ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W LIMANOWEJ

Limanowa kolejny już rok świętowała rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, i choć z powodu panującej pandemii obchody miały charakter skromniejszy niż zwykle to w tym dniu w naszym mieście przypominamy polski heroizm i patriotyzm, dzięki któremu Polska po 123 latach zaborów odzyskała niepodległość. Data 11 listopada skłania nas do przypomnienia losów Ojczyzny i do szacunku dla tych, którzy podjęli wyzwanie historii, potrafili wywalczyć, zorganizować i wreszcie obronić odrodzone państwo.

 

Obchody Święta Niepodległości rozpoczęła uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny która  została odprawiona w limanowskiej Bazylice, po Mszy delegacje udały się na płytę limanowskiego rynku gdzie miało miejsce odegranie hymnu państwowego oraz pieśni patriotycznych.


Jak co roku podczas uroczystości poświęconej ojczyźnie i wolności, limanowianie stanęli pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza wzniesionym w 100-rocznicę Powstania Listopadowego, oraz pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego wspominając chwile narodowej radości 1918 roku.

 


Pod pomnikami limanowianie oddali hołd ojcom niepodległości: Józefowi Piłsudskiemu, Romanowi Dmowskiemu, Ignacemu Paderewskiemu i Wincentemu Witosowi oraz wszystkim bezimiennym bohaterom, często naszym bliskim i krewnym. Oddali pamięć i cześć tym, którzy ocalali polską suwerenność i przesądzili o naszym „być albo nie być” na mapie Europy.

 Podczas uroczystości wartę honorową wystawiali:

  • żołnierze z grupy rekonstrukcji historycznych Limanowskiego Stowarzyszenia Historii Ożywionej Jabłoniec 1914
  • strzelcy ze Związku Strzeleckiego „Strzelec” Inspektorat Limanowa kultywujący tradycje bojowe żołnierzy Legionów Polskich

 

Tagi

GALERIA