OKRUCHY PAMIĘCI, II TOM

    

PROMOCJA ALBUMU 

 

Okruchy Pamięci - Limanowa na nowszej fotografii

 

27 marca 2011 r. w Limanowskim Domu Kultury odbyła się promocja II tomu albumu „OKRUCHY PAMIĘCI- Limanowa na nowszej fotografii”. „Przed nami niezwykły zbiór fotografii. Dla starszych będzie on przypomnieniem jak bardzo wiele zmieniło się podczas życia, jednego pokolenia, zarówno w wyglądzie miasta, jak i we wszystkich dziedzinach życia prywatnego i społecznego. Młodszym zaś album ten ukaże to, co koniecznie trzeba poznać, by zachować lokalną tożsamość oraz w pełni zrozumieć nieodległą przeszłość – przemiany i uwarunkowanie kształtujące życie dwóch ostatnich pokoleń Limanowian” – cytat ze wstępu do albumu.

 


 

„Każde zdjęcie jest wspomnieniem i nic bardziej nie uświadamia nam kruchości czasu, jego nietrwałej i ulotnej natury -  niż fotografia” - Ryszard Kapuściński.

 

 

 

Promocję rozpoczęło sentymentalne widowisko pt:” Podróż w przeszłość – fotograficzna opowieść o Limanowej i życiu jej mieszkańców…” w wykonaniu młodzieży ZSS Nr 3 i limanowskich szkół średnich , pod opieką Pań: Doroty Kozieł i Małgorzaty Ociepki. W programie wykorzystano teksty ze wstępu do albumu „OKRUCHY PAMIĘCI – Limanowa na nowszej fotografii” autorstwa Jerzego Bogacza. A na dużym ekranie przygotowano projekcję 160 pogrupowanych tematycznie fotografii, którą prowadził Stanisław Król, a przygotował Dariusz Ociepka. Przygotowanie strony muzycznej wspierali: Stanisław Pajor i Leszek Mordarski. Widowisko spowodowało, że fotografie z albumu „OKRUCHY PAMIĘCI” – narodziły się na nowo. Ożywiły wspomnienia. Przywołały ludzi, których już nie ma. Zachęciły do odkrywania przeszłości…

                                                                                                                         

 

 

 Spośród licznie zgromadzonej publiczności dostrzec można było przedstawicieli parlamentu, władz samorządowych powiatu, miasta i gminy, przedstawicieli parafii Limanowa i Sowliny, jak też gości – mieszkańców i wiernych miłośników Limanowej.

 


„Najserdeczniejsze podziękowania należą się tym, którzy wierni rodzinnej tradycji na przekór dziejowym zawieruchom i zapomnieniu, przechowywali w starych szufladach, pudłach i kasetkach bezcenne okruchy pamięci. Zachowały się w nich obrazy życia i dokonań naszych przodków”. Promocja albumu stała się okazją do wręczenia podziękowań współautorom albumu, a więc mieszkańcom Limanowej, którzy udostępnili fotografie do publikacji. Tym osobom wręczono pamiątkowe egzemplarze wydawnictwa.

 

 

Tak jak powiedział Stanisław Ociepka - koordynator prac zespołu redakcyjnego,  przygotowanie albumu nie byłoby możliwe bez zaangażowania wielu Limanowian, a szczególnie zespołu redakcyjnego w skład którego weszli : Jolanta Szyler, Jerzy Bogacz, Stefan Bugajski, Zbigniew Dutka, Dariusz Ociepka i Zbigniew Sułkowski oraz osoby współpracujące: Małgorzata Palińska, Dorota Kozieł, Małgorzata Ociepka i Elżbieta Wrońska. Zespół redakcyjny wspierali także w różnych innych formach : Halina Matras, Ryszard Kulma, Stanisław Król. Osobom tym podziękował burmistrz Miasta Władysław Bieda i Przewodnicząca Rady Miasta Irena Grosicka.
 

 

Prawdziwą ucztą muzyczną spotkania był koncert Marty Wilk (Piszczek) – Limanowianki, absolwentki Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Wokalno - Aktorskim w klasie śpiewu solowego. Jej dorobek artystyczny to bogata i ciekawa działalność koncertowa. Szerokie możliwości wokalne pozwalają jej na ciekawe zestawienia repertuarowe, od utworów musicalowych i rewiowych, poprzez piosenkę poetycką aż do smooth jazzu. Marta Wilk współpracuje z wieloma filharmoniami i orkiestrami w Polsce i za granicą, wykonując partie mezzosopranowe.
 

 

 Puentą spotkania był wspólny występ Marty Wilk oraz Burmistrza Miasta Władysława Biedy z piosenką z repertuaru Maryli Rodowicz :

„Ale to już było i nie wróci więcej
I choć tyle się zdarzyło to do przodu
Wciąż wyrywa głupie serce

Ale to już było, znikło gdzieś za nami
Choć w papierach lat przybyło to naprawdę
Wciąż jesteśmy tacy sami”

 

 

PODSUMOWANIE:

II tom albumu „OKRUCHY PAMIĘCI – Limanowa na nowszej fotografii” wydany w nakładzie 1000 egz. , zawiera 376 stron, 747 fotografii zgrupowanych w 12 rozdziałach :
1. „Limanowskie krajobrazy” – 42 fotografie
2. „Galicyjskie ślady” – 55 fotografii
3. „Nowy porządek” – 102 fotografie
4. „Czas przemian i odbudowy” – 120 fotografii
5. „Odmienne oblicze rynku” – 34 fotografie
6. „Lata sławy” – 21 fotografii
7. „Zachować wiarę” – 106 fotografii
8. „Należy pamiętać” – 38 fotografii
9. „Spacerkiem po mieście” – 38 fotografii
10. „Nauka i czyn” – 60 fotografii
11. „Spotkanie z kulturą” – 45 fotografii
12. „Po pracy” – 60 fotografii
oraz okładka i wstęp 26 fotografii.

 

             

Nowy album znajdzie się w wielu limanowskich domach, trafi do przyjaciół naszego miasta oraz do bibliotecznych księgozbiorów. Dla starszych będzie okazją do wspomnień, dla młodszych źródłem wiedzy i refleksji, dla wszystkich zaś, fotograficzną kroniką rodzinną, swoistego rodzaju dokumentalnym reportażem fotograficznym, ukazującym historię XX wieku naszego miasta Limanowa.
 

Jak mówią filozofowie wędrówki, że w istocie rzeczy podróży nie odbywa się tylko na drodze, ale wewnątrz samego siebie. Niechże więc dla czytelników ten album będzie taką właśnie poznawczą i wzruszającą podróżą. Sprzedaż II tomu albumu „OKRUCHY PAMIĘCI – Limanowa na nowszej fotografii” prowadzi: Miejska Biblioteka Publiczna, Katolicka Księgarnia „Werbum” oraz Księgarnia „Alfabet”.

Zapraszamy do zakupu albumu, by móc na spokojnie w samotności ,czy też rodzinnie zagłębić się nad „małą kolekcją chwil”.  

 

 

FOTOREPORTAŻ ZE SPOTKANIA

 

 

 

 

  „Limanowskie krajobrazy”
  „Galicyjskie ślady”
  „Nowy porządek”
  „Czas przemian i odbudowy”
  „Odmienne oblicze rynku”
  „Lata sławy”
  „Zachować wiarę”
  „Należy pamiętać”
  „Spacerkiem po mieście”
   „Nauka i czyn”
   „Spotkanie z kulturą”
   „Po pracy”