MALINOWA LIMANOWA

 
       MALINOWA LIMANOWA
 
                              

Najmłodsi mieszkańcy naszego miasta doczekali się swojej publikacji. Urząd Miasta -  Wydział Promocji wydał nakładem Miejskiej Biblioteki Publicznej zbiór wierszy dla dzieci pt: „Malinowa Limanowa”.
Malina zawsze kojarzy się ze słodkim smakiem, latem i wakacjami. Tak chcemy, by naszym milusińskim kojarzyło się miasto Limanowa – słodko  i  malinowo. Ponadto chcemy uczyć młode pokolenie umiłowania małej ojczyzny. Dlatego podjęliśmy się wydania zbioru wierszy dla dzieci.
Już starożytnej Grecji uważano, że przez lekturę tekstów poetyckich wychowankowie mogą stawać się lepszymi i zdobywać wiedzę o życiu. „Powiedzieć wierszem" to znaczy powiedzieć „do rymu", a znów powiedzieć „do rymu", to powiedzieć „do słuchu", jak słusznie zauważa Jerzy Cieślikowski. Miejmy nadzieję , że wiersze wpłyną na rozwój mowy ustnej i pisanej u limanowskich dzieci. Bo dzięki prozie dzieci uczą się mówić poprawnie, dzięki poezji – pięknie. A ponieważ wiersz to utwór, nad którym trzeba się zastanowić niech zawarte w wierszach przesłanki rozmiłują dzieci w pięknie i bogactwie limanowskiej ziemi.

 Książeczka „Malinowa Limanowa” zawiera 11 wierszy autorstwa Jacka Cudnego, wzbogaconych barwnymi ilustracjami Jacka Puzio. Wiersze opowiadają o regionie, bogatej tradycji, pięknie naszego miasta i uroku Limanowskiej Ziemi. Przemawiają do dziecka wprost, serdecznie i z życzliwością. Przyjmują postawę towarzysza zabaw, a ich  stałym elementem jest humor słowny i sytuacyjny. Czytelnik znaleźć może wiele zabawnych historii związanych z miastem, ale również kilka ciekawych zagadek, nad rozwiązaniem których trzeba się zastanowić. Książeczkę w cenie 17 zł. nabyć można w Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz limanowskich księgarniach.
W oparciu o nową publikację wśród uczniów nauczania początkowego limanowskich szkól podstawowych zostały ogłoszone konkursy: recytatorski, literacki i rysunkowy pt:” Limanowa-miasto, w którym mieszkają nasze marzenia”. Organizatorami konkursów jest Zespół Szkół Samorządowych Nr 3 oraz Wydział Promocji Urzędu Miasta.  W jury międzyszkolnego finału  konkursu, jaki przymierzono na 6 grudnia br., zasiądą sami autorzy: Jacek Cudny i Jacek Puzio.

 

Zobacz relacje z konkursu recytatorskiego

       

Jacek Cudny - urodzony w 1966 roku w Warszawie. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Wykonuje zawód radcy prawnego. Tata trzech wspaniałych córek, których postacie, od czasu do czasu, pojawiają się w jego utworach. Miłośnik twórczości Jana Brzechwy.

 

Zobacz wywiad

 

Zobacz również:

WIERSZYKI
Z FABRYKI

„Wszystko jasne proszę słowa.
To jest piękna Limanowa!”

JACEK CUDNY – MALINOWA LIMANOWA (literatura dziecięca)

Limanowska Miejska Biblioteka Publiczna wydała niedawno bardzo fajną książkę z wierszami dla najmłodszych autorstwa Jacka Cudnego. Jest to chyba pierwsze tej proweniencji wydawnictwo przygotowane w Limanowej i adresowane dla limanowskiego młodego czytelnika. Piszę do „limanowskiego”, choć jestem przekonana że spodoba się nie tylko im, ale i wszystkim najmłodszym. Dlaczego? Ano z najprostszej przyczyny: są tu fajne, pomysłowe i ciekawie skomponowane wiersze, które nawet osobom starszym, czy dorosłym, czyta się bardzo dobrze. Osobiście mogę tutaj podać siebie za przykład.
Znajdziemy tu zestaw 11 tekstów, okraszonych kolorowymi, profesjonalnymi ilustracjami autorstwa drugiego Jacka - Jacka Puzio. „Malinowa Limanowa” nie jest obszernym woluminem, można ją przeczytać dokładnie w – powiedzmy – 30 minut. Ale siłą i atutem książki są właśnie teksty. Chce się do nich wracać. Ciepłe, momentami zabawne, pouczające, odnoszące się do znanych nam wszystkim miejsc czy symboli… Nie jest moją rolą i potrzebą je wszystkie tutaj wymieniać i opisywać. Może odwołam się do autorskich fragmentów z jednego tekstu:
Proponuję zatem Ci
Pobaw ze mną się i Ty
To początek układanki
Twojej przyszłej rymowanki:

„W pięknym mieście Limanowa
Żyła sobie pewna …”

Jakie dalej przyjdą słowa?
Twoja już w tym będzie głowa.

 

Najpierw jednak, drogi młody Czytelniku, gorąco polecam Ci sięgnąć po „Malinową Limanową”. Polecam ją tobie i Twoim najbliższym.  Warto tu zajrzeć, a na pytanie postawione przez autorów w wierszu wstępnym do książki (Kto przeczyta tę książeczkę – sam oceni choć troszeczkę - czy ten projekt literacki – wykonały dobrze Jacki), odpowiem: bardzo dobrze.

Halina Matras
Dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Limanowej

 

KONKURS LITERACKI 

KONKURS PLASTYCZNY

 KONKURS RECYTATORSKI

 

 Zobacz galerię zdjęć z podsumowania konkursów,
które odbyło się 6 grudnia 2010r.
w Zespole Szkół Samorządowych Nr 3 w Limanowej