45. "Limanowska Słaza" przeszła do historii - oto laureaci!

Zakończył się jubileuszowy, 45. Festiwal Folklorystyczny "Limanowska Słaza". 1 grudnia, w niedzielę, w budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 w Limanowej, odbyło się zakończenie i wręczenie nagród dla laureatów festiwalu. Komisja podkreśliła wysoki i wyrównany poziom występujących i pogratulowała każdemu nie tylko talentu, ale przede wszystkim pasji i zaangażowania w pracę jaką wykonują dla popularyzacji folkloru i ludowych tradycji.

Za nami 4 dni wypełnione muzyką, tańcem i śpiewem. Na scenie zaprezentowało się ponad 800 wykonawców z całego powiatu limanowskiego. Przesłuchania trwały do późnych godzin, a zabawa nie ograniczała się do sceny, ale również tak jak to bywało w przypadku edycji w Limanowskim Domu Kultury, tak i teraz cały budynek szkoły wypełniały muzyka i taniec.

Koncerty poprowadził jak zawsze niezastąpiony Marian Wójtowicz, który od lat z pasją i humorem zapowiada poszczególnych wykonawców.

Tegoroczny Festiwal był wyjątkowy nie tylko ze względu na miejsce jego trwania. Z powodu przebudowy Limanowskiego Domu Kultury, organizatorzy ponownie zorganizowali go w budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 w Limanowej, gdzie obecnie znajduje się tymczasowa siedziba LDK. Dzięki życzliwości władz szkoły, z jej dyrektorem Albertem Golonką na czele, udało się sprawnie przeprowadzić wszystkie koncerty konkursowe, za co organizatorzy składają podziękowania na ręce dyrekcji i pracowników szkoły.

Przede wszystkim tegoroczna edycja festiwalu była wyjątkowa ze względu na swój jubileuszowy charakter. Z okazji 45. lecia "Słazy" podczas oficjalnego otwarcia organizatorzy uhonorowali osoby i instytucje, które znacznie przyczyniły się do powstania festiwalu i jego trwania na przestrzeni tych lat. Pamiątkowe upominki, wykonane specjalnie na tą okazję w pracowni plastycznej Limanowskiego Domu Kultury, z rąk Burmistrza Miasta Limanowa Władysława Biedy, Przewodniczącej Rady Miasta Limanowa Jolanty Juszkiewicz oraz Dyrektor LDK Magdaleny Szczygieł - Smagi otrzymali:

•Stanisława Obrzut – wieloletnia Dyrektorka Limanowskiego Domu Kultury, która przez niemal 40 lat kierowała pracami nad organizacją festiwalu,
•Antoni Malczak – wieloletni Dyrektor MCK „Sokół” w Nowym Sączu, inicjator Seminarium Folklorystycznego działającego przy „Limanowskiej Słazie”,
•Benedykt Kafel – wybitny etnograf i wielokrotny członek Komisji Artystycznej,
•Ewa Janik – długoletnia pracownik Limanowskiego Domu Kultury, szczególnie związana z organizacją „Limanowskiej Słazy”,
•Marian Wójtowicz – niezastąpiony konferansjer festiwalu,
•Starostwo Powiatowe w Limanowej na ręce Starosty Mieczysława Urygi – instytucja, która od początku trwania wydarzenia wspiera go finansowo.

Podczas oficjalnego otwarcia zabrakło kilku osób, które również organizatorzy pragnęli uhonorować. Wśród nich są pani Aleksandra Szurmiak-Bogucka, która przez 39 lat zasiadała w Komisji Artystycznej festiwalu, przez większość czasu pełniąc funkcję przewodniczącej; pani Michalina Wojtas – znakomita choreograf i wielokrotna członkini Komisji Artystycznej festiwalu, a także pani Małgorzata Kalarus, która jako wicedyrektor MCK „Sokół” w Nowym Sączu wspierała nas merytorycznie i organizacyjnie.

Z okazji 45. lecia „Limanowskiej Słazy” wydany został folder jubileuszowy, który można było nabyć w trakcie koncertów, a które obecnie są do odebrania dla osób zainteresowanych w biurze Limanowskiego Domu Kultury.

Komisja Artystyczna festiwalu po raz pierwszy od wprowadzenia zapisu w regulaminie o utworzeniu nowej nagrody GRAND PRIX w roku 2017, postanowiła przyznać tą nagrodę. Zespołem, który zaprezentował podczas tegorocznegoo festiwalu wyjątkowy poziom okazał się Zespół Regionalny "Kasinianie-Zagórzanie", który oprócz prestiżowego tytułu Grand Prix otrzymał nagrodę pienieżną w wysokości 3000 zł.

„Limanowskiej Słazie” jak zawsze towarzyszył kiermasz rękodzieła, na którym odwiedzający festiwal mogli zakupić obrazy, rzeźby i inne zdobione ręcznie przedmioty. Atmosferze wydarzenia sprzyjała również dekoracja budynku i sali widowiskowej, która jak zawsze przyciągała wzrok kolorami i dbałością o szczegóły. Za wykonanie jej elementów i całościowe zaprojektowanie odpowiedzialna była plastyk Limanowskiego Domu Kultury Zofia Ślezak. Okolicznościowe upominki, które były jednymi z nagród w festiwalu, przygotowały natomiast wspólnie z Zofią Ślezak seniorki, które pracują pod czujnym okiem pani Stanisławy Oleksy w pracowni robótek ręcznych działającej przy LDK.

Limanowski Dom Kultury

Protokół z festiwalu: