Wspólne projekty

 

"LIMANOWA-WATHLINGEN 10-lecie PARTNERSTWA MIAST - DNI PRZYJAŹNI"

11 i 12 sierpnia 2006 roku w Limanowej spotkali się mieszkańcy zaprzyjaźnionych miast, tj. Limanowej i Wathlingen, aby świętować jubileusz 10-lecia partnerstwa i dokonać podsumowań. Dni te były okazją do utrwalania tego, co wspólnie zbudowano, ale także do tego, by kolejne dłonie chwyciły nić rozciągniętą ponad granicami. Dni Jubileuszu były też okazją do podziękowań wszystkim, którzy przez 10 lat nie zerwali łączącego nas węzła, dzięki którym partnerstwo miast i przyjaźń ich mieszkańców istniała i rozkwitała.
Burmistrz Miasta Wathlingen Wolfgang Grube otrzymał wyróżnienie burmistrza Limanowej – statuetkę ZŁOTE SKRZYDŁA za współpracę i wieloletnie partnerstwo miast. Odznaczenie PRZYJACIEL MIASTA LIMANOWA przyznane przez Radę Miasta Limanowa otrzymali Stefania Kozik tłumaczka i osoba do kontaktów z miastem Limanowa, Monika Wendt, Walter i Lisolette Trümper - osoby zaangażowane we współpracę miast, członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Limanowej w Wathlingen.

 

CHÓR CHŁOPIĘCY Z WIZYTĄ W WATHLINGEN
Zaprzyjaźniona gmina Wathlingen poraz kolejny w 2010 roku zaprosiła Chór Chłopięcy Bazyliki Matki Bożej Bolesnej w Limanowej na koncertowanie z okazji rozpoczęcia Adwentu. W dniach 26 – 27 listopada chór kocertował kilkakrotnie, między innymi w kościele St. Ludwig w Celle,  w kościele St. Marien w Wathlingen oraz podczas tradycyjnych jarmarków świątecznych. Stworzyli również oprawę muzyczną podczas niedzielnej mszy św. w kościele ewangelickim w Wathlingen. Każdorazowo koncerty spotkały się z wielkim aplazuzem i uznaniem ze strony słuchaczy. Członkowie chóru zwiedzili również Celle, poznali najciekawsze miejsca w zbiorczej gminie Wathlingen. Pobyt chóru był szansą róznież na poznanie kultury regionu, tradycji świątecznych, obyczajów i to dzięki rodzinom, które udzieliły gościny. Koncerty cieszyły się wielkim zainteresowaniem i poraz kolejny chór otrzymał zaproszenie na koncertowanie.

Zobacz więcej ...

 

  

MŁODZIEŻ Z WATHLINGEN W LIMANOWEJ

W ramach partnerstwa miast LIMANOWA-WATHLINGEN przebywała w naszym mieście młodzież z gminy Wathlingen w Niemczech. 13–osobowa grupa uczestniczyła w projekcie Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWN), przygotowanym przez  Stowarzyszenie Miast i Gmin Partnerskich Limanowej.
Podczas 8-dniowego pobytu niemiecka młodzież i ich polscy koledzy zwiedzili Limanową i okoliczne miasta. Przewidziano m.in. wyjazd do kopalni soli w Wieliczce, zwiedzanie Krakowa, spływ przełomem Dunajca, ognisko integracyjne, wycieczki rowerowe do miejsc atrakcyjnych widokowo i mających znaczenie historyczne dla miasta i regionu. Ważnym punktem programu było spotkanie w Urzędzie Miasta z Przewodnicząca Rady Miasta - Ireną Grosicką oraz Burmistrzem Miasta - Władysławem Biedą. Opiekę nad realizacja programu i wizyty sprawuje Stowarzyszenie Miast i Gmin Partnerskich Limanowej, stąd niemiecka młodzież mieszka w limanowskich rodzinach co zapewnia pełną integrację i rozwój partnerstwa młodego pokolenia.

Zobacz więcej ....

 


 
CHÓR MIESZANY CANTICUM IUBILAEUM W NIEMCZECH

W 2011 roku Chór Mieszany CANTICUM  IUBILAEUM  odbył kilkudniową wizytę w zaprzyjaźnionym z Limanową miasteczku Wathlingen w Niemczech. Chór został zaproszony przez władze zbiorczej gminy Wathlingen do wykonania koncertu adwentowego. Zespół odwiedził również Celle, Hanower oraz zwiedził najciekawsze miejsca w zbiorczej gminie Wathlingen.
Koncertował w Celle i  Hanowerze. Chórzyści nie tylko śpiewali, ale także poznawali przez kilka dni kulturę regionu, obyczaje, kuchnię oraz wspólnie z rodzinami goszczącymi, dobrze się bawili. Zespól wykonał kilka spontanicznych koncertów podczas tradycyjnych jarmarków bożonarodzeniowych w Celle i Hanowerze, które gromadziły rzesze słuchaczy nie tylko narodowości niemieckiej.  Kulminacyjnym momentem wizyty był koncert adwentowy, który odbył się w ewangelickim kościele Św. Wawrzyńca w Nienhagen. Koncert poprowadził sam Burmistrz Wolfgang Grube. Przy pełnym kościele słuchaczy Chór Mieszany CANTICUM IUBILAEUM pod dyrekcją Marka Michalika, zaprezentował 15 utworów z różnych okresów liturgicznych. Koncert składał się  z pięciu części, do których został napisany specjalny komentarz w języku niemieckim. Tematyka koncertu nawiązywała do okresów liturgicznych w Kościele od Zwiastowania po Zmartwychwstanie.   Limanowski zespół wzbudził ogromny aplauz, uzyskał najwyższe noty wśród słuchaczy, a co najważniejsze wzruszył do łez niejednego słuchacza. Płyta z kolędami w wykonaniu chóru cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.
Chór został ponownie zaproszony do Niemiec , nie tylko przez burmistrza Wolfganga Grube ale również Pastora tamtejszego kościoła. Chór otrzymał również zaproszenia na przyszły rok przez ośrodki polonijne w Hanowerze i Celle.

 Zobacz również: Chór z Limanowej koncertował w Niemczech