podstawowym (I stopnia), oznacza to, że po jej ukończeniu można kontynuować naukę w szkole średniej (II stopnia). Nauka trwa sześć lat (dział dziecięcy) lub cztery  dział młodzieżowy). W szkole prowadzone są klasy: fortepianu, skrzypiec, wiolonczeli, gitary, akordeonu, fletu, klarnetu, saksofonu, trąbki i perkusji. Lekcje gry na instrumencie odbywają się indywidualnie, natomiast zajęcia teoretyczne, zespoły, chór i orkiestra - prowadzone są w grupach.

Uczniowie limanowskiej placówki muzycznej biorą liczny udział w koncertach organizowanych zarówno na terenie miasta, jak i powiatu prezentując swoje umiejętności. Z powodzeniem biorą też udział w konkursach muzycznych w kraju i za granicą. Zdobyte laury jak i uznanie słuchaczy dają radość oraz motywację do dalszej pracy.