CIEKAWIE SPĘDZIĆ CZAS


Co robić w Limanowej mając do dyspozycji kilka dni? Zarówno miejskie instytucje jak i prywatne firmy oferują coraz więcej atrakcyjnych sposobów spędzenia wolnego czasu. Każdy, kto lubi czynny wypoczynek znajdzie w Limanowej coś dla siebie.

 


 
Ciekawie spędzić czas...
   
Przede wszystkim warto wędrować pieszo, rozkoszujac się urokami krajobrazu i korzystając z łagodnego mikroklimatu. Z Limanowej można wyruszyć na wycieczki w okoliczne góry - na Miejską Górę, Jabłoniec, Lipowe, Golców, Sałasz, Ostrą, Jaworz, Paproć czy Modyń, które są stosunkowo łatwo dostępne dla przeciętnego turysty. Zachecamy do tego w rozdziale "Wędrówki". Niewątpliwą atrakcją tych okolic są także tereny doskonale nadające się do turystyki rowerowej. Wokół Limanowej znaleźć można wiele tras, które zadowolą zwolenników tego rodzaju wypoczynku.

 

Niepowtarzalny kontakt z naturą zapewnią też konne wyprawy w teren. Klub Jeździecki "Parada" posiada kilkanaście koni (w tym koniki huculskie dla dzieci) i oferuje jazdę w terenie, naukę dla początkujących, doskonalenie jazdy, przejażdżkę bryczką lub powozem i hipoterapię. Z podobnych propozycji można skorzystać w Klubie Jeździeckim "Oxer", zapraszającym latem na dwutygodniowy wypoczynek oraz na imprezy okoicznościowe. Miłośnicy koni powinni także odwiedzić Ośrodek Hipoterapii i Rekreacji Konnej "Konik Polski". Specjalizuje się on w hipoterapii, ale można tam też organizować obozy jeździeckie, imprezy plenerowe, przejechać się bryczką. Ogromną atrakcją mogą być organizowane na życzenie kuligi konne, zwłaszcza nocą z pochodniami, zakończone ogniskiem i pieczeniem kiełbasy. Przyjacielskim spotkaniom w Limanowej sprzyjają bowiem nieograniczone możliwości grilowania i urządzania ognisk w plenerze. Uroczym zakątkiem najlepiej przygotowanym do tego typu spotkań jest kamieniołom obok ośrodka pod Łysą Górą.

 

Stosunkowo czyste potoki, sezonowo zarybiane, są niemałą gratką dla wędkarzy. W najbliższym Potoku Starowiejskim oraz rzece Łososince najczęściej można spotkać klenie oraz pstrągi, niekiedy pokaźnych rozmiarów. Atrakcyjne miejsca do wędkowania znaleźć można też w najbliższej okolicy. Dojazd do nich nie zajmie więcej niż kilkanaście lub kilkadziesiąt minut. Szczegółowymi informacjami na ten temat służą wędkarze zrzeszeni w limanowskim kole Polskiego Związku Wędkarskiego.

  

Także miejscowe tereny łowieckie cieszą się uznaniem myśliwych, zarówno krajowych jak i zagranicznych, a limanowskie Koła Łowieckie "Jaworz" i "Ostra" są otwarte na gości i chętne do

współpracy. Tam właśnie można szukać szczegółowych informacji na ten temat. Miłośnicy łowiectwa mogą także odwiedzić "Domek Myśliwski" - godną obejrzenia prywatną kolekcję trofeów.


Dla osób zainteresowanych historią obowiązkowym punktem wizyty w Limanowej jest odwiedzenie Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej, mieszczącego się w zabytkowym dworze Marsów z przełomu XVIII i XIX w. Instytucja zajmuje się ochroną dziedzictwa historycznego i kulturowego regionu (do tej pory zgromadziła ponad 26 tysięcy eksponatów), a także badaniami naukowymi z zakresu historii, etnografii i historii sztuki. Na salach ekspozycyjnych zwiedzający mogą zobaczyć zaaranżowane w nowoczesnej formie wystawy m.in: „Świat dawnej apteki na polsko-słowackim pograniczu”  - rekonstrukcję limanowskiej apteki z przełomu XIX/XX w.; „Historia w dewizce zapisana” – unikatową, największą w Polsce, kolekcję (liczącą 463 sztuki) biżuterii służącej do zapinania zegarków kieszonkowych; „Chciejmy Polski, a będzie! – minister Józef Beck” – prezentującą związki ostatniego ministra spraw zagranicznych II RP z Limanową; a także „Polsko-słowackie braterstwo broni – bitwa limanowska 1914” – ukazującą przebieg jednej z największych bitew frontu wschodniego w czasie I wojny światowej, w trakcie której armia austro-węgierska powstrzymała ofensywę rosyjską w kierunku Wiednia i Budapesztu.

W zimie górzysty teren zapewnia dobre warunki do uprawiania sportów zimowych. Możliwości dla amatorów narciarstwo biegowego są wprost nieograniczone. W wielu miejscach można pojeździć na sankach, a miłośników białego szaleństwa z pewnością zadowolą wyciągi narciarskie na Łysej Górze i w najbliższych okolicach: Kasinie Wielkiej, Szczawie i Laskowej. Ta ostatnia stacja narciarska jest czczególnie godna polecenia. Różnorodność wyciągów i tras, zarówno pod względem długości jak i stopnia trudności pozwoli każdemu na sprawdzenie swych narciarskich umiejętności.

 

Na amatorów sportu czekają korty tenisowe przy parku miejskim, przyszkolne boiska i hale sportowe oraz prywatne siłownie, kryta pływalnia a latem odkryty basen kąpielowy z boiskiem do piłki plażowej. Przez cały rok miasto organizuje turnieje: piłki nożnej, siatkowki, koszykówki, tenisa stołowego i ziemnego a także biegi przełajowe i inne formy sportowej rywalizacji. Ich organizatorami są najczęściej kluby sportowe "Limanovia" i "Płomień", a także działające wśród najmłodszych mieszkanców miasta Uczniowskie Kluby Sportowe. Chętni mogą także spróbować swych sił w sportach walki - takich jak Taekwondo. Młodzi limanowianie uprawiający tę dyscyplinę sportu wielokrotnie odnosili sukcesy na zawodach o randze krajowej i międzynarodowej.

 

Znajdzie się tu także coś dla amatorów silniejszych wrażeń. Pobliska góra Łopień kryje w sobie pełne tajemnic jaskinie, których nie radzimy jednak zwiedzać bez przewodnika. W oddalonej o 6 milometrów od Limanowej miejscoości Młynne można (wypożyczając niezbędny sprzęt) urządzić zawody paintbollowe, a wyprawa do Łososiny Dolnej (27 km) na lotnisko Aeroklubu Podhalańskiego umożliwi skorzystanie z lotów widokowych, także na Limanową. Taki lot pozwala z lotu ptaka spojrzeć na okolicę i dostarcza niezapomnianych wrażeń.

 

 

Nie można zapominać, że z Limanowej jest wszędzie blisko. Korzystając z własnego lub wynajętego samochodu warto wybrać się na jednodniowe wycieczki do Krakowa, Zakopanego, Wieliczki, Krynicy, Starego Sącza lub na Słowcję. Można też zwiedzić niedalekie, urocze miejsca w powiecie limanowskim: owiany legendami Szczyrzyc z klasztorem Cystersów i muzeum klasztornym, urzekającą niezwykłym klimatem "Orkanówkę" - muzeum biograficzne Władysława Orkana w Porębie Wielkiej, słynącą z wód mineralnych oraz nastrojowego kościółka i muzeum partyzancjkiego Szczawę, piękny staropolski dwór Michałowskich w Laskowej, szereg zabytkowych kościółków wpisanych w Szlak Architektury Drewnianej.

 

Jeśli już mowa o wyjazdach - warto wybrać się w podróż bardzo malowniczą lokalną linią kolejową. Można nią dotrzeć do Nowego Sącza, a w przeciwnym kierunku do Dobrej, Tymbarku, Mszany Dolnej, Rabki i Chabówki. W tej ostatniej miejscowości znajduje się, wart odwiedzenia, skansen kolejowy. Prawdziwą atrakcją dla miłośników kolei są kursujace na tej trasie - niestety sporadycznie - pociągi retro.

 

Gdy zaś poczujemy się lekko zmęczeni aktywnym wypoczynkiem, możemy obejrzeć film w sali kinowej Limanowskiego Domu Kultury lub spotkać się wirtualnie z dobrymi znajomymi, korzystając z którejś z kawiarenek internetowych.

 

 

Na wszystkich gości czekają miejsca noclegowe w obiektach turystycznych, wczasowych, sezonowych ośrodkach campingowych. W okolicy można też skorzystać z gościnności prywatnych pensjonatów i gospodarstw agroturystycznych. Oferują one smaczne wyżywienie, serdeczne przyjęcie i domową atmosferę, a nierzadko także własne propozycje czynnego wypoczynku. Do dyspozycji turystów jest również fachowa kadra przeszkolonych przewodników.

 

Do Limanowej warto przyjechać. Pobyt w tej miejscowości i jej uroczych okolicach może zapewnić aktywny wypoczynek, pełen relaks i powrót z bagażem miłych wspomnień uwiecznionych w pamięci, w sercu i na fotografiach.