SPACEREM PO MIEŚCIE

 

Limanowa - miasto powiatowe położone wśród wzniesień Beskidu Wyspowego, gościnna zarówno dla stałych bywalców, jak i dla tych, którzy przybywają tu po raz pierwszy. Jest miastem atrakcyjnym do wypoczynku i inwestowania. Aby się o tym przekonać - zapraszamy na spacer po naszym pięknym mieście...

 

Na terenie Limanowej znajduje się wiele niewykorzystanych terenów będących własnością miasta i mogących stanowić ofertę dla potencjalnych inwestorów, chcących zainwestować i rozpocząć działalność gospodarczą w Limanowej. Władze miasta, ze strony których inwestor może liczyć na pomoc i ułatwienia w nawiązaniu kontaktów z miejscowymi podmiotami gospodarczymi, są otwarte na każdą formę współpracy ze wszystkimi, którzy chcą przystąpić do wspólnego dzieła tworzenia warunków atrakcyjnego zatrudnienia, godnego życia w czystym i przyjaznym środowisku.


Dobrze rozbudowana sieć linii autobusowych PKS zapewnia Limanowej bezpośrednie połączenie z wieloma miastami zarówno w kraju, jak i zagranicą. Z dworca PKS turysta udaje się w kierunku Limanowskiego Rynku. Po drodze mija Miejską Bibliotekę Publiczną, która obchodziła już swoje 100-lecie działalności. Zbiory biblioteki mają charakter uniwersalny, reprezentowane są w zasadzie wszystkie dziedziny wiedzy. Oprócz działalności statutowej, biblioteka prowadzi również Galerię Sztuki Regionalnej, w której prezentowane są prace artystów profesjonalnych i amatorów. Tylko w latach 1984 – 2000 w Galerii zorganizowano ogółem 82 ekspozycje. Były to wystawy rzeźby, malarstwa, grafiki, fotografii, medalierstwa czy tkaniny artystycznej. Po obejrzeniu aktualnie prezentowanej wystawy opuszczamy mury biblioteki i udajemy się w dalszą wędrówkę po mieście.


Kierując się w stronę limanowskiego rynku mijamy wystawy sklepowe zachęcające do wstąpienie i zrobienia zakupów. Ułatwią nam to pobliskie banki, w których możemy zrealizować czek lub wypłatę z bankomatu.


Płyta rynku, którą zdobią: fontanna, rzędy ozdobnych świerków oraz klomby z kwiatami, uzyskała obecny wygląd po przebudowie w latach 1970-72. Tutaj - w tzw. "Buzodromie" - znajduje się Powiatowe Centrum Informacji Turystycznej, w którym każdy zainteresowany uzyska niezbędne informacje o regionie. Ciekawym akcentem są arkady nawiązujące do stojących tu wcześniej domów kupieckich z podcieniami. Rynek jest miejscem licznych spektakli plenerowych i koncertów dedykowanych turystom i wczasowiczom. W Limanowej można dokonać udanych zakupów w jednym z wielu okalających rynek sklepów, a także bardzo dobrze zjeść w tutejszych restauracjach, gdzie serwowane są takie potrawy jak: schab w sosie beszamelowym, kluski z spatzle, gulasz po grecku czy golonka pieczona.


Głównym akcentem stanowiącym o uroku miasta jest Bazylika i jej otoczenie, wzniesiona jako pomnik 100-lecia Konstytucji 3-go Maja. W monumentalnym ołtarzu głównym znajduje się figura Matki Boskiej Bolesnej – cudowna Pieta z XIV wieku – ukoronowana dwukrotnie koronami papieskimi przez Karola Wojtyłę, w 1966 r. jako Arcybiskupa Metropolitę Krakowskiego, a w 1983r. jako Papieża Jana Pawła II. Obok sanktuarium znajdują się: Mała Kalwaria Limanowska, pomnik papieża Jana Pawła II, kolumna a na niej zestaw 19 grających dzwonów tzw. carillonów.


Idąc wzdłuż ul. Jana Pawła II przechodzimy obok siedziby: Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Limanowej zrzeszającego właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw rzemieślniczych, głównie z terenu powiatu limanowskiego, który kultywuje tradycje rzemieślnicze, patriotyczne i kulturowe. Podążając dalej mijamy siedzibę Urzędu Miasta Limanowa, gdzie każdy zainteresowany może uzyskać informację o Limanowej, która jako ośrodek gospodarczy, administracyjny, oświatowy i kulturalny - stanowi „lokalne centrum” dla sąsiednich gmin.

Kierując się w stronę Potoku Starowiejskiego dotrzemy do Limanowskiego Domu Kultury, który obok muzeum i biblioteki organizuje życie kulturalne w mieście. Znajduje się tu m.in. sala widowiskowa, pracownie specjalistyczne, hotel, restauracja, klub nocny. Miasto to również prężny ośrodek kultury ludowej i twórczych inicjatyw w wielu dziedzinach życia. Do stałych imprez, które trwale wpisały się w kalendarz spotkań artystyczno – kulturalnych należy zaliczyć: Ogólnopolski Festiwal Piosenki Turystycznej, Limanowską Słazę, Dni Limanowej, Koncert Noworoczny czy Limanowski Talent Show.

 
Podążając dalej ul. Ks. Łazarskiego wzdłuż Potoku Starowiejskiego dochodzimy do ul. J. Marka. Kolejno mijamy siedzibę Sądu Rejonowego i Starostwa Powiatowego. Związki Limanowej z 11 gminami powiatu ukształtowały się historycznie: w roku 1856r. w Limanowej mieściła się siedziba powiatu sądowego, a w roku 1868r. powiatu samorządowego. Reforma administracyjna, przeprowadzona w 1975r., postawiła miasto w szeregu innych gmin. Nieoficjalnie jednak Limanowa nie zaprzestała spełniania dotychczasowej roli centrum ponadlokalnego. Było to związane z funkcjami istniejących urzędów, instytucji i szkół obsługujących mieszkańców okolicznych gmin. Taki status miasta jest do dzisiaj społecznie akceptowany. Wyrazem tego jest przywrócenie od 1 stycznia 1999r., powiatu z siedzibą w Limanowej.

 

Zmęczony turysta może odpocząć w Parku Miejskim, w którym najważniejszym obiektem stojącym w parku jest zabytkowy Dwór Marsów pochodzący z przełomu XVIII/XIX stulecia. Mieści się w nim Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej, w którego zbiorach znajduje się ponad 26 tysięcy eksponatów: archiwaliów (m.in. dokumentów królewskich i cesarskich), militariów, przedmiotów codziennego użytku (dworskich, mieszczańskich, ludowych), a także fotografii. Nowoczesne wystawy wyposażone w sprzęt multimedialny prezentują wybrane zagadnienia z historii regionu m.in. słynną bitwę pod Limanową-Łłapanowem z grudnia 1914 r. Ponadto w parku na uwagę zasługuje stojący w centrum parku potężny dąb– uznany za zabytek przyrody. Znajduje się tu również fontanna, kort tenisowy, basen kąpielowy oraz amfiteatr - letnia scena, na której latem prezentują się liczne zespoły.


Z tego miejsca szlakiem niebieskim udajemy się na wzgórze Jabłoniec (624m), na stokach którego znajduje się zespół cmentarzy żołnierskich, będących pamiątką walk z okresu I i II wojny światowej. To jednak nie koniec naszej wycieczki ...

 

Jednym z najcenniejszych walorów turystycznych miasta są jego walory krajobrazowe i przyrodnicze, aby się o tym przekonać, turysta musi zawędrować na Miejską Górę, gdzie stoi 37 metrowy krzyż, wzniesiony dla uczczenia 2000-lecia chrześcijaństwa oraz przejścia naszego pokolenia w XXI wiek. Z platformy widokowej okalającej krzyż rozciągają się niezapomniane panoramy, bowiem w całej okazałości ukazują się nam: Beskid Wyspowy, Gorce z najwyższym szczytem Turbaczem, a przy słonecznej pogodzie na horyzoncie pojawiają się Tatry.

 

Miasto dobrze jest przygotowane na przyjęcie gości. Zmęczony, ale jakże usatysfakcjonowany turysta może skorzystać z noclegu w jednym z limanowskich hoteli.

 

Mamy nadzieję, że taka „wędrówka" po naszym mieście, zachęci wszystkich do przyjazdu do tego pięknego miasta jakim jest Limanowa. Jesteśmy pewni, że Limanowa urzeknie serdecznością mieszkańców, miłą atmosferą, a pobyt u nas wpłynie korzystnie na samopoczucie oraz pozwoli na relaks wśród piękna przyrody.

 

Tym, którzy przybyli w interesach, życzymy, by nawiązali korzystną współpracę; tym, którzy pragną wypocząć – by znaleźli tutaj chwilę wytchnienia.