SZLAK PAPIESKI

 

 „Dobrze by było (…) umieścić w (mojej) biografii trasy, wszystkie trasy, na których byłem (…)
żebym tak był wrośnięty w polską ziemię"

                                                                                                          Jana Paweł II  „Zapis drogi”


 
 

W roku jubileuszowym 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II, społeczność Beskidu Wyspowego i Gorców, postanowiła uczcić Wielkiego Rodaka Turystę – Miłośnika Górskich Przestrzeni, wytyczeniem i oznaczeniem tablicami Papieskich Ścieżek, biegnących wzdłuż tradycyjnych szlaków turystycznych, którymi (jak udało się ustalić) rzeczywiście wędrował w przeszłości.

Do tego przedsięwzięcia przystąpiła również Limanowa, jako ,że szlak papieski w Beskidzie Wyspowym biegnie przez teren Rabczańsko-Mszański i Limanowski. Sama Limanowa jest bardzo związana z osobą Ojca Św. Przez fakt, iż jako arcybiskup koronował tu Pietę limanowską, a później już jako papież rekoronował Ją na Błoniach krakowskich. W Limanowej Jan Paweł II zatrzymał się też jadąc do Starego Sącza.Ojciec Św. Wielokrotnie podchodził zarówno z Gorców jak też z Tymbarku przez Łopień na Mogielicę.

Trasa Limanowskiego Szlaku Papieskiego rozpoczyna się na Przełęczy Marszałka Rydza Śmigłego i prowadzi przez Mogielicę – Przełęcz Słopnicką – Cicho – Przełęcz między Cichoniem i Ostrą – Ostrą – Jeżową Wodę – Skiełek- Łukowicę – Jabłonie aż do Limanowej.
 
Na całym szlaku samorządy poszczególnych gmin umieściły błękitne tablice informacyjne. Dodatkowo Limanowa upamiętniła szlak papieski umieszczeniem w Rynku obok tablicy informacyjnej kamień z płaskorzeźbą Ojca Świętego i napisem upamiętniające szlak papieski w Beskidzie Wyspowym. Fundatorem kamienia jest Pan Eugeniusz Wojak - właściciel Firmy „WOLIMEX”, natomiast płaskorzeźbę oraz pamiątkowy napis ufundowała Parafia Matki Boskiej Bolesnej z Limanowej.
 
15 sierpnia 2003 r. podczas „Dni Limanowej`2003” nastąpiło oficjalne odsłonięcie pamiątkowego kamienia upamiętniającego szlak papieski. I tak wraz z tym głazem osoba Ojca Świętego jest wrośnięta w limanowską ziemię.