O Nagykallo


Nagykálló (jidysz Kalov, Kaluv, Kalev, Kaliv) - miasto powiatowe w komitacie Szabolcs-Szatmár-Bereg w północno-wschodnich Węgrzech.

Nagykálló leży w centrum wysoczyzny Nyírség. Lokalne drogi łączą miasto z Nyíregyháza, Nyírbátor, Nyírtura, Újfehértó, Téglás i Nyíradony. W Nagykálló lokalna linia kolejowa z Nyíregyháza rozgałęzia się do Nyírbátor i do Nyíradony.

Pierwsza pisemna wzmianka o Nagykálló pochodzi z 1274. W 1315 król Karol Robert podniósł miejscowość do rangi osady targowej. W późnym średniowieczu odbywały się tu sejmiki szlachty komitackiej. W 1556 miasto spalili Turcy osmańscy. W odbudowanym Nagykálló w 1574 wzniesiono murowany zamek (zburzony w 1709).

W 1603 István Bocskay osiedlił w mieście hajduków, którzy jednak po jego śmierci przenieśli się do Hajdúböszörmény. Nagykálló było ośrodkiem rzemiosła i drobnej wytwórczości. Stało się siedzibą rodu Kállay de Nagy-Kálló. W 1630 Jerzy I Rakoczy ogłosił w Nagykálló deklarację niepodległości. Podczas następnego powstania w 1703 miasto zostało zdobyte przez wojska Franciszka II Rakoczego. W latach 1747-1876 Nagykálló było siedzibą władz komitatu Szabolcs.

W XIX wieku miasto podupadło z braku połączenia kolejowego. W 1989 Nagykálló uzyskało prawa miejskie.

Zaprzyjaźnione z Limanową węgierskie miasteczko liczy 100 tyś. mieszkańców i słynie z termalno- cieplicowych basenów oraz z 30 ha. urokliwego, sztucznego jeziora. Miasto to również znane jest z organizacji krajowych zawodów zaprzęgów konnych oraz festiwalu chórów.