Limanowa w pigułce

 

 

Czy wiesz, że ...

 

Człowiek w okolicach Limanowej pojawił się już w epoce neolitu - czyli młodszej epoce kamienia łupanego /3500 - 1700 lat p.n.e./. Świadczą o tym znaleziska archeologiczne.

 

Limanowa prawa miejskie otrzymała 12 kwietnia 1565 roku.

 

Klimat Limanowszczyzny zaliczany jest do górskiego, najniższa temperatura zanotowana w Limanowej wynosiła -31o C, najwyższa +35,5o C, najcieplejszym miesiącem jest lipiec.

 

Limanowa położona jest w wąskiej kotlinie górskiej otoczonej szczytami i wzgórzami należącymi do Beskidu Wyspowego. Centrum miasta położone jest na wysokości 400 m n.p.m. Nad zabudową miasta od strony pn-wsch. góruje lesisty szczyt Łysej Góry (785 m n.p.m.).

 

Dominującym akcentem architektonicznym w centrum miasta jest zespół Bazyliki i Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej.

 

Bazylika - pomnik 200 lecia Konstytucji 3-go Maja. Monumentalność budowli nadaje wysoka, 60 metrowa wieża oraz zastosowanie kamienia jako zewnętrznej wykładziny ścian. W bogato zdobionym wnętrzu m.in. otoczona wielką czcią - gotycka figura Pieta (XIV w.) zwana Matką Boską Limanowską.

 

Krzyż jaki znajduje się szczycie Miejskiej Góry - upamiętnia przejście naszego pokolenia w XXI wiek, mierzy 35 metrów, a więc jego wysokość dwukrotnie przewyższa krzyż na Giewoncie.

 

Miasto posiada herb i flagę, elementy herbu to drzewo liściaste /dąb/, topór i róg myśliwski, kolorystyka flagi - na białym tle odcienie żółci, błękitu i czerwieni.

 

Limanowa to miasto sukcesu - zdobyła takie trofea jak: Mistrz Gospodarności, Laur Telewidzów w telewizyjnym turnieju miast i gmin, Gmina jakich mało w konkursie Fundacji Rozwoju Demokracji Lokanej oraz wielokrotnie zdobywa trofea w Ogólnopolskim Sportowym Turnieju Miast i Gmin.

 

Z Limanowej wywodzi się trzykrotna olimpijka w biegach narciarskich Małgorzata Ruchała, reprezentowała ona Polskę na trzech olimpiadach: w Lillehamer, Aberdwil i Nagano.

 

Limanowskie restauracje zadowalają wszystkie nawet wybredne podniebienia serwując potrawy kuchni regionalnej, takie jak: zawijaniec limanowski, kotlet a`la Jaworz, placki papuziaki, czy gulasz a`la Roche.

 

W Limanowej działa jedna z najstarszych w Małopolsce Ochotnicza Straż Pożarna, została założona w 1874 r.

 

W Muzeum Parafialnym limanowskiej Bazyliki zgromadzono 48 wizerunków Matki Boskiej z całego świata, statuetki te zdobią krużganki i podcienia ołtarza polowego.

 

Święty Walenty pośród wielu innych świętych patronował Limanowej. W XVII wieku kościelne dokumenty wymieniały go jako patrona. Sto lat później obraz św. Walenty znalazł się na ołtarzy głównym. W Bazylice znajduje się również witraż, którego napis zaświadcza o dawnym patronie miasta.


 

Oto 1250 mmg informacji o Limanowej...
czyli miasto w pigułce.