O Dolnym Kubinie


Dolny Kubin
to malownicze miasto w południowo-zachodniej części Orawy. Leży na wysokości 468 m n.p.m. w otoczeniu pięciu masywów górskich – przepięknego Pogórza Orawskiego, malowniczej Kubińskiej Hali, monumentalnej Małej Fatry, romantycznej Wielkiej Fatry i majestatycznyvh Gór Choczańskich, nad którymi wznosi się Wielki Chocz - jeden z  najbardziej urzekających szczytów w Europie Środkowej.
Obecnie Dolny Kubin liczy prawie 20 tys. mieszkańców. Miasto podzielone jest na dziesięć dzielnic, należą do niego również dwie osady.
Przez Dolny Kubin przebiegają europejskie trasy łączące tereny nadbałtyckie z Bałkanami, Europą Środkową i regionem Apeninów. Dzięki temu jest to znakomita baza wypadowa dla turystów, którzy odwiedzając rdzenne tereny Orawy. Kto wybierze się do Dolnego Kubina zostanie oczarowany historią i zafascynowany współczesnością, a w relaksie pomoże mu odpoczynek na łonie malowniczej przyrody.


HISTORIA
Najstarsza pisemna wzmianka o osadzie Kubin pochodzi z 6 stycznia 1314, ale pierwsze ślady osadnictwa charakterystyczne dla kultury łużyckiej wywodzą się już z IX-VII w p.n.e.. W 1325 r. osada została rozdzielona na dwie części: Vyšný Kubín, który przeszedł w ręce mieszczan z Revúcy i Dolny Kubin, który pozostał pod władzą królewską jako część własności Zamku Orawskiego. Osada rozwijała się jako ośrodek rzemiosła oraz handlu. W 1604 r. Dolny Kubin został zajęty przez powstańców antyhabsburskich i niemal doszczętnie spalony. 14 maja 1632 r. hrabia Kacper Illesházy nadał Dolnemu Kubinowi prawa miejskie, zatwierdzone rok później 14 grudnia przez cesarza Ferdynanda II. W niespokojnym XVII wieku miasto wraz z okolicą zostało jeszcze raz spustoszone przez wojska - tym razem litewskie, zmierzające pod Wiedeń. Wiek XVIII był okresem rozwoju miasta - zbudowano ratusz, szpital, browar i pierwszy drewniany most przez Orawę. Na początku XIX wieku przez Dolny Kubin przeprowadzono cesarski gościniec z Królewian do Trzciany. Rozkwitowi pomogła linia kolejowa, biegnąca z Królewian w dolinie Wagu w górę doliny Orawy.
Po powstaniu Czechosłowacji w mieście utworzono radę narodową, w której działał między innymi słowacki wieszcz Pavol Országh Hviezdoslav. W latach wojennych był tu czynny ruch antyfaszystowski współpracujący z oddziałami partyzanckimi. Miasto zostało wyswobodzone spod niemieckiej okupacji 5 kwietnia 1945 r. przez jednostki 4. Frontu Ukraińskiego.
Po II wojnie światowej Dolny Kubin stał się lokalnym ośrodkiem przemysłu metalowego i elektrotechnicznego. Działał tu Państwowy Instytut Weterynarii i Żywności (słow. Štátny veterinárny a potravinový ústav). W 1972 r. Dolny Kubin zyskał rangę centrum regionu. Nowy okres dla Dolnego Kubina rozpoczął się po 1989 r. Zmienione warunki społeczno-polityczne znalazły swoje odzwierciedlenie także w życiu miasta. Podjęto działania zmierzające do podkreślenia, że miasto stanowi główny ośrodek regionu Orawy. M.in. powstały obiekty użyteczności publicznej, zrealizowano budowę centrum ekumenicznego – kościoła rzymsko-katolickiego, uregulowano rzekę Orawę i poszerzono ofertę wypoczynku zimowego.

WARTO ZOBACZYĆ
Kościół pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej – jedna z pereł gotyku na Słowacji. Zbudowany na fundamentach dawnego kościoła z końca XIV wieku. W 1558 roku przeszedł w ręce ewangelików i pozostawał w ich władaniu aż do 1672 r,;
„Dom Florina” – dom z początku XIX w., w którym żył poeta, dyplomata i podróżnik Teodor Herkeľ, znany także pod pseudonimem artystycznym Florin, były sekretarz osobisty ministra spraw zagranicznych ČSR Vladimíra Clementisa;
Plac Wolnošci (Námestie slobody) - piękny plac z kompozycją rzeźbiarską „Szczęśliwa rodzina” autorstwa A. Trizuljak wykonaną w 1985 r. Przy placu - budynek byłej Powiatowej Rady Narodowej oraz Miejski Dom Kultury z salą teatralną i koncertową, w której także obradują władze miasta. Ciekawostką może być mieszcząca się przy placu siłownia, w której trenują nie tylko znani sztangiści ale też wielokrotny mistrz Słowacji i medalista Europy w kulturystyce Peter Kokoška;
Ulica Pelhřimovská - centrum dawnego Wielkiego Bysterca, o którym pierwsza pisemna wzmianka pochodzi z 1272 r., a który prawa miasteczka uzyskał w 1418 r. Z pierwotnej miejscowości zachowała się do dzisiaj jedynie dzwonnica i znajdująca się obok niej studnia.
Nowy Most Drogowy – zgodnie z legendą w zamierzchłych czasach, gdy przez miasto wiodły historyczne trakty, był tutaj bród. W kronice Ptolemeusza wspomina się szlak handlowy, po którym kupcy przewozili bursztyn z krajów nadbałtyckich na Południe. Most wybudował na zamówienie miasta w 1774 r. Michał Matejčík - budowniczy z Brezy;
Dzwonnica - ciekawy obiekt, który można zobaczyć w drodze do Zaskala. Jej replika stoi w Muzeum Wsi Orawskiej na polanie Brestova;
Cmentarz narodowy w Martinie - nekropolia w Dolnym Kubinie uznawana za drugą pod względem ważności na Słowacji. Na Monumencie Chwały nazwiska pochowanych tu wybitnych postaci;
Kamień przy ul. Matúški - w małym parku, upamiętniający nieistniejący już dom rodzinny Janka Matúški, autora tekstu słowackiego hymnu narodowego;
Plac P.O. Hviezdoslava – przy nim mieści się XVII wieczny Dom Żupny - obecnie Galeria Orawska, Kościół ewangelicki z lat 1893-1894 wzniesiono według projektu Błażeja Bulli, dawna synagoga, dom Hviezdoslava i dom Nádaši-Jégego, plebania ewangelicka z tablicami przypominającymi ważne postacie, stare, przebudowane obecnie domy w stylu biedermeierowskim, pomnik Wyzwolenia oraz klub sportowy „Slavia”- gniazdo talentów sportowych, skąd wyszli: biathlonistka Martina Jašicová, uprawiający narciarstwo biegowe - František Schürger i Martin Bajčičák oraz żeglarz Martin Mydlík, mistrz Europy juniorów w 1974 r.

KULTURA

W orawskim mieście aż tętni kulturalne życie. Prężnie działają tu instytuacje kulturalne, w tym Muzeum P.O.Hviezdoslava, Galeria Orawska i Biblioteka Čaplovič. Ta ostatnia ma ciekawą historię, w 1839 r. Vavrinec Čaplovič przekazał ojczyźnie swoje liczące około 20 tys. tomów zbiory, wśród których było około 200 średniowiecznych rękopisów oraz dzieła wydrukowane w Strasburgu w 1467r.
Dolny Kubin jest znany jako gospodarz przeglądu poezji „Kubín Hviezdoslava“, który organizowany jest tu od 1954 r. Dla młodych, rokujących nadzieję wirtuozów, organizowany  jest międzynarodowy konkurs im. Bohdana Warchala w grze na instrumentach smyczkowych – Talents for Europe. Do cyklicznych imprez kulturalnych należy również Festiwal muzyczny im. Ivana Balli, który corocznie do Dolnego Kubina przyciąga dziesiątki młodych artystów, ale także wielkich mistrzów. Swoje miejsce znalazły tutaj przyciągające wielką publiczność festiwale filmowe: przegląd filmów krótkometrażowych „Starcov poklad“ i przegląd filmów poświęconych tematyce  górskiej i sportom ekstremalnym „Vidmo“.
Raz w roku do historycznego centrum ściągająkupcy i jarmarczni rzemieślnicy. Tradycyjny Jarmark Kubiński jest nieodłączną częścią cyklicznej, trzydniowej imprezy kulturalnej „Dni Dolnego Kubina“, której bogaty program zainteresuje każdego, bez względu na wiek. Wśród licznych imprez kulturalnych warto również wymienić Dzień Folkloru Kubina, Kubińską Jesień Muzyczną, Taneczny Kubin i festiwal sztuk plastycznych „Bohúňova paleta”.TURYSTYKA
Bogata oferta szlaków turystycznych i okoliczne góry, które m.in. sprzyjają uprawianiu narciarstwa zjazdowego i biegowego, są gwarancją, że w Dolnym Kubinie każdy znajdzie coś dla siebie. Miasto jest  bramą na Orawę i najbardziej wysuniętym na północ regionem Słowacji. Jest to świetna baza wypadowa np. na Orawską Magurę z Kubińską Halą, która jest jednym z najpopularniejszych ośrodków narciarskich na Słowacji.
Przez Dolny Kubin przepływa rzeka Orava, która została objęta postanowieniami konwencji ramsarskiej o obszarach wodno-błotnych, mających znaczenie międzynarodowe. Urokliwe zakola i zaciszne ustronia rzeki przyciągają nie tylko amatorów wędkarstwa sportowego, ale również sportów wodnych. Uregulowane brzegi Orawy stały się popularnym miejscem wypoczynku dla osób z w każdym wieku.
Dolny Kubin oferuje wiele możliwości uprawiania sportów. Stadion piłkarski z bieżnią lekkoatletyczną, boiska ze sztuczną trawą, korty tenisowe, liczne centra fitness czy kryty stadion zimowy są tego jak najlepszym dowodem. Dopełnieniem bogatej oferty aktywnego wypoczynku jest nowo wybudowany „Aquarelax“, z licznymi atrakcjami wodnymi i centrum welness.
Dolny Kubin co roku odwiedzany przez tysiące turystów. Miasto, rozciągające się u podnóży gór, oferuje swoje skarby każdemu, kto chce poznać opiewane przez poetów i uwieczniane przez mistrzów pędzla niecodzienne piękno. Ma ono swój wyjątkowy czar, który działa zarówno na turystów, jak i mieszkańców i sprawia, że każdy kto tu był, będzie chciał powrócić.

 

 

Strona internetowa miasta Dolny Kubin: http://www.dolnykubin.sk/