INSTYTUCJE

 

Limanowa posiada zespół obiektów kulturalnych, zapewniających wszystkim zainteresowanym dogodny kontakt z szeroko pojętą kulturą. Należą do nich: Miejski Dom Kultury, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna wraz z Miejską Galerią Sztuki, Biblioteka Pedagogiczna i Biblioteka Parafialna, Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej oraz Muzeum Parafialne. Imprezy kulturalne odbywają się także w auli Szkoły Muzycznej im. Grażyny Bacewicz oraz w sali Domu Pielgrzyma. Ciekawie brzmiące organy limanowskiej bazyliki umożliwiają kontakt z muzyką organową. Wymienione tu jednym tchem instytucje kulturalne prowadzą wszechstronną działalność.

Limanowski Dom Kultury, dysponujący dużą salą widowiskową, jest gospodarzem większości imprez kulturalnych. Tutaj też odbywają się spotkania artystyczne o charakterze festiwalowym, takie jak: Festiwal Folklorystyczny „Limanowska Słaza”, czy Festiwal Piosenki Turystycznej. Na tutejszej scenie próbują swych sił młodzi miłośnicy teatru, realizując aktorskie pasje w grupie teatralnej „Zero”. Można też rozwijać uzdolnienia artystyczne w pracowni plastyki i zespole tańca nowoczesnego, uczestniczyć w zajęciach prowadzonych w pracowni modelarskiej. Dom Kultury jest gospodarzem kina, zjazdów, konferencji i spotkań o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim. Godne polecenia są organizowane przez tę placówkę Letnie Koncerty Muzyki Organowej w limanowskiej bazylice. Wyjątkowa atmosfera tego miejsca pozwala w skupieniu wysłuchać arcydzieł muzyki organowej, wykonywanych przez wysokiej klasy artystów. Limanowski Dom Kultury współpracuje też ze znanym w Polsce i w wielu krajach Europy krakowskim teatrem ulicznym „KTO”. Dlatego limanowanie i przebywający tu goście niemal co roku mają okazję obejrzeć fascynujące spektakle realizowane przez ten zespół. Na lato Dom Kultury przygotowuje bogaty program Limanowskiego Lata Artystycznego; w czasie wakacyjnych miesięcy mieszkańcy miasta, wczasowicze i turyści uczestniczą w prezentacjach wielu zespołów i solistów występujących na plenerowej estradzie ustawionej na limanowskim rynku.

Muzeum Ziemi Limanowskiej, mieszczące się w zabytkowym dworze Marsów, popularyzuje zabytki oraz walory krajoznawcze miasta i powiatu, w specjalnej galerii portretów przypomina zasłużone dla regionu postacie, prezentuje stałe wystawy ukazujące historię miasta oraz obiekty etnograficzne i kulturę ludową Ziemi Limanowskiej. W salach wystawowych muzeum zawsze jest czynna jakaś wystawa czasowa, poświęcona miejscowym twórcom lub wybranemu tematowi. Tutaj odbywają się mające swoją tradycję Posiady Muzealne, sesje popularno-naukowe, a także spotkania Klubu Miłośników Sztuk Pięknych.

 

  

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna  służy, zarówno swoim stałym czytelnikom jak i gościom, dwoma wypożyczalniami (dla dzieci i dla dorosłych), czytelnią popularno-naukową, unikalnymi zbiorami działu regionalnego, czytelnią internetową. Wiele uwagi poświęca się popularyzacji czytelnictwa oraz kultury i historii regionu. Tutaj też znajduje się ceniona szeroko Miejska Galeria Sztuki. Zmieniane co miesiąc ekspozycje prezentują dorobek indywidualnych twórców amatorów i profesjonalistów, organizowane są także wystawy zbiorowe. Wernisaże inaugurujące każdą z wystaw są okazją do spotkań środowisk twórczych i miłośników sztuki.