Niles (USA)

 

NILES

Stany Zjednoczone

 

logo_miasta_Niles.jpg (30.36 Kb)

 

I tak to się zaczęło …
 
Ojcem Chrzestnym nawiązywanej współpracy jest Wiesław Żółtowski – Dyrektor Generalny limanowskiej firmy „GOLD DROP”. To dzięki jego staraniom i zabiegom już w 2002 r. Limanowa została zapisana na listę ewentualnych partnerów do współpracy z amerykańskim Niles. Wtedy to już Pan Wiesław Żółtowski otrzymał pisemne upoważnienie od Burmistrza Miasta do reprezentowania i promowania Limanowej. A konkurencja była duża, bowiem Limanowa stanęła do „walki” z Zakopanem. W listopadzie 2003r. otrzymaliśmy informacje z Niles, że wygrała Limanowa. W wyniku przeprowadzonego tajnego głosowania Rady Miasta Niles, zostało zaaprobowane ustanowienie Związku Miast Siostrzanych pomiędzy Niles, a Limanową. W grudniu 2003 r. miasto Niles z kolei zostało podjętą stosowna uchwałą Rady Miasta Limanowa wpisane do grona miast siostrzanych Limanowej.
 

foto2.jpg (16.87 Kb)
ojciec chrzestny współpracy Wiesław Żółtowski przyjmuje z rąk ówczesnego Burmistrza Marka Czeczótki pamiątkową płaskorzeźbę z wizerunkiem Limanowej

 
 

Pierwsze lody przełamane …
 
W dniach 22-26 września br. gościła w naszym mieście 10-cio osobowa, pierwsza oficjalna delegacja miasta Niles pod przewodnictwem Adrew Przybyło – członka Zarządu Miasta Niles. W skład delegacji wchodzili również Dean Strzelecki – Szefa Departamentu Policji, Jack i Barbara Skaja – Prezes Polskiego Komitetu Miast Partnerskich wraz z małżonką, Andrew i Teresa Wywrot, Phyllis Giovanelli – Członkowie Komitetu Miast Partnerskich oraz Jodi Wojciechowski, Richard Harczak – przedstawiciele biznesu. Nie zabrakło również ojca chrzestnego współpracy – Wiesława Żółtowskiego.
 

foto1.jpg (17.12 Kb)
spotkanie z władzami miasta :Andrew Przybyło- członek Zarządu Miasta Niles z ówczesnym Burmistrzem Markiem Czeczótką i Przewodniczącym Rady Ryszardem Kulmą

 
Podczas pierwszej oficjalnej wizyty w naszym mieście goście zostali przyjęci przez władze miasta, gminy i powiatu, spotkali się z radnymi Rady Miasta na sesji Rady, zwiedzali Limanową, poznawali zwyczaje, kulturę, podziwiali zabytki. Gościli również w limanowskich firmach, zwiedzali hale produkcyjne firmy „GOLD DROP”. Podczas wizyty zaplanowano również wycieczki do Wieliczki, Krakowa i Zakopanego, celem poznania tego co nasze, rodzime, polskie.
 

foto3.jpg (16.87 Kb)
z wizytą w firmie „GOLD DROP”
foto4.jpg (17.09 Kb)
dyskusje o gospodarce

 

Podpisanie PROKLAMACJI PRZYJAZNI …

Dzień 5 maja 2005 r. przeszedł do historii miast siostrzanych. Oto w tym dniu ustanowiono piąte siostrzane miasto Limanowej - amerykańskie Niles, w którym bije wiele serdecznych i życzliwych polskich serc.
Na zaproszenie burmistrza i kierownika Urzędu Miasta Niles  w 2005 r. przebywała w USA delegacja miasta Limanowa. A celem wizyty było oficjalne podpisanie umowy współpracy – PROKLAMACJI PRZYJAűNI MIAST SIOSTRZANYCH pomiędzy LIMANOWĄ, a NILES.
„Wierzymy, że przyjaźń pomiędzy miastami poprzez bezpośrednie kontakty prowadzić będzie do wzajemnego zrozumienia między obywatelami wszystkich kontynentów. Miasta Limanowa, Polska i Niles, Illinois, USA będą wspólnie dążyły do rozpowszechniania pokoju na świecie, oraz przyjaznych stosunków pomiędzy obywatelami Stanów Zjednoczonych i Rzeczpospolitej Polskiej” – oto najważniejsze zdania w podpisanej proklamacji przyjaźni. 

 

Village Hall
1000 Civic Center Dr
Niles, IL 60714

Tel. (847) 588-8000
      (847) 588-8411

E-mail: ContactNiles@vniles.com
http://www.vniles.com/

 

Burmistrz: Robert. M. Callero