OKRUCHY PAMIĘCI, I TOM

OKRUCHY PAMIĘCI
 

Limanowa na starej fotografii

 

„Zrodziła się zapewne z przemożnej chęci zatrzymania czasu. Odkąd istnieje poświęcano jej wiele uwagi, stąd zapewne obfitość związanych z nią peryfraz; nazwano ją obrazem przeszłości, krajobrazem życia, świadectwem codzienności, wehikułem czasu i kalejdoskopem rzeczywistości. Jest stara i młoda zarazem. Stara, gdy porównujemy z przeciętną długością ludzkiego życia. Młoda, gdy datę jej narodzin umieścimy na osi czasu, ukazującej rozwój wynalezionych przez człowieka sposobów zapisywania rzeczywistości.

Fotografia; z jednej strony łagodzi doświadczenie rozstania, z drugiej zaś uświadamia nam przemijanie…”

/Jerzy Bogacz – fragment wstępu do albumu
„Okruchy pamięci – Limanowa na starej fotografii”/

 

Na 320 stronach albumu ułozono tematycznie w dwunastu rozdziałach 648 fotografii, które zostały wybrane spośród czterech tysięcy zgromadzonych. Rozdziały zostały porzedzone wstępem. Jego treśc wprowadza w nastrój minionego czasu, pozwala zajrzeć w przeszłość, przypomnieć dawne widoki i portrety naszych przodków.

 

Czytamy w nim: „Oglądanie fotografii  to za mało. Trzeba je dokładnie odczytać w każdym szczególe, starając się dojrzeć więcej niż jest w stanie powiedzieć lakoniczny z konieczności opis. Trzeba odszukać miejsca bliskie nam, a jakże dalekie. Trzeba spróbować wejść w tę zapisaną światłem, minioną już przestrzeń, przy pomocy wyobraźni pobyć przez chwilę w świecie naszych przodków”.

 

Zamieszczono również słowo Burmistrza Miasta Limanowej Marka Czeczótki, który rekomenduje album, mówiąc: "To dzięki temu wydawnictwu miniony obraz miasta i jego mieszkańców. który został utrwalony na prezentowanych w tym albumie fotografiach, będzie mógł być przekazany przyszłym pokoleniom."

 

I tom albumu „OKRUCHY PAMIĘCI – Limanowa na starej fotografii” zawiera 320 stron, 648 fotografii zgrupowanych w 12 rozdziałach:

 1.  „W krajobrazie” – 40 fotografii
 2.  „Rynek miejsce szczególne” – 69 fotografii
 3.  „Uliczki i zaułki” – 59 fotografii
 4.  „Portrety ludzi i czasu” – 112 fotografii
 5.  „Żywa wiara” – 61 fotografii
 6.  „Patriotyzm i polityka” – 47 fotografii
 7.  „W służbie publicznej” – 47 fotografii
 8.  „Ku nowym czasom” – 50 fotografii
 9.  „Oblicze tragedii” – 42 fotografii
 10.  „Nie samym chlebem...” – 29 fotografii
 11.  „Ku wiedzy” – 28 fotografii
 12.  „W wolnym czasie” – 45 fotografii

oraz okładka i wstęp 29 fotografii.