IX NIEPODLEGŁOŚCIOWY ZŁAZ NA JABŁOŃCU

W niedzielę 10 listopada 2019 roku w strugach deszczu na jabłonieckie wzgórze dotarli pierwsi turyści z Nowego i Starego Sącza, aby uczestniczyć w IX Niepodległościowym Złazie na Jabłońcu.

Aura tym razem nie dopisała, ale ludzie, jak zwykle nie zawiedli. Przybyli zacni goście: Starosta Limanowski – pan Mieczysław Uryga, przewodniczący NSZZ RI Solidarność – pan Wojciech Włodarczyk, radni Miasta Limanowa – pan Leszek Mordarski z żoną i pan Adam Król z rodziną oraz pan Zenon Duchnik - znany przewodnik i podróżnik.

Wiedzą o lesie i ekologii podzielili się z nami leśnicy z Nadleśnictwa w Limanowej pod kierunkiem pani Magdaleny Tomasiewicz.

Mszę świętą celebrował oraz wygłosił Słowo Boże ks. mgr Rafał Słomba.  Mówił, że zarówno człowiek, jak i Ojczyzna ma swoje wczoraj, dziś i jutro. I o to wszystko powinniśmy się troszczyć. Musimy pamiętać o przeszłości, o naszej historii. Musimy pamiętać o naszym teraz otrzymanym od Boga; na to mamy wpływ, i musimy chronić to, co dobre, ale jednocześnie walczyć z tym, co złe; z tym, co nam i naszym dzieciom zagraża. Musimy mieć świadomość, że nasze narodowe kłótnie osłabiają naszą Ojczyznę – Matkę. I musimy pamiętać o przyszłości, której nie znamy, dlatego musimy się o to modlić.  Zakończył pięknymi słowami:  Polskie wczoraj, dziś i jutro. Każde z nich jest bardzo ważne. O każde z nich musimy się troszczyć. Bo wolna Polska to wielki dar i wielkie zobowiązanie. Szanujmy historię, wykorzeniajmy to, co złe i grzeszne, i módlmy się, żeby Pan Bóg miał w Polsce pierwsze i ostatnie słowo, wszak
on jest Panem.

Tradycyjnie, nawet mimo tak deszczowej pogody, uroczystość uświetnił nam niezastąpiony Chór Chłopięcy Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej
pod kierownictwem pani dyrygent mgr Haliny Dyczek wspólnie z organistą Ignacym Tokarczykiem.

Złożyliśmy wiązanki kwiatów pod obeliskiem Othmara Muhra, a dzieci i młodzież zapaliły znicze na żołnierskich grobach.

Konkurs wiedzy historycznej z okresu pierwszej wojny światowej na limanowszczyźnie cieszył się dużą popularnością wśród dzieci i młodzieży. Dzięki hojności sponsorów mogliśmy wręczyć dzieciom i młodzieży cenne nagrody.

Oto zwycięzcy:

Filip Tokarczyk                         SP nr 3 Limanowa

Kategoria 5-7
I miejsce:     Katarzyna Twaróg             Przedszkole nr 1 Limanowa

Najmłodsza uczestniczka złazu  -    Kasia Twaróg z Limanowej.

Najstarsi to Stanisław Pałka z Nowego Sącza oraz Stanisława Szewczyk z Limanowej.

Najdłuższą drogę do nas miały panie Zofia Kurzeja oraz Krystyna Łoboda ze Starego Sącza.

Na zakończenie uczestnicy Złazu mogli zjeść gorący bigos i napić się gorącej herbaty lub kawy ufundowanej przez Urząd Miasta.

Nasi wierni i niezawodni sponsorzy:  Urząd Miasta Limanowa, EMITER Stanisław Bieda i Piotr Lis, Sklep TIK-TAK Bogdan i Marek Sukiennik, Urząd Gminy Limanowa, Tip-Top Andrzej Biernat, Impuls Maciej Wrona, , GRAFICOM  Beata Gąsior, Sklep BOBAS Adrianna i Janusz Kwiatkowscy,  TRE SAT Janusz Trela. Bardzo dziękujemy: państwu Mirosławie i Władysławowi  Szewczykom z Siekierczyny za znicze,  pani Beacie Woźny z ALEJI RÓŻ za piękną wiązankę, państwu Elżbiecie i Antoniemu Małuchom z Jabłońca za udostępnienie prądu, dyrektor LDK pani Magdalenie Szczygieł - Smaga oraz panu Jerzemu Dutkowi za nagłośnienie.

Dziękuję bardzo za pomoc przy organizacji Złazu członkom naszego Stowarzyszenia, szczególnie prezesowi naszego Stowarzyszenia Markowi Sukiennikowi oraz Kazimierzowi Pasiutowi.  Dziękuję członkom grupy rekonstrukcyjnej: Monice Łukaszczyk, Markowi Sułkowskiemu, Bartłomiejowi Sułkowskiemu, Krystianowi Sułkowskiemu, Szymonowi Górszczyk, Kacprowi Czochara i Jakubowi Sowie za pomoc. Ale przede bardzo dziękuję wszystkim tym, którzy spotykają się z nami co rok na Jabłońcu.

W trakcie naszej imprezy na jabłoniecki cmentarz przybyła węgierska pielgrzymka, która na własne oczy zobaczyła, że Jabłoniec żyje, że w tym miejscu odbywają się różne uroczystości, że o tym miejscu Limanowianie pamiętają. Węgrzy byli zachwyceni tym bardziej, że spotkali swojego huzara i mogli sobie zrobić z nim zdjęcie. Tak praktycznie wygląda przyjaźń polsko-węgierska.

Zapraszamy na stronę internetową Limanowskiego Stowarzyszenia Historii Ożywionej Jabłoniec 1914 oraz na Facebooka na konto Stowarzyszenia oraz konto Niepodległościowy Złaz na Jabłońcu.

Zapraszamy za rok na X Jubileuszowy Niepodległościowy Złaz na Jabłońcu w niedzielę poprzedzającą Narodowe Święto Niepodległości.

Maria Dąbrowska-Czernek
Skarbnik  Zarządu LSHO Jabłoniec 1914